Boj o moc

• USA Succession
USA, (2018–2023), 39 h 25 min (Minutáž: 56–85 min)

Tvorcovia:

Jesse Armstrong

Brian Cox, Jeremy Strong, Matthew Macfadyen, Sarah Snook, Kieran Culkin, Alan Ruck, Nicholas Braun, Hiam Abbass, Natalie Gold, Mary Birdsong (viac)

Seriál o bohatej dysfunkčnej rodine na čele s Loganom Royom (Brian Cox), generálnym riaditeľom jedného z najväčších mediálnych a zábavných konglomerátov na svete. Vzhľadom na Loganov pokročilý vek (v úvodnej časti oslavuje 80. narodeniny) všetci netrpezlivo očakávajú jeho skorý odchod do dôchodku. Každé z jeho štyroch dospelých detí sleduje svoje osobné záujmy, ktoré sa nie vždy zhodujú so záujmami ostatných súrodencov alebo samotného Logana... (HBO Max)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (44)

Večeře v Dundee (2019) (S02E08)

Tvůrci i v tomto případě přišli spíše s poklidnější záležitostí, přesto mě tato jejich verze zákulisních manipulací a intrik převelice bavila. Pokud se člověk ocitne v nepřátelském prostředí, měl by si krýt záda, jenže co dělat, když se vyskytuje v davu lidí a všude kolem je jen volný prostor bez jediné zdi,k níž by se mohl přitisknout? Podobné pocity musí zažívat australský surfař, když zjistí, že po pádu z prkna lehce krvácí, pobřeží je ještě relativně daleko a pod hladinou se míhají první delší stíny... / Poučení: I na rodinné oslavy choď vždy ozbrojen. Jen tak pro jistotu. ()

DC (2019) (S02E09)

Zbožňuji americká senátní slyšení. Jsou tak úžasně transparentní a jde při nich pouze o demokracii a spravedlnost bez postranních úmyslů. U nás si tento výdobytek vyspělé společnosti nahrazujeme vyšetřovacím výborem (nebo komisí, či jak se ten paskvil jmenuje) Poslanecké sněmovny a i nám je to k prdu, jen to stojí spoustu peněz. Epizoda byla ale každopádně patřičně zábavná, i když nedosáhla výšin..., no, spíše hlubin některých intenzivnějších dílů. / Poučení: Jsi v potížích? Někoho obětuj. ()

Sbohem a neplačte (2019) (S02E10)

Ve finále druhé řady to na mě tvůrci vybalili naplno, takže jdu taky do plných. Kde jinde řešit problém s Plavbami než na plavbě, že jo? A tahle vyjížďka na moře opravdu stála za to. Fantastická jachta, moře a exkurze do temných zákoutí lidského myšlení, co víc si může divák přát? Místy jsem si připadal jako fanoušek na mistrovství světa v bodání do zad; starý, dobrý Brutus by se měl co učit. Skvělá tečka za vydařenou druhou sérií. / Poučení: Před plavbou na moři si uvědom, že nebude kam utéct. ()

Série 3 (2021) (S03)

Po předchozích zkušenostech jsem od třetí řady seriálu očekával výborně zvládnutou podívanou, doplněnou o depresivní atmosféru, která ve mně často vyvolává pocit znechucení (až úplného hnusu). A přesně to jsem i dostal. Pravda, v polovině řady jsem si už trochu stěžoval právě na nedostatky v atmosféře, ale poslední tři epizody mě spolehlivě umlčely. Ano, i třetí návrat do lůna rodiny Royových jsem si mocně užil a stále mi není tak úplně jasné, jak mě může tolik bavit seriál, v němž nevystupuje jediná alespoň trochu kladná postava. / Poučení: Máš slabý žaludek? Před sledováním si dej kinedryl. ()

Rozdělení (2021) (S03E01)

