Jeden z nejznámějších hudebních dokumentů v dějinách polského filmu. Hypnotizující portrét rockového festivalu v Jarocině, který byl v dobách minulého režimu kultovní záležitostí. Ve filmové zprávě z události, která je někdy označována jako „polský Woodstock”, se podařilo zachytit vystoupení hvězdných uskupení jako Republika, Madame nebo Aya RL. Z dnešního pohledu se však jedná především o zásadní portrét polské společnosti v době končícího komunismu. Režiséru Piotru Łazarkiewiczowi se podařilo bezchybně zachytit komplikované vztahy mezi místními mocenskými představiteli, obyvateli města Jarocin a mladými fanoušky rokenrolu. Režisér neskrývá svůj kritický postoj ke stranickým funkcionářům, kteří ve filmu působí groteskně, což tehdy vzbudilo pozornost cenzury. O mnoho většími sympatiemi dokumentaristy se těší návštěvníci festivalu, jejichž energie, fantazie a spontánnost efektně kontrastují s každodenní šedí komunistického Polska. (Kino na hranici)

Marze

Viděl jsem v červenci 2018 na hudebním festivalu Jarocin v Polsku. Dá se tam dostal pohodlně vlakem z Wroclawy (Vratislavy) s předmluvou manželky režiséra. V reportážím dokumentu vidíme kouzelné retro rekvizity od trenýrek po stany "áčka" a spousta energie 40 tisíců polských rockových fanoušků a fanynek směřujících v roce 1985 za dobrou hudbou na festival (vypadá to jako by byl zákaz vstupu nad dvacet let). Vidíme i ukázky z koncertů budoucích polských hvězd. ()