Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

Aladiel

Komentáře zde jsou veskrze negativní, takže budu smířlivější, protože oproti předchozím pohádkám, zejména Slíbené princezně, je Kouzelník Žito umělecký skvost. Plusy: Herecké výkony většiny herců byly kvalitní, dobře hráli zejména Pavel Kříž (i když trochu přehrával, ale u padoucha se to dalo snést), Petr Kostka, Anna Kadeřávková, Pavel Liška i Taťána Wilhelmová. Scénář dobrý, kamera i hudba také. ČT konečně po letech tápání místo 3 pohádek raději natočí jen dvě, takže to už bylo na filmu znát, netrpěl šetřením na úkor kvality. Kvalita chyběla ve filmařském řemesle v některých částech. Mínusy: Naprosto otřesný byl nápad pojmout část filmu jako muzikál. Zásadní chyba. Herec Denis Šafařík se do hlavní role nehodil, nebyl pro ni vhodný typ, a na jeho výkonu to bylo znát. Ale snažil se vydat ze sebe to nejlepší, jenže role nebyla pro něj vhodná. Námět byl trochu křečovitý a jeho chyby nespravil ani scénář. Někteří herci ve vedlejších rolích mohli ubrat na hereckém výrazu a přehrávat méně, aby jejich role byly civilnější a uvěřitelnější. Režie mohla být výrazně lepší. Pohádka se nezařadí mezi filmovou klasiku, ale neurazí se na ni podívat. Příkré komentáře ostatních přispěvatelů nesdílím, bylo tam dost kladných momentů, pro které si pohádka nezaslouží takové špatné hodnocení. Snad se tým poučí a příště natočí něco lepšího, protože vedle excelentních výkonů herců a filmařů se daly najít výkony velmi špatné, které celý film poslaly ke dnu. Kdyby místo špatných výkonů jejich tvůrci odvedli výkon průměrný, filmu by to výrazně prospělo na kvalitě. Nejhorší je nevyrovnanost výkonů v celém filmu a celého štábu, nejen herců. Někteří odvedli maximální výkon, jiní práci odflákli. Ale od toho je režisér, aby herce usměrnil v přehrávání nebo špatném výkonu. Zatímco scénář dobrý, režie podstatně horší, a oboje padá na jednu hlavu. Chyběla oponentura vůči názoru jednoho člověka, který v sobě sloučil role scénáristy i režiséra. Měl k sobě mít někoho, kdo jej upozorní na největší chyby. Proti tomu, co se točí v posledním desetiletí je odvedené dílo ale pořád umělecký skvost, kterému ovšem předešlí tvůrci vánočních pohádek laťku nenasadili příliš vysoko. ()

Attanasio odpad!

Pane Zelenko, prosiiiim. Netocte jiz zadnou pohadku. Za tricet let se ani jedna nepovedla a vse byly absolutni paskvily. Chytremu napovez, hloupeho kopni.. ()

malet odpad!

Ach jo. Když jsem před začátkem pohádky koukla na hodnocení, měla pohádka 29%. Co?? Vánoční jednička a 29? Po jejím shlédnutí stav spadl na 21% a já se ptám - ZA CO?? Za co těch vysokých 21%??? Za mě jedno veliké, převeliké zklamání. Upoutávka slibovala výborné obsazení, ale sliby chyby. Když jsem před dvěma lety o vánocích s hrůzou koukala na Slíbenou princeznu, myslela jsem, že to je pohádkové dno. Kouzelník žito se této věci nevyrovnal jen díky tomu, že tam netančily polonahé děvuchy a nemluvilo se tam hrubě. Slátanina všeho možného, pohádka, peklo, muzikál, verše... Méně někdy bývá více. Čerti dobrý, námět nebyl od věci, občas kouřový efektík, ale jinak uondaná nuda. A to bylo vidět i na dětech, které pohádky hltají se zatajeným dechem a tady nic. Skládání lega a studování hry na ukulele. Dejme šanci neokoukaným tvářím. Ale. Kříž podobný Kazisvětovi, Hryc jak kolos Rhódský, vždy stejný okoukaný neoriginální Liška, Vilhelmová s blekováním Bílé ze mlejna, Filištína k tomu, nakonec Polívka, který naprosto bez nápadu poslal smrtelníky na zem vlastně zadarmo, za čistou duši... Zklamání, nuda, odpad. ()

Rindi

To se nepovedlo. Strojené, nepřirozené dialogy, krkolomný děj, ukňouraní čerti jako od Trošky, nuda. Jediná hvězda za krásnou princeznu. ()

Slavule

Náhodou pěkná pohádka! Vtipná, milá, hudební vložka se mi líbila, byla dost kvalitně zazpívaná. Hlavní hrdina je super, herec šikovný - hlas mi byl povědomý a on to byl dabér prvního Mikuláše. Kdosi se tady podivoval, čím princeznu zaujal - ti lidé asi nezažili lásku na první pohled, kdy pro druhé zcela iracionálně dojde ke "ztrátě hlavy" :-). ()

DenyK odpad!

