Donbas

(festivalový názov)
  • Česko Donbas (viac)
Nemecko / Ukrajina / Francúzsko / Holandsko / Rumunsko, 2018, 121 min (Alternatívna 117 min)

V Donbassu, regionu na východní Ukrajině, probíhá hybridní válka, tedy otevřený ozbrojený konflikt spojený s vraždami a loupežemi, které v masovém měřítku páchají separatistické skupiny. V Donbassu je válka nazývána mírem, propaganda považována za pravdu a nenávist vydávána za lásku. Cesta napříč Donbassem odhaluje řetězec kuriózních dobrodružství, v nichž se mísí fraška s tragédií stejně jako život se smrtí. Není to příběh jednoho regionu, jedné země či jednoho politického systému. Snímek pojednává o světě ztraceném v post-pravdivých a falešných identitách. Je to film o každém z nás. (HBO Europe)

jioex13 odpad!

Film úplně o ničem, ačkoliv téma je schopno vydat na nejeden celovečerák. Skáče se z jednoho děje (nebo příběhu, jak chcete) na druhý bez jakékoliv posloupnosti, logiky či vlivu na následující děj. Když se už něco rozjede a nabudí na to koukat se dál, záhy se to přesune zpátky do absurdity. Kamera, scénář a tedy i dialogy jsou spolu s režií totálně vedle. Některé jednotlivé děje (například ten se svatbou nebo s německým novinářem) jsou absolutně zbytečné. Z diváka to dělá akorát dementa, zvlášť když v nějakém ukrytu vám říkají, že nemají elektriku a o místnost vedle si svítí lampičkou. Nebo že musejí popisovat co momentálně vidíte, jako že tady sedí lidé, tady jsou dveře ... Nemohu hodnotit lépe, protože potenciál tématu byl v rukou Loznici brutálně zabit. ()

Suzzie

Zarazi mne zde komentare typu prozapadni propaganda a rusofobie. Ono je totiz ceho se z ruske strany obavat a to, ze mnoho Cechu zapomnelo, co se tu a na celem Vychode napachalo pod jejich nadvladou, je dost smutne. Za tenhle spise dokumentarni film jsem rada. Ukazuje to, ze i v 21.stoleti se deje to, co se deje. Ze si musime davat pozor, jak nahlizime na zpravy a peclive kontrolovat zdroje. Ze jakmile to pro media prestane byt zajimave tema neznamena, ze konflikt je vyreseny a nepokracuje. Za me zajimave zpracovane, jinak nez je bezny divak, ktery nutne potrebuje ustredni postavu a komplexni pribeh, zvykly. Pokud vas zajima, co se deje na tomhle svetem zapomenutem miste, urcite stoji za shlednuti. ()

Matrix44 odpad!

Pro-západná propaganda! Stačí si pozrieť kto tento snímok zaplatil - natočil "Německo, Ukrajina, Francie, Nizozemsko" a hneď bude inteligentnému človeku jasné akú "pravdu" bude vykresľovať. ()

Lvísrdce odpad!

Naprostý propagandistický blábol. Prostě ukrajinské ministerstvo kultury ukazuje život na Donbasu v odtržených (okupovaných) regionech jako sled naprosto šílených situací, kdy prostí lidé žíjí ve sklepě na palandách při poslední svíčce bez elektřiny a pak se dívají v velké společné místnosti na televizi. U vojenských jednotek panuje naprostý chaos, vypadají, že ani netuší, kdo jim velí. Okrádají a vraždí místní obyvatelstvo. A točí propagandistické filmy, kde herce i část štábu na závěr postřílí, aby o tom mohli natočit další propagandistický film. Trochu mi to připomíná historky, jak se v 50. letech přiznávali kapitalističtí špioni z plánů prokopat tunel ze západu na sibiř. ()

renener odpad!

Nechutna, primitivna demagogia...ale co cakat ak film o konflikte natoci jedna zo stran konfliktu. A zrovna ta ktora ho vyvolala, skorumpvana, fasisticka vlada z Kyjeva. Bohuzial v tejto dobe sa tocia uz len filmy s politickou agitkou, "multikulturne" a propagujuce zvratenosti. Na tomto filme je pravdive alebo za pozornost stojace len to ze sa to odohrava na Ukrajine. ()

pupopony

V každé válce jsou okupovaná území a v každém okupovaném území se dějí prasárny a nejinak je to i v Donbasu. Vždy to bude hnus! Propaganda? Ukrajina, Rusko, Německo, USA - všechno je propaganda. Jde vždy jen o úhel pohledu. Každý ať se chytne za nos. Zdravý rozum v tom nehledejte ()

xtraffic odpad!

Propaganda UA fašistů. Nic víc, nic méně. Vzhledem k událostem v současné době to musí byt každému jasné. Ale místní kavarnici a honibrci tomu daji počty hvězd nevídaných. ()

horskejvlk

Cha 4 roky sterý film a jak je dnes aktuální a předvídavý. Film má skvělou autenticitu a dialektiku, český dabing  samozřejmě hrůza, originál super. Život na Ukrajině je velmi osobitý Kdo tam nebyl ani nepochopí, jak tam můžou žít. Před 17 lety jsem jel autem do Sevastopolu až na Krym, byl jsem připraven 2 plata-48 Pilsner-Urguel a policie byli jako moji největší kámoši. Morální marast, korupce, bída. Na to sázel Putin že se Ukrajinci s radostí přidají na stranu Ruské federaci kde je přece jen vyšší životní úroveň. Spletl se. Tento film musel natočit jedině Rus, Ukrajinec nebo Bělorus , jinak by to nefungovalo. Mentalita těchto národů je zcela jiná, osobitá pro to má tento film dobrou vypovídající hodnotu. Ovšem já je beru všechny jako “Rusáky” komplet bývalý SSSR a “občanská” válka mezi nimi. Ukrajinští vojáci vyhladovělí, Donbaští vojáci nacionální a Ruští vojáci vlastně nebyli Rusové. To může být jedině v Rusku. ()

roabe

Nepoznal jsem, že jde o povídkový film; což může být můj problém, každopádně jsem to nevydržel déle než k týrání ukrajinského zajatce uječenými novorusáky.. To ale nic nemění na tom, že situace tam je neskutečně tragická.. ()

mikroslar

Donbasu jsem se trochu bál- obával jsem se toho, že bude příliš osobní, že bude postrádat nadhled a humor, ale byl  jsem příjemně překvapen. Svižná komedie, s nadsázkou, bez jakéhokoli sentimentu která nemusí být absurdní, protože popisuje realitu, která je absurdní sama o sobě. Ano, je nahlížena z jednoho úhlu pohledu, toho Ukrajinského, ale v kontextu současné války se mi i ta mírná jednostrannost jeví jako naprosto oprávněná.  Leporelo několika příběhů vcelku obyčejných lidí je hezkou skládačkou, která do sebe zapadá,  přesto, že popisuje chaos země, která nahradila řád nacionalistickým nadšením. Z hlediska filmařského nejde o nic objevného, ale ani se to o nic objevného  násilně nepokouší. Nechává stranou bojové scény, neodsuzuje, jen popisuje a přesto si zachovává humor. ()