Setkání s vrchním velitelem

Československo, 1969, 12 min

Réžia:

Karel Forst

Ludvík Svoboda

Ludvík Svoboda sa stal prezidentom Československej socialistickej republiky 30.3.1968. Ako Vrchný veliteľ ozbrojených síl sľúbil armáde, že sa príde na nich pozrieť. A tak v roku 1969 navštívil letecký a tankový pluk a zašiel aj do výcvikového priestoru na taktické cvičenie, kde mu tankisti a ženisti predviedli násilný prechod vodným tokom. Ocenením pre vojakov boli jeho slova vďaky za predvedené výkony. (Volodimir2)

Volodimir2

Ludvík Svoboda je mojou srdcovou záležitosťou. On osobne organizoval výstavbu československej jednotky v Sovietskom zväze a táto jednotka došla až do Prahy. Velenie 1. československého armádneho zboru odovzdal 4.4.1945 aby sa mohol stať Ministrom národnej obrany a od 12.4.1945 aj hlavným veliteľom československej brannej moci. Teraz trocha perličky. 10.5.1945 bol povýšený do hodnosti divízneho generála a 1.8.1945 s účinnosťou od 12.5.1945 do hodnosti armádneho generála (v hodnosti divízneho generála bol iba 2 dni). Do boja proti okupantom v Protektoráte bola zapojená aj jeho manželka Irena, syn Miroslav, dcéra Zoe, rodičia manželky a jej dvaja bratia. Organizovali odchod skupín dôstojníkov a práporčíkov do exilu, ukrývala v dome parašutistov, ukrývala vysielačky. Boli prezradení, manželka s dcérou utiekli a ukrývali sa do konca vojny. Všetci ostatní boli nacistami zavraždení. A dnes máme českých politikov, ktorí znevažujú jeho zásluhy, urážajú najväčšieho hrdinu Československa všetkých dôb, ktorý nám vybojoval slobodu. ()