Tak to byl mocně našlapaný vstup do čtvrté řady seriálu. Sotva to začalo, a už jsem byl zase ponořený v atmosféře, v níž si nemůžete vybrat, co je horší: pocit, že vás kompletně obaluje odporný, lepkavý sliz, nebo to, že vdechujete něco, co svým hutným zápachem evokuje kafilerii za parného léta v době vrcholící epidemie slintavky. A pokud ve mně tvůrci dokáží i ve třetí sérii vzbudit tak silné dojmy, asi dělají něco moc dobře. / Poučení: Pozor na paradoxy. Někdy platí, že čím jsi výš, tím si  v tom hlouběji. ()

Mše za času války (2021) (S03E02)

Druhá epizoda přinesla pořádnou dávku intrik a manipulací, takže jí nemohu dát špatné hodnocení, přestože na mě nepůsobila tak intenzivním dojmem jako předchozí díl. S každým dalším pokračováním se musím znovu a znovu divit tomu, jak mě může tak vtáhnout záležitost, v níž vlastně neexistuje opravdu sympatická postava. No, ať už toho tvůrci seriálu dosáhli jakýmkoli způsobem, mě mají jistého, já se bavím. / Poučení: Pamatuj na Valdštejna. ()

Rozklad (2021) (S03E03)

Ano i potřetí se zadařilo, ale to už mě u tohoto seriálu dávno přestalo překvapovat, tady už jsem na kvalitu zvyklý. Pátou hvězdičku jsem nepřihodil jen proto, že jsem nebyl vymáchán v dostatečném množství odporných tekutin. Což o to, epizoda přinesla velmi zajímavý děj, ale po jejím skončení jsem se necítil být dostatečně znechucen, ani jsem nepociťoval obvyklou touhu najít si skryté místo, abych tam potupně vrhl. / Poučení: Se slávou přicházejí i temné chvíle. ()

Vlk na louce (2021) (S03E04)

Asi takto: I čtvrtá epizoda mě bavila, protože ten taneček mezi politickými cili, korporátním ziskem a osobním bojem o moc je naprosto luxusní. Na druhou stranu mi ale začíná vážně vadit, že v posledních dvou respektive třech epizodách tvůrci poněkud rezignovali na tu naprosto nechutnou atmosféru v rodinných vztazích. Byl bych fakt rád, kdyby se k tomu scénář dalších dílů zase vrátil. Alespoň trochu. / Poučení: Když už zkorumpuješ politika, hleď, aby pro tebe pořádně makal. ()

Staré uklízečky z Idaha (2021) (S03E05)

Ve svém komentáři k předchozí epizodě jsem si trochu stěžoval na nedostatek bublavě nechutných rodinných vztahů; tento nedostatek sice nadále trvá, ale vnitrofiremní politikaření dosáhlo tentokrát takové úrovně, že mi rodinnou dysfunkci Royových slušně vynahradilo. Vyjednávání byla opravdu radost sledovat, zvlášť potom, co se ukázalo, v jakém stavu jsou oba hlavní oponenti. Jo, jo, už se těším na další vývoj situace. Tady mi nuda opravdu nehrozila:-) / Poučení: Než začneš užívat farmaka, přečti si příbalový leták. ()

Co je třeba (2021) (S03E06)

Šestá epizoda mě tak úplně nenadchla; po jejím skončení jsem měl pocit, jako bych po celou dobu na něco čekal, ale ono to nepřišlo. Já sice rozumím tomu, že výběr jednoho z nejmocnějších mužů planety je závažným tématem, ale protože nejsem Američan, nijak zvlášť mi to žíly netrhá. Tím chci říct, že mě děj tentokrát příliš neuchvátil, o to víc mi ale scházela ta nepříjemná (ale kvalitní) atmosféra, která se z třetí řady seriálu jaksi vytratila. / Poučení: Darovanému politikovi na zásady nehleď. 4*- ()

Narozeniny (2021) (S03E07)

