Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

nahrabal odpad!

Čekal jsem teda něco jiného, ale toto opravnu ne. Z počátku to celkem šlo z počátku příběh nebyl zase až tak špatný. Ale závěr teda hrůza. Bylo to celé takové kostrbaté něco se povedlo a v zápětí bylo velé ALE. Zbytečné kombinování. Hlavní hrdina by jako vypravěč v rozhlasu by byl dobrý, hlas má hezký, ale jako herec má ještě co dohánět. Místy to bylo až moc umělé. Celou pohádku bych přirovnal asi tak k tomuto na záčátku jsem se těšil na moc dobrou klobásku se spostou masa ale v průběhu příběhu jsem zjistil že jím ten nejlevnější točeňák. ()

Tafee

1* za Kostku a duo Vilhelminová + Liška ... Herecký výkon Žita byl, jako kdyby ho hrálo žito (a to už spíš po sklizni a vymlácené). Scénář slaboučký, námět by ale neurazil, mám pocit, že kdyby to vzal do ruky třeba Jirka Strach, tak bysme tady psali něco jiného... ()

stanslon odpad!

Opět úplně zbytečná pohádka. A ujetý název. Kouzelník Žito je legendární jméno z úplně jiného světa a o něčem jiném. A už vůbec nechápu, jak tento jelimánek může někomu připadat jako Delon, či Depp. K Neckářovi snad, spíš ale Macaulay Culkin. Ani padouch Pavel Kříž svůj výkon z telenovely První republika nepřekonal. A už ani Zelenka nedokáže novou pohádku a kopíruje Lotranda a Zubejdu. Přinejmenším těmi popěvky. Proč to všechno musíte nechávat na Troškovi? ()

Benigni odpad!

Nejhorší televizní pohádka poslední dekády. Zelenka je absolutně podprůměrný ve scénáři, v režii, v castingu i práci s hercem. Bez invence, bez nápadů - jen samé klišé za klišé, umělé syntetické. Divím se, jak to mohlo projít programovou radou. Je mi to celé fakt záhada. Tohle už je opravdu velmi nápadné. ()

Hanka_M odpad!

Stědrovečerní katastrofa a alarmující stav nejen českých TV pohádek, ale i Zdeňka Zelenky. Něco tak odporného, nevkusného, nesympatického a nudného jsem v rámci vánočních hraných pohádek snad ještě v ČT neviděla. Ani jako kulisa ke štědrovečernímu stolu to neuspělo, vypnuli jsme to v půlce a místo toho jsme si raději pustili koledy. Herecky úplně mimo a scénář hodnoty tak prvního ročníku filmové školy. Obávám se, že po tomto skandálu asi Zelenkovi nic natočit nenechají. I když - jak taková pohádka vlastně mohla projít do výroby?? ()

Frombeyond odpad!

Neskutečná slátanina, neskutečný odpad! A na tohle platíme České televizi koncesionářské poplatky? Měli by se tam stydět, za to co produkují!!! ()

BStone

Je fajn, že na Štědrý večer máme aspoň nějakou tu novou a původní pohádku. Tahle zůstala už tradičně někde na půl cesty. Líbilo se mi, že byla točená v exteriérech. Ústřední dvojice byla sympatická a i další obsazení k tématu ladilo. Scénář místy dost kulhal, hlavně v závěru už se Zelenka urval z řetězu. Naprosto strašidelné bylo vyloženě muzikálové číslo s Vilhelmovou, Čokem a kdoví s kým ještě. To už jsem se značně ošíval. Taktéž nekonečné a nepříliš vydařené hudební čísla provázející zjednávání spravedlnosti ve vesnici celkem otravovaly. Polívkovo závěrečné cameo není asi třeba komentovat. Na podívání to bylo, toť vše. 20% ()

EternalS

Kostymérky a kostyméři si odpad nezaslouží, kostými byly opravdu nádherné. Princezna byla krásná, milá a v kontextu celého veledíla i poměrně dobře zahraná. Nevadili mi Kostka, Liška ani Vilhelmová s Bohdalkou, ba naopak to byli jedni z mála, na které se dalo ještě dívat. Povedené byly i kouřové triky. Tímto však veškerá pozitiva končí a nastupuje všeobjímající zmar, neumětel a totální zoufalství. Všichni ostatní, kteří si za tohle veledílo dovolili vzít honorář, to je normálně na regulérní, doživotní zákaz činnosti. Veškeré atributy kvalitní pohádky poplivány a pošlapány. Netřeba dále rozebírat strojové odříkání naučeného textu od hlavního antihrdiny, jakožto i jeho absulutní rezignaci na jakoukoliv snahu hrát. Na tomto příkladu jde krásně vidět, jak naprosto zbytečně až hrůzostrašně mohou být využity koncesionářské poplatky. Mamka u toho po půl hodině usnula, já jsem vydržel až do scény s létajícím Křížem. Absolutně nechápu, jak si může Česká televize dovolit tohle odvysílat na Štědrý večer. ()

tuzemsky_um odpad!

