Nezapomeňte na tohle děvčátko

Československo, 1960, 5 min

Réžia:

Miroslav Bárta

Volodimir2

Ja netvrdím, že cigánsky holokaust neexistoval, on skutočne existoval a sú o ňom spracované úžasné filmy: A husle prestali hrať, 1988; Baro mariben (Veľká vojna), 2014; Cesta lesom, 2014; Sloboda (Korkoro), 2009; Ó, ty čierny vtáčik, 1997 ale tento Nezabudnite na toto dievčatko, 1960 medzi nich isto nepatrí. Život ma naučil, cigánovi nesmieš uveriť nikdy nič, aj keď bude prisahať na ženu a deti. Veď preto sa volá toto etnikum cigáni. Nacisti cigánov brali ako dedičnú asociálnu skupinu, ktorá ohrozuje spoločnosť svojim asociálnym chovaním (aká paralela a o 80 rokov s ich hodnotením musím súhlasiť). V roku 1942 boli v Protektoráte vytvorené 2 zberné cigánske tábory. Jeden bol v Čechách v Letech u Písku a druhý na Morave v Hodoníne u Kunštátu ( Hodonínek, moravské Lety) a jeden najprísnejší bol v pražskom Špinhauze. Internáciami v Letech prešlo celkom 1309 cigánov a 1396 v tábore Hodonínek. Priamo v táboroch zomrelo 326 (30 mužov, 48 žien, 3 chlapci, 4 dievčatá a 241 deti mladších ako 14 rokov) a na Morave 194 cigánov (tyfúsové epidémie). V Letech sa narodilo 36 (13 chlapcov a 26 dievčat) a v Hodonínku 35 detí (11 chlapcov a 24 dievčat) z ktorých neprežilo žiadne. Z letských väzňov bolo priamo deportovaných do Osvienčima 420 väzňov, okolo 200 osôb bolo prepustených alebo utiekli a ostatní boli presunutí ako asociáli do pražského Špinhauza (ale aj odtiaľ cesty viedli do Osvienčima). Celkovo prežilo okolo 300 cigánov internovaných v tomto tábore. Takže takmer tisícka ich zomrela. Z druhého tábora v Hodoníne u Kunštátu bolo transportovaných 871 cigánov do Osvienčima 309 ich bolo prepustených alebo utiekli a ostatní boli presunutí do pražského Špinhauzu, takže taktiež takmer tisícka neprežila. Aj takéto dokumenty musia byť pripravené, musia diváka o niečom poučiť a presvedčiť a nie som presvedčený, že tento splnil takýto cieľ. ()

Ixbalanke

Romskými koncentračními tábory se nyní zabývá i Muzeum romské kultury v podcastech - https://www.rommuz.cz/podcasty/. Je to strašné, čeho jsou lidé schopni. Neměli bychom nikdy zapomenout, jinak se to bude opakovat. Brečet jsem začala asi po minutě a každou slzou vzdala hold všem obětem, nejen romských ale i židovských obětí. Je to až k neuvěření, že se to opravdu dělo. ()