No, to se podívejme! Mé neustálé remcání bylo konečně vyslyšeno a já jsem se tak po čase opět dočkal pořádné rodinné nepohody, z níž na mě dýchla atmosféra týden nevětrané garsonky obývané třiceti osobami rádžastánského původu. Z toho co jsem teď napsal je jasné mimo jiné to, že to byl zase jednou pořádně nepříjemný zážitek, který jsem si dokonale užil. / Poučení: Narozeninové oslavy se přeceňují. I John Wayne Gacy je měl rád... ()

Toskánsko (2021) (S03E08)

Ano, stěžoval jsem si na to, že tvůrci ve třetí sérii poněkud rezignovali na dřívější atmosféru, která ve mně často téměř vyvolávala dávivou reakci, a teď přijde tohle?! Kdybych to jen tušil, vůbec bych nefrflal, jen bych tiše seděl v koutku a tetelil bych se napjatým očekáváním. Osmá epizoda byla jako buldozer, který všechno zahrnul silnou, páchnoucí vrstvou toho nejhoršího, zahnívajícího, biologického odpadu. Tahle rodina... Uf, super zážitek- nepříjemný ale zároveň skvělý. / Poučení: Pozor na to, co fotíš. A když už to musí být, pozor na to, komu to posíláš. ()

Držte si klobouky (2021) (S03E09)

Finále každé řady seriálu bylo zatím parádně vyšperkovaným zážitkem a závěr třetí série nebyl výjimkou. Znovu jsem se dočkal pořádně depresivního vhledu do zoufale dysfunkčního podhoubí rodiny Royových, k němuž se přidalo nějaké to korporátní intrikování, a výsledkem byl poněkud nechutný kotlík bublajícího hnusu. Nemohl jsem jinak, než ocenit tuto snahu tvůrců pěti kousky. / Poučení: Hlídej si záda. Vždy se najde někdo, kdo tě do nich ochotně bodne. ()

Série 4 (2023) (S04)

O pětihvězdném hodnocení čtvrté série bylo z mé strany rozhodnuto už po třetí epizodě, jen jsem to ještě nevěděl. Měl jsem silné obavy, že ze sebe tvůrci v tomto dílu vydali to nejlepší a že budou mít jejich další výkony už jen sestupnou tendenci, ale ukázalo se, že jsem je hanebně podcenil, protože si u mě celá řada udržela vysokou úroveň až do samotného, rozmáchlého závěru. Jasně, kdybych chtěl hledat chyby, určitě bych nějaké našel, jenže jsem natolik spokojený, že je hledat nechci a nebudu. / Poučení: Nejhorší člověk na něhož můžeš v životě narazit není blbec, myslím, že nejhorší možností je ambiciózní zbabělec. ()

Pochlebovači (2023) (S04E01)

Konečně jsem se dostal k závěrečné sezóně seriálu, který jsem si v průběhu předchozích tří řad nemálo oblíbil. Úvodní epizodu čtvrté série jsem ohodnotil čtyřmi kousky, což není ze startu málo, ale vzhledem k mému vřelému vztahu ke členům dysfunkčního klanu Royových se dal očekávat i lepší výsledek. Rodina se ale v průběhu dílu teprve zahřívala na svou obvyklou provozní teplotu, takže vlna hnusu, kterou její činnost běžně produkuje, zatím neotestovala můj dávivý reflex. Já ale věřím, že si tvůrci dostatečně připravili (málem jsem napsal půdu) svou bažinu, abych musel příště intenzivně polykat výrony rozbouřených žaludečních šťáv, jak jsem si už u této záležitosti navykl. / Poučení: Často frflám nad zbytečným nadužíváním slov přejatých z angličtiny (zvlášť slovo speciální mě silně vytáčí), ale pokud jde o přezdívky, jsem jasný anglofil. Bridget Randomfuck- to je přímo zvukomalebné:-) ()

Zkouška (2023) (S04E02)

