Dalajlama: Síla pravdy

(festivalový názov)
  • angličtina The Power of Truth (viac)
všetky plagáty
Dánsko, 2001, 59 min

Réžia:

Irene Greve

Slovy Jeho Svatosti dalajlamy: „Boj Tibeťanů je bojem mezi silou pravdy a silou zbraně. Síla pravdy přetrvá. Síla zbraně bude čím dál menší.“ Dokument provází charismatického mnicha, duchovního a politického vůdce tibetského lidu na jeho návštěvě v Dánsku. Ve veřejných projevech se dalajlama dělí o své přesvědčení o síle nenásilí, potřebě dialogu, respektu a porozumění. Poukazuje také na to, co nazývá kulturní genocidou: komunisté ruší kláštery, mniši se musejí podřídit převýchovným programům, čínská vláda se všemožně snaží vymýtit tradiční tibetský způsob života. Dalajlama je pro mnohé z nás ztělesněním soucitu. Jeho neotřesitelná víra v dobro a lidský potenciál každého člověka zní v dnešním světě jako povzbuzující hlas. (Festival ProTibet)

Diskusia

L0064

L0064 (hodnotenie, recenzie)

14. dalajlama (13. reinkrenace :) ) s věkem vystřízlivěl a dospěl , ač se považuje marxistu i komunistu a za šiřitele starověkých myšlenek Indie po celém světě, tak považuje Tibet za součást Číny, bez jaderných zbraní.

Ve snímku Síla pravdy zcela chybí informace o CIA Tibetian programu (1957-1974), kdy Američané Tibeťany  cvičili v tajných amerických táborech mimo jiné i ve Skalistých horách, také na Saipanu a v  Camp Hale v Coloradu. V 90. letech 14. dalajláma uznal, že USA pouze využili Tibeťany ve studené válce proti ČLR. Ale i tak hodnotím ****

Festival ProTibet 2018 hledá superhrdiny

Festival ProTibet 2018 hledá superhrdiny

27.02.2018

Festival ProTibet se opět po roce vrací do českých měst, letos s podtitulem Tibetské děti hledají superhrdiny. Smyslem letošního ročníku je podpořit tibetské děti studující v exilové vesničce Tibetan… (viac)