Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový názov)
Dráma / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

Recenzie používateľa dainio k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2011) (S01)

Z původních čtyř hvězd, jsem nucen hodnocení zvýšit na úplné maximum. Už dlouho se mi totiž nestalo, aby mě český seriál, tak zaujal a nadchl. Terapie se opravdu povedla. Je do sebemenšího detailu propracována. Rozpitvává i ty nejintimnější životní situace a nechává diváka stát se chtěným voyeurem. Cyklus devítí týdnů, během kterých, lze rozpoznat změny stavů, charakteru, odtajnění jistých tabu a šokujících zjištění všech postav (klientů / pacientů), je naprosto originální a exkluzivní. A to i přesto, že jsem viděl ceněnou US verzi, která se mi velice líbila, tak i český projekt z originální produkce HBO, mě také dostal. Nemluvě o neskutečně vyzrálým herectvím Karla Rodena. Ten, to celé vede a táhne všemi těmi týdny. Doslova "žeru" všechny jeho gesta, posunky ve tváři, repliky apod. To samé musím ocenit i na jeho pacientech. Víte, "Terapie" je opravdu výborná. Seriál se už dostal přes svoji polovinu a nabral obrovské grády. Napíná na tom nejvíce minimálním a komorním místě. A to vlastně v jedné místnosti. Rozehrává maximálně těžkou hru, kterou jen, ten silný vyhraje. Nabízí otevřenost a kontroverzi. Přesně to, co zde chybí. Přesně to, co potřebujeme. Přesně to, čím je fantastická HBO. Nároční diváci a ctitelé kvalitní tvorby, by si tento projekt, opravdu neměli nechat ujít. ()

Série 2 (2013) (S02)

Určitě né jednoduchá řada. Mohu s čistým svědomím říct, že 2.série je hodně temná a více emoční. Je těžká na zkouknutí (v tom nejlepším slova smyslu). Hodně jde ze všeho cítit, pojem smrti a smyslu sebevraždy. Přitlačilo se opravdu na pilu. A je to jenom dobře. Správným krokem je fakt, že obě série jsou jiné a liší se od sebe. To přidává na exkluzivitě. Formát je to výborný. Nejde mu, co vytknout. Terapie 1 a 2 se stali špičkou mezi seriály v tuzemsku. A není náhodou, že je to skrze HBO. Vždycky jsem rád, když po zkouknutí nějakého filmu či seriálu něco ve mně pořád je a musím na to stále myslet. Zde se mi to stává. Rezonujou ve mě myšlenky, pátrám po určitých smyslech, dostávám se do určitých typologických depresí. Je to skvělé, vynikající, vyjímečné. Byl bych moc rád, kdyby vznikla i III. řada. ()