Jo, jo, jak jsem doufal, stačilo chvilku počkat, a už to chytá tu správnou atmosféru. Tvůrci pojali úvodní epizodu v podstatě mírně, aby se mohl citlivější divák v klidu aklimatizovat, a i když druhý díl neosolili tím nejtěžším kalibrem, přece jen už nadzvedli pokličku na hrnci, z něhož se nešíří zrovna příjemné vůně. No, a mně to vyhovuje; čím víc jsou členové Royovy rodiny sami sebou, tím větší hnus, a tím víc se zvrhle bavím. Jak jsem napsal, tvůrci si ještě ponechali rezervu, ale ochutnávku, která tady proběhla, můžu s klidem pochválit. Tom v podání Matthewa Macfaydena, je mi asi nejodpornější, to už jsou mi sympatičtější i bezskrupulózní hajzli, než tahle parodie na chlapa. Skvěle zahráno, chválím. / Poučení: Pokud si žralok nasadí sluneční brýle, budou mít surfaři problém. ()

Connorova svatba (2023) (S04E03)

Hmmm, tak v tomto případě jsem o páté pěticípé neměl ani tu nejmenší pochybnost. Namísto třetí epizody jsem sledoval kvalitní hodinový film plný dokonalé atmosféry a emocí, aniž by došlo na již tradiční americký patos, na který už mám velmi nehezkou alergickou reakci. Já jsem s tímto seriálem dlouhodobě spokojen, v tomto dílu ale tvůrci svou dosavadní práci ještě povýšili. Teď mám ovšem obavy, jestli se mi budou zdát zbývající epizody dostatečně kvalitní. Budu doufat, že mě tvůrci nezklamou, a musím přiznat, že je má důvěra v jejich práci velmi vysoká. P. S. Herecké výkony byly dokonalé. / Poučení: Je to k nevíře, ale v životě lidském jsou momenty, kdy jsou člověku nasyslené miliardy vcelku k .... ničemu. ()

Líbánkové státy (2023) (S04E04)

V komentáři / recenzi k předchozímu dílu jsem vyjádřil obavy z toho, zda si tvůrci nenasadili laťku příliš vysoko, ale ukázalo se, že šlo o obavy zcela zbytečné. Čtvrtá epizoda přinesla děj, který mě dokonale odstřihl od vnějšího světa, protože jsem naprosto soustředěně sledoval, jak se supi slétají na čerstvou mrtvolu a nenechávají své zobáky zahálet. No, není nad to zpříjemnit si sobotní dopoledne úžasnou koupelí v bazénku naplněném směsí páchnoucího bahna a žíraviny. / Poučení: Tři už jsou příliš. ()

Seznam smrti (2023) (S04E05)

Tak nám nedávno skončila další stávka scénáristů. Kdyby to bylo na mě, čekala by na nejednoho z nich úplně jiná práce (ano, myslím tím hlavně některé čmáraly pro Netflix, ale našli by se i další) a ušetřenými penězi bych způsobil široké americké úsměvy dvojici Brown / Cohen, což zároveň jasně dokazuje, že nejsem žádný rasista, a kdo to o mně tvrdí, ten je Rádžastánec! Pravda, v páté epizodě se už sourozenci tolik neutápěli ve smutku, ale tvůrci mi vynahradili hostinu pro supy návštěvou Norska s výživně- nechutnou exkurzí do tajů velkého byznysu. / Poučení: Každý opravdový Američan má na Evropu jasný ale mylný názor. ()

Living+ (2023) (S04E06)

Sebekriticky jsem vyhodnotil, že byla má hodnocení jednotlivých epizod čtvrté série poněkud monotónní, proto jsem šestou epizodu pouze očtyřkoval, aby byla změna. No, nejen proto, taky tady chyběl nějaký ten moment, u něhož by si můj mozek tak trochu ublinknul. Ale vážně; žádný jiný podstatný důvod jsem pro sníženou známku neměl, předchozí epizody byly prostě o chlup lepší a já jsem to chtěl zviditelnit. Jinak šlo o další velmi vydařený díl. / Poučení: Moc je návyková. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (viac)