Veřejnoprávní pohádka, vyrobená partou kolem Českých lvů a Českých slavíků za prachy daňových poplatníků. Jistě jich mají dost i na nějaká pozdější samoocenění. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) je zjevně krmítko pro umělecky nedozrálé a nebo již zkrachovalé. ()

roabe odpad!

Stupidní amatérské ochotnické představení odehrávající se ve stokrát provařených lokacích (Křivoklát, Řepora) náhodou zachycené na kameru - i když - spousta ochotníků hraje lépe než většina ansámblu v tomhle škváru... Odpad! ()

Azitras

Vymrdanost. Na půl hodiny jsem u toho usnul. Jen nerozumím tomu, proč to lidi hodnotí tak nízko, ale normalizační sračky přitom neskutečně nadhodnocují. Někdy se na všechen ten shit, co se na Vánoce dává, podívejte jinýma než nostalgickýma očima, pokrytečtí pičusové. ()

padina

Vůbec to nebylo tak špatné, jak to tady vyznívá. A po strašlivých naprosto plytkých, prázdných stupiditách dvou předchozích let jsem letos spokojená. ---- Není to úplně prvoplánová pohádka, ačkoli zase je to pohádka, takže filosofické pozadí přece jen vyčnívá méně než třeba v Mistrovi a Markétce, který mi scéna svodů hodně připomínala. --- Konec s převědčováním, že a jak peklo vlastně prosazuje spravedlnost, je téměř heretický, ale když se nad tím člověk zamyslí, ono tomu peklu nic jiného ani nezbývá, než spravedlivě trestat. ---- Denis Šafařík přes svoji hubenost a subtilnost má v sobě něco, co je vnitřně silnější než jeho křehký fyzický vzhled a starší než jeho 25 let. Snad se na něm podepsala baleťácká dřina v dětství, nebo fyzické obtíže z ní plynoucí, možná světoběžné zkušenosti, prostě má v sobě něco… je ne sais quoi, co mu dodává skryté a na první pohled naprosto nenápadné, nicméně bytelně mužné charisma. - A jo, taky mi připomínal mladičkého Neckáře. ----- Zato Anna Kadeřávková jako by se nedokázala oprostit od postavy puberťácké Roziny, princeznovského v ní moc nebylo. ----- Nepochybnou vadou na kráse byly zpěvy a tance, které se sem moc nehodily, ačkoli samy o sobě nebyly nijak nesnesitelné, jen by bez nich bývalo bylo lépe, roztříštily a oslabily děj. ------ A vztahování k Jiráskovým historkám o Žitovi pocházejícím z Dubraviovy verze? Ale no tak, to je taky jen neověřitelná legenda - a nakonec, tohle je přece povídání o Žitově raném mládí… (¨V zájmu subjektivní objektivity o jednu hvězdu nadsadím) ()

TomQ

Nebyl to úplně odpad, ale dobrá pohádka to taky není. Celé to vlastně bylo o páchání dobra, ale přitom paradoxně zrovna tenhle aspekt byl v ději pojmut hodně podivným způsobem. Souboj dobra a zla je lépe zpracován snad ve všech ostatních pohádkách... Hlavní hrdina byl dost nesympatický a nakonci jsem tak trochu fandil P. Křížovi, což je teda hodně smutné. A úplně nejlepší je potrestat jednu zápornou postavu (čerta) tím, že musí jít na zem mezi lidmi a tak dlouho páchat špatné skutky, až se dostane zpátky do pekla. Co to jako má být? Je to trest pro ni nebo pro všechny ostatní lidi, kteří s ní příjdou do styku? V mnoha jiných pohádkách je trestem nutnost páchat DOBRÉ skutky, což dává smysl. Ale takhle obráceně...? ()

krpik odpad!

Asi jsem málo dával pozor ale fakt jsem nepochopil děj. Obsazení strašné Pavel Kříž mi tam nesedl nemasný, neslaný. Liška asi sám nevěděl co tam hraje a Polívka na konci aby se na něj nezapomnělo.Myslím že tam dali Bohdalovou aby na ten film někoho nalákali jinak fakt nevím. ()