Na vlastní nohy

Rudolf Havlík

Kamera:

Václav Tlapák

Ondřej Vetchý (rozprávač)

Jednou bude všechno stejné. Stejné věci, stejní lidé, stejná města. To proto, abychom se cítili v bezpečí, abychom všude na světě dostali stejné zboží. Města budou plná upozornění, doporučení, zákazů, příkazů a pravidel, bez kterých to nepůjde. Stejní lidé přece chtějí stejné věci. A jsou ovladatelní. Možná nás to jednou čeká, protože svět už takový mnohdy je. V sedmém dílu cyklu se vydáváme do Číny. Do té supermoderní. Do metropole Šanghaj a odtud pomalu zpět proti toku času, zpátky do historie tradic a zvyků, na které v dnešní době trochu zapomínáme. Tady i v Číně. Společnost se změnila, i svět se změnil. Lidé si ani neuvědomují, jak se jim do života plíživě dostává nekonečný stereotyp stejnosti. Jednou totiž skutečně může být všechno stejné. A to by byla věčná škoda. Máme vůbec ještě šanci? Nebo budeme jednou v moderních městech všichni stejní? (Česká televize)

Marze

Díl se věnuje rozvoji Číny a návštěvě města Šanghaje. "Čína vyrostla kvůli nám, protože jsme potřebovali vyrábět levně. Skoro vše co máme pochází z Číny". Dozvíte se také, že nyní v Číně vyroste 7 nových mrakodrapů za sekundu, ale nikdo tu nežije. Lidi existují už jen na internetu. Dokonce existují chodníky pro ty, kdo koukají jen do mobilu. Nevěděl jsem také , že za Maa byl zakázán smích. Čína prodala Hong Kong Angličanům za 99 let za pouhý jeden dolar. Krajina kopců, která je nejznámější turistický cíl v Číně se mi zdála kýčovitá. V Číně se místní věnují čtyřem druhům turistiky. První je právě po takových kýčovitých známých přírodních místech, druhá je po slavných památkách (např. Velká č.zeď), třetí je tzv. rudá turistika (například rodná vesnice a dům Mao Ce Tunga, na jehož prohlídku si vystojíte hodinu a půl frontu) a poslední je nové - nákupní. Jedete do velkého města a tam strávíte celý den v obchodním centru. Jsou top města jako právě Šanghaj, Peking a mnoho dalších nad deset milionů obyvatel a pak okresní  zapadlá s pěti miliony obyvatel, které jsou službami srovnatelné s Prahou. Mladá generace přidala další druh turistiky tzv. celebrity kult. Jedete tam, kde byla celebrita, například do Starého města v Pekingu, ale musíte jít do slavné kavárny, kde celebrita seděla a vyfotit se na Instagram s koktejlem a malou figurkou. Figurky prodávají po 80 korunách v téže kavárničce. ()