Gwendolyn

(festivalový názov)
  • Rakúsko Gwendolyn

Komorní snímek odkrývá dramatické životní peripetie 65leté Gwendolyn Leick. Svérázné, vnitřně silné ženy s osudem západoevropské emigrantky, antropoložky a držitelky světových rekordů ve vzpírání. Co předurčuje naši životní dráhu, klíčový boj a charakter, který prokazujeme? A záleží na konkrétních okolnostech? Kolem těchto otázek se točí životní drama a osudové výzvy neúnavné vítězky Gwen – Rakušanky s londýnským zázemím, badatelky, spisovatelky a také vnímavé matky, partnerky a kamarádky, která nikdy neplánovala stát se vzpěračkou. Přesto na tomto poli stejně jako v řadě dalších životních rolí dosáhla úspěchů. Nenápadná, ale charismatická Gwen je důkazem, že houževnatý člověk se dokáže vypořádat s každou překážkou, pokud přijme podmínky zápasu. (Jeden svět)

JitkaCardova

Intimní portrét svérázné ženy s pohnutým, ale naplněným osudem, spisovatelky, asyrioložky a především držitelky světových rekordů ve vzpírání, odkrývá cosi podstatného z podivuhodné geometrie vládnoucí lidským životům. ***** Nakolik naši životní dráhu, klíčový boj a charakter, který se v něm tříbí, předurčují osudy těch, z nichž vzcházíme? A záleží na okolnostech, stáváme-li se za všech sebou? Rafinovaný snímek s filosofickým podtextem nenápadně odkrývá obrovskou sílu, dramatické peripetie a rozsah zkušeností, schopností, elánu a životního uvědomění 65leté fascinující ženské, Gwendolyn Leick. Postupně uvolňuje překvapivé informace ze štědré mozaiky její existence tak, že ona hubená, strohá, nemluvná postava bez úsměvu se jako zázrakem mění v houževnatou schránku výjimečně naplněného, dobrodružného života, vřelosti a lidskosti, aniž by původní vizuální dojem pominul. Obraz se v pochopení kruhem potká sám se sebou, jen nyní znamená téměř dokonalý opak. Osudovou předurčenost této Gweniny přirostlé masky přitom naplno pochopíme až s jejími slovy v posledním záběru – který nás obratem vrátí k úvodní otázce. Výjimečný a těžko kategorizovatelný film neopakovatelné krásy a hodnoty, jak sosutředěně a promyšleně odráží vnitřní krásu pozoruhodného člověka. *~ ()