Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

vlcekmirek odpad!

Pane Zelenko, uměl jste, ale asi jste vyčerpal nápady a invenci. Tohle bylo opravdu o ničem, herci neměli co hrát a taky to tak dopadlo. ()

Honey007

ČT by se měla konečně vzdát své posedlosti, se kterou se snaží každý rok natočit novou štědrovečerní pohádku, a ušetřit nás tak podobných utrpení. Příšernej scénář, až na Lišku s Vilhelmovou tragické herecké výkony (upřímně největší zklamání byla hlavní role v podání Denise Šafaříka) a hudební vložky mě vedly k otázkám o dostupnosti drog v ČR ...jedna hvězda že jsou ty Vánoce. ()

Falkenstein

Vzhledem ke kvalitě produkce České televize, která má neustále klesají tendenci za více peněz, takže může jen překvapit, bych zase tolik tuhle pohádku nehanil. Není nic moc, ale byly tu i horší a navíc nám je nutí 3x ročně (Velikonoce, letní prázdniny, Vánoce). Naštěstí "Zasloužená princezna" zůstala nepokořena. Největším problémem je neustále snaha pokoušet se o nějakou výpravnost nesmyslným nastavováním. Vydržel jsem ji sice do konce, ale po hodině jsem se ptal, co tam budou ještě řešit dalších 40 minut, když všechny hříšníky potrestal a kámen už nefungoval, protože ho viděl Kříž. Takže musela Vilhemová ještě dvakrát kámen nahodit, aby se mohlo pokračovat. Nechápu, ale nebylo by špatné takový kámen použít přímo v České televizi. Tam bylo odhalených falešníků a darmožroutů, protože i tahle výpravná sranda určitě stála hodně zlaťáků nás poplatníků. ()

justaboy odpad!

Nevěděl jsem, jestli chce Žito víc princeznu, nebo Neklana. Herecké výkony strašné, scénář jako slohová práce 8 letého dítěte a hudební vložky jak z tvotby Olivie Žižkové. Nevidět tuto pohádku by bylo Z pekla štěstí! ()

mizz13 odpad!

Příšerná zrůdnost. Totálně iritující hlavní hrdina, další uječený čert (nestačil nám už ten v Princezně ze mlejna?) a chabý příběh. Divím se Petru Kostkovi, že se k něčemu takovému propůjčil. ()

dalia

Pohádka v klasickém duchu, což pro mne u štědrovečerní pohádky představuje pozitivum. Oceňuji, že zde nebylo obvyklé pitvoření a snaha o modernu za každou cenu, a jednalo se opravdu o tradiční, vlídný pohádkový příběh. Kostka, Bohdalová a hlavně Pavel Kříž byli výborní, příběh dobře odsýpal, byl přiměřeně výpravný, nenudila jsem se. Jedinou výtku bych měla k postavě samotného Žita, který se na můj vkus až trochu moc vyžíval v používání moci, pro kterou nebyl dostatečně vyzrálý, a v zesměšňování svých obětí. Možná ale myšlenka, že s velkou mocí by se měla pojit i jistá dávka pokory, není už dnes v kurzu... ()

dedavena

Tak takhle, pane Zelenko, opravdu ne. Jak se říká, všechno špatně. Nedoporučuju ani svému nepříteli. A nejvíc mne štve, že platím koncesionářské poplatky ČT a ta vyhazuje penízky všech poplatníků za takovéhle slátaniny. Pohádka se tomu opravdu říct nedá. Jednu hvězdičku dávám za snahu hereckých bardů, kteří to však nevytrhli. ()

skorapky

Mě to připadalo stupidní,nepropracované a laciné.Tatiana Vilhelmová příliš afektovaná a její role velmi napodobující čerta z Princezny ze mlejna a čarodejnici z pohadky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Jedinej kdo to zachraňuje je zamilovaný čert Pavel Liška. My, umíme v Čechách i lepší pohádky. A toto téma, si myslím, si zaslouží dustojnější způsob zpracování. ()