Nemůžu napsat žádné dlouhosáhlé hodnocení, protože jsem vydržel 10 minut. Během této chvíle jsem zíral s otevřenou pusou a tupým výrazem: ,,Co to sakra je?" a znechuceně jsem to přepnul. Příšerné herecké výkony, že bych to zahrál i já lépe. Hrozná nuda na druhou a bylo to neuvěřitelně trapné... ()

farinelli77

Scénář sice mohl být propracovanější, ale znám mnohem horší pohádky z posledních let. Hlavní představitel byl navíc zajímavý, svěží nová neokoukaná tvář. Trochu typ jako V. Neckář v Šíleně smutné princezně. Nenechte se vůbec odradit, pane Zelenko. Chtěl bych vidět, jak by si s touto historickou postavou poradili jiní režiséři, aby z toho nebyl historický epos, ale pohádka. ()

Bobby_Fisch odpad!

Já to řeknu asi takhle. Neobtěžuje sponzoringem ideologicky loajálních cenzorovaných herců obyčejné myslící lidi. Tohle bylo za fakt trest a bohužel se z toho stává pomalu tradice. Tématický potenciál by námět měl, ale proč zase tak otřesné ztvárnění? ()

tehol odpad!

ty vole, kdo tohle zase napsal. trapne a smutno mi bylo za herce (krome představitele kouzelnika, ten byl tak priserny, ze jsem nevedel, jestli ma byt kladnou nebo zapornou postavou(a lisky, ktery je uz jen trapny)). nevermore ()

ilcibo odpad!

Hm ...kouzelník Žito. Z legendy o něm tu zbylo jen jméno. Kdyby se "pohádka" jmenovala kouzelník Denis dal bych hvězdu za koukatelnou princeznu a Lucifera. Jenomže je jasné, že kouzelník Denis je předpokládaně n e p r o d e j n á značka. Takhle se to udá, leč jde o pokrm těžce stravitelný ...a to i přes svou netučnost až odstředěnost. Legenda Žito byla bita jak žito. ()

trollfjord

Tak zase takový průšvih to nebyl. Podle toho co tu odborníci píší by se dalo soudit, že se jedná o nejhorší pohádku. Asi zapomněli na slíbenou princeznu. No tuhle pohádku přizabily ty písničky. Vlastně nevím co je to za blbou modu, do každé pohádky cpát zpívánky. A když už se tam cpou, kolik je dnes autorů jako kdysi, kdy vznikaly hity, které si děti zpívaly a zpívají dodnes? Hudba z tohoto filmu byla otravná a nikdo si jí nezapamatuje. Nemá tu chytlavost. Dále tam bylo protivné to srocení vesničanů. Příšerné klišé. Herecké výkony byl ucházející. Nejlepší ovšem jednoznačně pár vteřinový Bolek Polívka. A Liška byl taky skvělý. Tatiana Vilhelmová rovněž vynikající. Ten Žito dělal co mu režisér řekl. No nic moc a ta princezna dobrá, až na tu scénu po vysvobození ze skály. Tam to bylo hodně přehrávané a dokonce jsem podezříval, že je to nějaká lest od Filištíny. Škoda že nedostal lepší prostor pan Kostka. I Jan Hrušinský by si zasloužil více než štěk. Jak jsem tedy napsal, nebyl to naprostý průšvih ale zázrak taky ne. Každopádně z pohádek pana Zelenky to byla nejhorši ()

Mirek.Soukup

Příšerné, příšerné, příšerné a to od trapného Žita až po přiblblého Neklana. V této pohádce nebylo nic co by se dalo hodnotit kladně. Nudný a již stokrát opakovaný děj, směšné herecké výkony, kterým dominoval tragéd Žito, nic neříkající písně, které se z ničeho nic objeví v půlce filmu a tak bych mohl pokračovat dále a dále! Marně přemýšlím zda je co chválit? Není! Jednu hvězdičku dávám jen proto, že pohádka dopadla dobře... ale tak vlastně končí každá: -) ()

danteantik

Hlavní hrdina hezká tvářička, ale hrát neumí. Princezna okoukana holka s Ulice. Písničky ala Disney, pana bože proč? Bylo celke utrpení to o vanočním večeru to dokoukat. Jedna hvězda za opravdu krásny kostýmy a to mě na filmech a pohádkách zajímá většinou až v poslední řadě. Hlavně to nepouštějte dětem! ()

im8 odpad!

Zkouknul jsem na ČT pouze konec, ale i ten mi stačil. Papundeklové kulisy a mezi nimi pitvořící se herci. Kapitolou samou pro sebe byl Denis Šafařík, který by se svým výrazem nehodil ani do pořadu Chcete mě? Určitě si ten večer odnesl řád cukříku nejcukříkovatějšího. Pár minut poté začala Popelka, a už jenom v titulcích měla více filmařiny, než Kouzelník Žito v celém filmu! ()

karelhura

Použiji slova moderátora rádia Beat, hrdinně jsem dokoukal do konce. Od odpadu to zachraňuje Pavel Liška a Tatiana Vilhelmová (sem tam nějaká vtipnější hláška). Proboha to na tom castingu byli všichni ožralí, ti herci v hlavních rolích to byla tragedie. Už asi neumíme, spravím si náladu S čerty nejsou žerty. PS Panu Šafaříkovi zakažte vstup do všech studii. ()