Himmelverbot

• angličtina Outside

Režisér Andrei Schwartz se s hrdinou svého snímku Gavrielem Hriebem poprvé setkal před deseti lety při natáčení filmu Jailbirds – geschlossene Gesellschaft (2005), dokumentu o přísně střeženém rumunském vězení Rahova. Tam byl Gavriel odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Osm let poté byl po jednadvaceti letech věznění podmínečně propuštěn. Toto opatření zatím platí jen několik let coby přímý důsledek vstupu Rumunska do EU. Dosud z něj profitovalo jen několik celoživotních odsouzenců. Snímek začíná rozhodnutím probačního výboru. Štáb Gavriela doprovází během prvních dvou let po propuštění. Když Gavriel vyjde z bran vězení, má v rukou jen 10 euro a propadlý občanský průkaz a nemá tušení, jak vypadá země, kterou dosud znal jenom z televize. Je ponechán bez pomoci sociálních institucí či probačních úředníků. Místo toho na něj čeká ustaraná matka a konflikty, které v sobě tak dlouho potlačoval. Po chvilkovém záchvatu euforie zjistí, že se nachází ve slepé uličce. Nemůže najít práci ani místo, kde by mohl bydlet podle svého. Často si v duchu pomyslí: Že jsem nezůstal ve vězení… Ale je odhodlán to nevzdat. Za jeho chaplinovským úsměvem se skrývá obrovská vůle žít, spousta nesplněných snů a kuráže. Nyní by chtěl zkusit štěstí v Německu. (Doc Alliance Films)