Druhá svetová vojna. Profesor Amundsen (Giacomo Rossi Stuart), švédsky vedec v službách Nemecka, urobil objav, ktorý môže pomôcť Nemcom urýchlene vyhrať vojnu. Spojenci vyslali tajný výsadok pod velením kapitána Rosena (Peter Hooten), ktorý má uniesť profesora do Spojených štátov. S podporou miestnych partizánov sa im únos vydaril, ale všetko neprebehlo podľa ich predstáv. (Volodimir2)

Volodimir2

Dnes síce prvý, ale to vôbec nie je k mojej cti, práve naopak. Základnou črtou dobrého vojnového filmu je, že nesmie byť taliansky a keď už je taliansky, nesmie byť v koprodukcii s Juhosláviou. Partizánsky film, ktorý už neznesie žiadne kritéria, s využitím scén z iných partizánskych filmov (Sutjeska, Neretva, Partizánska letka) sa podarilo zostaviť neskutočnú zlátaninu na spôsob bojov Ramba. Druhá svetová vojna v Hercegovine (bývala Juhoslávia), udalosť sa nemohla odohrať v roku 1940 (Nemecko vtrhlo do Juhoslávie 6.7.1941 a Belehrad padol 13.4.1941), výsadok ani nie britských tajných služieb, ale priamo americký dôstojník, za pomoci nejakých partizánov sa pokúša o únos švédskeho vedca. Zostatok filmu je nereálna zlátanina, za nereálnych podmienok a z nereálnymi ozbrojenými silami, kde vojaci Wehrmachtu a SS vyzerali ako neskutoční tupci. Čerešničkou na torte bol únos nemeckého lietadla z letiskovej plochy, čo musel odmietnuť aj nevojenský amatér. Nevýhodou vojnových fajnšmekrov je, že ak chceme posudzovať udalosti a filmy historický a vecne, musíme si pozrieť aj takéto filmy. ()