Songwriter

• angličtina Ed Sheeran: Songwriter (festivalový názov)

Britský zpěvák Ed Sheeran v současnosti patří mezi nejpopulárnější hudební interprety a mezi nejvlivnější hudebníky tohoto desetiletí. Dokument mapuje vznik nejnovějšího studiového alba „÷“ (Divide), od vzniku prvních tónů přes improvizační část až po závěrečné úpravy a sestavení finálního pořadí písní na desce. Album po svém vydání v roce 2017 získalo cenu Grammy za nejlepší popové album roku. Za vznikem dokumentu stojí Edův bratranec Murray Cummings, který natáčí Eda již od roku 2008. (orkadimenza)

silentname

Vôbec mi nenapadlo, že ma nakoniec tento film tak pozitívne prekvapí. Ono to ani nie je dokument o Edovi ako osobe. "Songwriter" je skôr filmom o tom, ako vznikal Edov posledný album "Divide". Ako skladby vznikali, v akej atmosfére, ako ľudia dali hlavy dokopy a skutočne vznikali zaujímavé skladby. Nie som veľkým fanúšikom Eda Sheerana... osobne si myslím, že album + je dosť nudný a zabudnuteľný a X mi zase prišiel vysoko skalkulovaný a viac pre vydavateľstvá, než pre ľudí. "Divide" je v tomto smere úplne iný. Je to album, ktorý si môžem pustiť od začiatku do konca, mám ho rád a dobre sa počúva. A o to viac je zaujímavé vidieť film, ktorý ukazuje celý proces jednotlivých skladieb. Ako postupne vznikajú, ako sa pomaly tvoria. Niekedy to začne s jedným nápadom, ktorý postupne môže veľké množstvo ľudí rozvíjať a pridávať do toho vlastné nápady. A na konci z toho bude veľmi dobré hudobné dielko, ktoré bude milovať obrovské množstvo ľudí. Ed je okrem toho aj veľmi skromný, sympatický a pôsobí, že mu tvorba robí úprimnú radosť. Takže mu držím palce a dúfam, že bude vo svojej tvorbe pokračovať. Možno to niekomu veľa nepovie, no mňa tento film príjemne obohatil, nenudil ma a som spokojný Hodnotenie: B+ ()

alisa.upir

Ed je prostě úžasnej a je fakt radost ho pozorovat tvořit. O to víc je pro mě zklamáním ten film samotný, který prostě skáče jednotlivými scénami a písněmi, na kterých Ed pracuje, a nemá to mezi sebou žádnou souvislost. Film je zmatený. No jo no, to je tak když si jako dokumentaristu s sebou vozíte bratrance. ()