zuzam

Tak úplně za odpad tuhle pohádku nepovažuji, myslím, že hodnotící tady na ČSFD popadla asi nějaká davová psychoza nebo měli díky masívní reklamě příliš velká očekávání. Je to prostě je jedna z mnoha pohádek, které vznikly, aby zaplnily jeden večer a diváci si je příliš nezapamatují. Princezna byla hezká, hlavní hrdina rošťácký, Jiřina Bohdalová se skoro ani nepitvořila, na druhou stranu pohádka byla možná příliš dlouhá a tím trochu nudná, legenda o Žitovi byla vklíněna celkem zbytečně, Wilhelmová,která je ve věku maminky Denise Šafaříka taky nebyl vybrána vhodně, peklo a hřbitov vypadaly jako ze studiové pohádky sedmdesátých let, ale možná bychom se měli zeptat dětí, pro které byla pohádka určena, jak se líbí jim? ()

Macamica

Zase jedno peklo, kde chce mít čertice církevní obřad.... zase jeden hlavní hrdina, který vypadá jako neduživé nedochůdče... zase pohádka s paní Bohdalovou (i když nic proti ní, ta tam ještě byla celkem fajn). Dějově mi tahle pohádka přišla o chlup lepší než O zakletém králi, ale i tady si s tou pointou nějak nevěděli rady - šutr chvíli funguje, nefunguje a aby to šlo vyřešit, tak zase funguje a nefunguje.... ale jak už tu někdo poznamenal, absolutní dno to nebylo, to pro mne stále znamená Slíbená princezna ()

Answear

To snad nemyslíte vážně? Vydržel jsem na to koukat 15 minut, nevím kdo prováděl casting, ale výsledek je totálně šílený. Jen by mě zajímalo, kam se poděli herci typu panů Čenských, Dlouhých, Vaculíků a Šťastných? Že se do pohádek cpou herci, kteří nemají s princi vůbec nic společného. Jednu hvězdu dávám pouze za paní Bahdalovou, která každou pohádku zvedne o nějaký ten stupínek na horu, bohužel tady to byl jen jeden světlý okamžik. ()

dr.Queen

Určitě lepší,než některé kraviny natočené každý rok na Vánoce.Dalo se na to koukat a to opravdu přepínám,když je to blbost.Hudba vyborná,konečně filmová hudba jak má být.Herci výborní,konečně nové tváře,Denis Šafařík něco jako V.Neckář, to jsme se trefily skoro všichni co se koukali a vůbec nebyl špatný,to mi spíš vadil Kříž ten se tvářil jako Hitler a hlavně Vilhelmová,té tyto role vůbec nesedí,ona se u toho tak nějak pitvoří.Jinak Anička Kadeřavková nádherná princezna a přirozená herečka,která se nepitvoří a herečka,která umí hrát. ()

TenPravy

Má smysl to nějak komentovat? Hvězdičku dávám za to, že jsem se na to díval přežranej a miskou cukroví na stolku, ze které jsem co 15 vteřin bral jeden až 2 kousky a dával si je do pusy. Tam probíhal proces pomalejšího žvýkání, kde pak výsledná hmota putovala k salátu, rybě, řízku, chlebíčkům, několika figurkám ukradenejch děckám ze stromku, další rybě a dalším řízkům a protože nejsem prase, tak jsem to zapíjel dietní pepsi. Ooops...pardon, to vlastně není o této pohádce, ale hodnotu obsahu to má stejnou. ()

pumlic

Ať si pan Zelenka píše co chce ohledně hodnocení zdejších fanoušků,musím říct, že po cca 15 minutách jsme to museli přepnout. Nemyslím si, že by byli až tak špatní herci, ale jde o to, jaký je scénář a jak a kým jsou herci vedeni. Ten kousek, co jsme viděli, na začátku dobrý, ale jak šel Žito do služby, tak tragédie - nevtipné, nezáživné, dětinské (vyplazování jazyka). Na nervy nám lezla i Vilhelmová jako ušišlaná čertice a přiblblý čert v podání Lišky. V poslední době mi ty pohádky přijdou moc a zbytečně překombinované, uječené, ušišlané - podle mě to vůbec není vtipné. ()