Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

StandikK

23%? Chápu, že film je slabší, ale až na tak málo procent? Děj byl zpočátku zajímavý, pak už jen nuda a nuda. Konec ničím nepřekvapil. Vilhelmová jako čertice mi moc nesekla, Blanarovičová by byla jako čertík určitě lepší. Liška také neukázal svůj "idiotský" talent a ani Bohdalová ničím nepřekvapila. Když k tomu přidám krále Kostku, který nepozná zrádce ve vlastních řadách a nakonec Kříže s ujetým účesem, nelze lépe hodnotit. ()

IGATY

Před vánoci kdosi pustil ven komentář autora, že tentokrát natočil opravdu pohádkovou pohádku.... Tohle dílo tím ale rozhodně není. Buď točte pohádku nebo muzikál. Ale tento pokus o syntézu obojího fak nevyšel. Muzikálové prvky působí jako pěst na oko, jak kdyby se v půlce natáčení někdo narychlo rozhodl, že si půjčíme studiovou nahrávku zpěvů a vměstná ji do filmu, který do pohádky má daleko. Nepřirozený neumětelský herecký výkon už tu scénáristickou bídu jen doráží. A bohužel i Pavel Kříž zklamal, to zapomněl hrát? A ty kostýmy? To chceme konkurovat Potterovi nebo prstenům? Dokoukal jsem to opravdu jen ze zvědavosti, jestli se tam náhodou neobjeví přeci jen kousek pěkného a pohádkového.... a neobjevil :-( ()

Contti odpad!

Tuhle pohádku bych pouštěl ve věznicích s ostrahou a to 24 denně. Prostoduchá levicová slátanina bez chuti a zápachu. Herci Pavel Kříž a především Petr Kostka nemají do čeho píchnout, že na tohle kývli.?! ()

hujerita

Jedna je asi len za snahu, alebo čo. Keď už sa to nepáčilo ani mojej žene, tak to je čo povedať. Inak, že niečo nesedelo, alebo nesedí len potvrdil pán režisér Zelenka tým svojim teátrom, po tom čo si prečítal recenzie. CELÉ ZLÉ. ()

Kikaa_B

Hodně slabá pohádka...nebavila jsem se a čekala jsem až bude konec...hlavní herecké výkony mi přišly hodně amatérské a chvílemi mi bylo až trapně. ()

Josie7 odpad!

Princ takový nijaký, nevýrazný kluk, princezna totéž - v Ulici i pohádce stále stejná šarže, jinou zjevně neumí, jen se tak nějak usmívá. O Vánocích na pohádky nekoukám, přesto doporučuji nepokoušet se rok o rok o zázrak. ()

scarlet

60 procent filmu je vykrádačka „S čerty nejsou žerty“, zbytek je slátanina. Zatímco pozemští hrdinové se snaží hrát, hloupí čerti v pekle se snaží aspoň pitvořit. Výsledek je zoufalý. Pravda je, že ani obsazení nejlepších herců by to nezachránilo, protože prostě není co hrát. Úroveň hudebních pasáží je srovnatelná snad jenom s reklamní písničkou Mersí za to že si.. ()

Shimanova odpad!

Tohle mohla být moc krásná pohádka. Mohla. Kdyby si třeba něco vzali z té původní pověsti, kdyby třeba diváky nepovažovali za idioty, jak už je zvykem nebo kdyby třeba měl alespoň někdo ze štábu soudnost. Žito je postavička, která překypuje potencionálem - ale tohle, tohle fakt bolí. Hlavní postavy - nuda. Záporáci - nuda a nikdo jim to nevěří. Pár světlých stránek by se našlo, ale nějak si ně nevzpomenu... Hm, proč asi... Dala bych alespoň hvězdičku, ale museli tam nacpat Bohdalku, takže bohužel. ()

tein odpad!

Neskutečně hloupá a nesmyslná pohádka narušující tu nejzákladnější výchovu společenských hodnot. Dokonale odrážející dnešní společnost plnou vzdoru, lží, výmyslů, výmluv a neposlušnosti schovávájící se za ty vznešené hodnoty jako spravedlnost a dobro. Dětem bych zakázal na to koukat, aby je to nezkazilo ještě víc než veškeré ostatní vlivy dnešní prohnilé společnosti ()

AndreaaP odpad!

