Godfather of Harlem

USA, (2019–2024), 36 h 21 min (Minutáž: 46–60 min)

Hudba:

Mark Isham

Forest Whitaker, Lucy Fry, Nigél Thatch, Ilfenesh Hadera, Kelvin Harrison Jr., Antoinette Crowe-Legacy, Giancarlo Esposito, Vincent D'Onofrio (viac)

Seriál rozpráva skutočný príbeh neslávne známeho šéfa zločinu Bumpyho Johnsona (Forest Whitaker), ktorý sa v šesťdesiatych rokoch vrátil z väzenia a našiel svoje impérium v troskách. Ulice ovládajú Taliani a on chce získať späť kontrolu nad mestom. (dixx)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (11)

Season 1 (2019) (S01)

Sledování první sezóny seriálu jsem už nějaký čas odkládal, protože jsem se obával další mohutné dávky BLM propagandy, ale nakonec se ukázalo, že jsem se bál zbytečně. Jistě, pokud bych byl členem Klanu nebo neonacistické buňky, zřejmě by mi v hlavě praskla další cévka, čímž by u mě došlo ke konečnému řešení, takhle jsem se ale podíval na sérii, která vycházela ze skutečných událostí, a i když byl scénář z pochopitelných důvodů patřičně obohacen ve více směrech, nevznikla tady žádná tupá fraška poplatná dnešní době. Tím chci říct, že by seriál na Netflixu jistě neprošel a důvodů by pro to bylo víc. Jen tak namátkou jsem vybral tyto: žádnou zločineckou organizaci tu nevede nezávislá žena, i černoši jsou tady za svině stejně jako bílí nebo hispánci, kromě jisté formy trestu (která mi připomněla Vlada Tepese) se tvůrci obešli bez homosexuality i bez dalších sexuálních odvětví, na něž bych spotřeboval kapitálky z celé abecedy. A hlavně!!- obsazení černochů tady rozhodně dávalo smysl (a to už tu dlouho nebylo). Těším se na novou sezónu a tu první hodnotím velmi silnými čtyřmi kousky. 4*+ ()

Za každou cenu (2019) (S01E01)

Pilotní epizoda seriálu mě příjemně překvapila. Za retro z šedesátek mají u mě tvůrci body navíc (já retro rád), prostředí organizovaného zločinu k napsání scénáře přímo vybízí a hlavně- přestože tu hrají hlavně černoši, neměl jsem důvod k tomu, abych si na to stěžoval. V Harlemu totiž černochy logicky očekávám, vadí mi jen v rolích, v nichž se prostě vyskytovat nemohli (například v severském panteonu nebo jako příslušníci anglické aristokracie). Forest Whitaker mě taky velice potěšil; nejenže je to dobrý herec, ještě má stejné "evil eye" jako já:-) ()

K jádru věci (2019) (S01E02)

Druhá epizoda u mě dopadla o něco hůře než předchozí díl, protože jsem měl pocit, že se děj příliš rozmělnil, což mělo za následek ztrátu tempa. Mám dost vážné obavy z toho, že se tvůrci budou věnovat nezajímavým vedlejším liniím na úkor hlavního příběhu. I tentokrát jsem byl ale spokojen s výkonem Foresta Whitakera i s velmi slušnou atmosférou. ()

Náš čas přijde (2019) (S01E03)

Děj třetí epizody mi přišel přece jen zajímavější, než jak tomu bylo u předchozího dílu. Pravda, organizovaný zločin stál tentokrát trochu stranou, ale tvůrci vyplnili volný prostor dostatkem politikaření a protisegregačního boje na to, abych se mohl i v tomto případě dobře bavit. ()

Já jsem ten nejlepší (2019) (S01E04)

Tak už mám definitivně jasno v tom, co mi na seriálu opravdu vadí. Je to Teddy a jeho kytara. Kdykoli se s ní objeví na scéně, jde to z tlustejch do tenkejch. Okamžitě mám stejný pocit, jako kdyby někdo zbudoval retardér na rychlostní silnici. No, a tady se několik těchto retardérů našlo. Jinak to ale byl slušný počin. 4*- ()

Všechno je ve hře (2019) (S01E05)

Pátá epizoda byla z větší části záležitostí organizovaně zločinnou, tudíž se mému vnitřnímu zvrácenému já ihned zalíbila. Už úvodní scéna vypadala, jakoby v Chicagu Italové zase slavili Valentýna, a i když byl následující děj už podstatně méně akční, nevadilo mi to, protože jsem si všechny ty záludnosti, intriky a politikaření hodně užíval. ()

Il Canto de Malavita (2019) (S01E06)

Tvůrci pokračovali podobným stylem jako v předchozím dílu, tentokrát jim to ale trochu kazil Ted; jak se ukázalo, je pro mě otravný i bez kytary. Já holt na ty procítěné zpívánky, které nahrazují zajímavý děj, prostě nejsem. Když ale odhlédnu od retardéra (vysvětlení viz. komentář/ recenze ke čtvrté epizodě), byl jsem s větší částí šestého dílu spokojen a bavil jsem se. 4*+ ()

Mistři války (2019) (S01E07)

Události nabírají stále větší spád a Bumpyho strategická hra děj rozhodně nezpomalila. Opět se tedy organizovaně zločinovalo a určitě mě to bavilo mnohem víc, než kdybych sledoval další ze zdejších hudebních čísel. Tvůrci měli průběh epizody pevně v rukou, takže skvěle ošéfovali i úplný závěr dílu, který tak měl opravdu grády. V nejlepším se má holt přestat:-) ()

Překonání (2019) (S01E08)

Osmou epizodu jsem nemohl hodnotit tak vysoko jako předchozí díl, protože mi trochu překážely historické politické projevy. Nikterak je neodsuzuji, plně chápu, proč k nim v dané době muselo dojít, jenže mě prostě nudily. Všechno tak opět zůstalo na krku bezskrupulózním zločincům, kteří se nenechávali zahanbit a ukazovali, co umí. Kdyby měl Vincent dostatek času, zřejmě by dokázal vytvořit i lidskou bonsaj. Takže ano, opět spokojenost, jen byl děj místy lehce vybržďován. 4*+ ()

Stávka za nájmy (2019) (S01E09)

Tvůrci seriálu přišli v deváté epizodě s dokonalou provázaností boje za lidská práva, politiky a organizovaného zločinu. Myslím, že přesně takhle to funguje už dlouhá léta, takže ani v současnosti není důvod, proč měnit úspěšný model. Herecké výkony černých i bílých byly opět skvělé, atmosféra vymazlená, tempo (i přes častá vyjednávání) velmi slušné, proto jsem opět sáhnul k plné palbě. ()

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá (2019) (S01E10)

Ani finále první sezóny mě nezklamalo, přestože nebylo ani zdaleka tak nabité akcí, jak jsem původně očekával. K nejdůležitějším událostem totiž došlo až v dalekém Dallasu, takže se v New Yorku řešily až jejich dopady. Scénář si, i přes notnou dávku tvůrčí invence, udržel kontakt s reálnou historií, takže jsem se i v případě desáté epizody velmi dobře bavil. 4*+ ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Včera totiž zemřel také druhý slavný charakterní Paul Sorvino. 83letý veterán, známý pro hraní silných urostlých typů mužů, zemřel přirozenou smrtí ve svém domě… (viac)