Zimní pohádka

(TV film)
  • Nemecko Die Reise der Schneeeulen (viac)

Sovice sněžná se musí s příchodem zimy vydat z ledové tundry na dlouhou pouť do přívětivější oblasti. Zdolá tak 5000 kilometrů, aby se dostala na severní pobřeží Německa a zamířila do vnitrozemí, kde jsou pláně s dostatečným množstvím kořisti... Život sovic sněžných na Arktidě je plný tajemství. Před mnoha tisící lety se jim podařilo uzavřít zvláštní dohodu s místními hlodavci. Díky tomu, že se každé čtyři roky rozmnožují v obrovských počtech, mají sovice sněžné dostatek potravy pro své mladé. Sovice kladou až jedenáct vajec, ze kterých se líhnou malá ptáčata. Každé spořádá dva až čtyři hlodavce denně. Ale v některých oblastech tundry poslední dobou nedochází k hromadnému rozmnožování hlodavců stejně pravidelně jako dřív. Co se s nimi stane a jak to ovlivní populaci sovic sněžných? Proč se to vlastně vůbec děje? A jak to dopadne, jestli jednou zima přijde příliš brzy? Většina ptáků se přizpůsobí a na zimu odletí na jih. Když udeří příliš tuhé mrazy, musí odletět i na zimu takřka dokonale vybavené sovice. Jenže hlodavci nemůžou s nimi. Začíná zvláštní putování ze severu až do střední Evropy. Sledujte sovice na jejich neobvyklé cestě a dozvíte se, že stejně jako v pohádce, nám přinášejí zprávu o nevítaných změnách v daleké Arktidě. (TV Prima)