Nikdy nevěřím tomu, když se hodnotí filmy záporně a dávám pouze na svůj úsudek. Bohužel v tomto případě má většina kritiků absolutní pravdu. Již od začátku mi film připomněl pohádku ,,Čert ví proč" a to díky jménu Apolena a také obsazení Lišky do role čerta. Zároveň mi do role princezny nesedla herečka. V mých očí má princezna vykazovat jak jemné gestikulace, tak také mluvu, ale v tomto případě mi přišel výkon velmi nesympatický. Obsazení kouzelníka bylo v pořádku, ale ten, kdo scénář vymýšlel, bohužel do filmu zakomponoval několik vět a reakcí, které byly velmi nešťastné a často jsem si u nich klepala na čelo. V některých případech byl text v pořádku, ale pak tam někdo přidal dovětek, který zkazil celkovou scénu. Tento pocit jsem měla hned několikrát. V neposlední řadě mi přišly kostýmy velmi umělé, působily komicky, jako z Kouzelné školky. Nakonec si také myslím, že hudba nemusela v pohádce vůbec být. Ať už jsou Troškovy pohádky hodnoceny jakkoliv, nemohu se zbavit dojmu, že z pomyslného pohádkového trůnu ho nikdo nesesadí. ()

SCHMEYD

Herecké výkony za které bych se styděl. A to nemyslím jen Šafaříka v hlavní roli, ale ani Liška opět nic nepředvedl! Děj ještě ujde, ale celkově pohádka vypadá jak studijní práce na nějaké střední škole. Jelikož jsem viděl ještě horší tak ji vyloženě za ODPAD! nepovažuji, ale vidět jí už nechci!!! Jednou stačilo a moc pěkně děkuji ČT za zkažený vánoční večer! ()

PinkButterfl odpad!

Veľmi nerada, ale musím dať tejto rozprávke, môjmu obľúbenému žánru, takéto zlé hodnotenie. Na novú rozprávku som sa tešila, najmä preto, že v nej hrá môj obľúbený český herec Pavel Kříž. Bohužiaľ ani on túto rozprávku nezachránil. Tak zlú českú rozprávku som naozaj už dlho nevidela (porovnať sa dá len s rovnako zlou Zaslíbenou princeznou). Rozprávka bola veľmi nudná, nevedela som sa dočkať, kedy skončí. Musím skritizovať aj výber postavy Žita, ešte sa mi asi nestalo, aby mi bol hlavný hrdina tak nesympatický. ()

lubyys odpad!

Tak jsem to hodnoceni nechal na pozdeji. Na Vánoce jsme meli i deti. Rekl jsem si, ze mozna nejsem cilova skupina. Ale kdo je?? Nactilete to silene nudilo. My dospeli jsme jen zirali co ze da v CT vyrobit. Proboha, proc ty hudebni vlozky?? Jirina Kremilek Bohdalova musi byt v kazde pohadce? A musi tam skřehotat? A Liška si zalozil karieru na tom, ze hraje blba. To mu dost jde. A ten sexualne nevyhraneny hlavni hrdina? At jde do prdele. Tam by se mu asi libilo... ()

Zdenka23

Moc jsem se na tuto pohádku těšila a chtěla, aby se mi to alespoň trochu začalo líbit, ale opravdu ne. Pozitivně musím hodnotit krásné gotické kostýmy, přírodu a hezké interiéry, ale tím to končí. Pitvoření, klišé, přehrávání, výkony některých představitelů jak ze školní besídky z nichž neslabší a nejméně sympatický byl představitel "Žita". Nejvíc tuto pohádku ale kazí hudební čísla, která působí trapně. ()

Rumplcimprca odpad!

Kadeřávková konečně obdržela partnera na své úrovni. Bohužel to shazuje celý, už tak špatný, film na úplné dno. Ti dva hrát neumí, postrádají špetku talentu. ()

CharlieX

Po shlédnutí reprízy musím pouze konstatovat, že jsem udělal dobře, nekazit si tímto dílkem vánoční atmosféru. Pokud jde o "kvalitu" filmu, bylo zde již vše podstatné napsáno. Tak pouze drobné shrnutí: Pokud od pohádky odcházejí děti, protože je nezajímá a nudí, tak v asi není ta správná pohádková chemie. ()

Levice05

O Štědrém večeři na pohádku nekoukáme, takže jsem tento skvost viděla až po roce. V této pohádce je tak nějak všechno špatně a ještě ke všemu je hodně dlouhá. To nejlepší, co s ní může ČT v zájmu dětí udelat, je uložit ji do archivu a už ji nikdy v televizi neopakovat. ()

sasakrusty odpad!

Blíží se vánoce, čeká nás spousta pohádek, radím vám, vybírejte si ty natočený před plyšákem. To není propagace před třiceti lety skončeného režimu, to je obžaloba těch hrůz co se dnes vydávají za filmy. Viz kouzelník Žito. ()

Generi

Proč tak nízké hodnocení? A ty nenávistné komentáře přímo od štědrovečerního stolu? To se tolika lidem nepovedl salát anebo připálili kapra? Nechápu. Pohádka povedená, princ i princezna taky, zloduši uvěřitelní, příběh dobra a zla měl hlavu a patu, tak o co go??? ()