Město na severu Čech. Inženýr Petr Svoboda (J. Mádl) tu pracuje na stavebním odboru radnice. Jeho práce ho však příliš neuspokojuje. Pomalu začíná cítit její limity, především ve chvíli, kdy zjišťuje, že jeho rozhodnutí vlastně nic neznamenají. Kdo má moc, má i pravdu, i když zákon říká něco jiného… Jednoho dne Petr náhodou nalezne zavražděnou dívku, ležící u garáží poblíž jeho domu. Policie případ vyšetřuje a Petra to velmi zajímá, dokonce natolik, že jeho přítel z gymnázia, dnes policista Brázdil (Š. Benoni), mu navrhne, aby se také dal k policii. Proč ne? Má přece vysokou školu, stačí, když si udělá kurz a může být policejním důstojníkem. Petra ta myšlenka láká, takhle změnit svůj život, dělat něco, čemu může sám věřit. Rozhoduje se a skutečně absolvuje policejní kurz. Do svého města se vrací jako policejní důstojník. Vrací se i k případu zavražděné dívky, který jeho samého vlastně přivedl k policii a na který od té doby nedokázal přestat myslet… (Česká televize)

jungewolf

Další vynikající režijní počin R.Sedláčka. Vynikající herecké obsazení : J.Mádl(P.Svoboda), E.Křenková(jeho žena), Š.Benoni(parťák Brázdil), A.Bílík(M.Hanuš),M.Havelka(policejní šéf),P.Špalková(stát.zástupkyně),famózní M.Pechlát(šedá eminence a kmotr R.Valenta),J.Novotný,J.Polášková atd. atd. Velmi přesní jsou taky: T.Dastlík(policista Hudeček),L.Veselý(major F.Suchý a ve 2.díle Anna Thu Nguyenová(policistka vietnam.původu Le Hong Tham) a spousta dalších. A ve 4.díle : J.Hájek coby veterán z Afghánistánu? .Těším se na 5.díl ..... . Zatím 4,5 * z 5 hvězd a 89 %. P.S.: famózní hudba Michala Rataje a Oskara Toroka .... . ()

CaptNemo

Že současná (měřeno v kontextu doby po roce 1989) česká televizní tvorba až na pár výjimek, které však většinou zaštítil někdo ze zahraničí (Hořící keř), nedosahuje ani evropského průměru, jsme si už tak nějak zvykli. Takové to "malé, ale naše" v řadě případů funguje. Buď tam máme trochu toho našeho humoru, nebo to táhnou schopní herci, prostě to bývá nějak tak koukatelné. Co na tom, že občasné ukázky seriálů z Polska, Maďarska, Ruska a nedávno dokonce i z Rumunska mají lepší kameru, lokace, scénář a hlavně atmosféru? Tohle my neumíme, a protože ani nemáme ambici dělat v tomhle směru díru do světa, tak to ani umět nepotřebujeme. Nová série s názvem Sever bude však podle prvního dílu mizerná i na český průměr. A to si dovolím tvrdit i po tom, co jsem to po 20 minutách přepnul. Nefungovalo tam vůbec nic - od nalezení mrtvoly a přes scénu v manželském loži nasnímanou stylem, o které jsem myslel, že u nás skončil v 90. letech, až po amatérský výstup herců/neherců ve výslechové místnosti. Tam by se měli ocitnout jak tvůrci, tak vedení ČT a zpovídat se z toho, jak je možné, že se něco takového za veřejné peníze natočí a navíc pak překládá divákovi v hlavním vysílacím čase. Zatímco prvotřídní světově uznávaná série Panství Downton putovala během let ve vysílání premiérových řad v ČT z místa na místo, tahle bizarnost opsaná ze všeho možného, co u nás v posledních letech vzniklo, má k dispozici primetime. Ona fleecová mikina vypadá možná zajímavě jako gesto na Hradě, ale když stejným způsobem prezentujete divákovi detektivní příběh, je to ostuda. ()

triatlet

Škoda nepřesvědčivého rozjezdu. Kdyby autoři rovnou začali vyšetřováním a nepřesvědčovali výhodami práce u bezpečnosti, udělali by líp. Postup ing. Svobody na kriminálku působil hodně náborově (za studium příplatek, po deseti letech doživotní renta). Celkově má ale příběh náboj a zajímavé herecké obsazení. Dost kontrastně působila skvěle natočená scéna z pohřbu oproti téměř parodii ve 2. části Temného Kraje. I když opravdu by byla nejblíbenějším songem dvacetileté holky právě Hříšná těla křídla motýlí? (Ale odkaz na Anetu potěšil.) ()

mh.mail

50% — První díl na mě zapůsobil tak nějak nemastně, neslaně, ani vyložený propadák, ale ani žádná pecka. Trochu mi připomíná seriál „Clona“, a to především takovým prapodivným a pro mě ne úplně věrohodným způsobem, jak se hlavní hrdina dostal k „mordpartě“. Zde mi to přijde ještě méně věrohodné než u Clony, že by stačilo absolvovat párměsíční kurz a člověk by se hned dostal k vyšetřování vražd, byť by vlastnil vysokoškolský titul (ale z úplně jiného oboru). Stejně tak málo pravděpodobné mi přijde, že by hned pomohl vyřešit případ, ve kterém policie skoro rok nikam nepokročila. A navíc — nejsem znalec interních předpisů, ale divil bych se, že by nechali někoho pracovat na případu, ve kterém na začátku figuroval jako svědek — nálezce mrtvoly. Navíc, i když je Jirka Mádl frajersky zarostlý, až tak mu „drsného“ pana vyšetřovatele nedokážu věřit. A taky jsem s překvapením zjistil, že na Elišku Křenkovou je lepší pohled, když je oblečená, což tedy kdysi při sledování „Rodinného filmu“ rozhodně neplatilo. Seriálu šest večerů věnuju, jsem zvědavý, jak to bude celé dál, i když některé budoucí „krizové“ situace se už nabízejí — korumpování nadřízeným (Martin Havelka) prostřednictvím zprostředkování výhodné koupě rodinného domu (což bude nutné později „splatit“), dále pak postava Valenty (Martin Pechlát), kde se ale obávám, že půjde spíše o šablonovité zobrazení všehoschopného podnikatele s vlivem mezi politiky i policií, a koneckonců i kolega z policejního kurzu, který podle všeho nastoupil u policejní inspekce (což mi taky nepřijde úplně důvěryhodné). Tak se necháme překvapit. Zatím za lidovku. ()

Skuby47

Na tento seriál jsem se netěšila od okamžiku, kdy jsem zjistila, že hlavní roli vyšetřovatele hraje Jirka Mádl. Stojí prostě na špatné straně kamery. Typově naprosto neodpovídá takovéto roli, pokud ji mají diváci brát vážně. Víc mu to sekne v televizní reklamě na brambory. Podívala jsem se na první dva díly a tím jsem skončila. Škoda času, nezaujalo mne to. ()

• Policejní budovou je v seriálu Telekomunikační budova Teplice stojící v Teplicích na náměstí Svobody. Společně s přilehlou budovou a od dostavby roku 1988 šlo dlouhá léta o nejošklivější budovu centra Teplic. (Muffino)