Panoptic

(festivalový názov)
  • Libanon Panoptic (viac)
Libanon / Spojené arabské emiráty, 2017, 79 min

Réžia:

Rana Eid

Scenár:

Rana Eid

Kamera:

Talal Khoury

Dokumentární esej libanonské filmařky Rany Eidové, v níž zachytila svou cestu Bejrútem během truchlení nad smrtí svého otce. Ve snaze porozumět svému rodnému městu se rozhodla proniknout k jeho jádru, tedy do jeho podzemí. Protože přesně tam během dlouhých sedmnácti let občanské války, stejně jako ostatní, de facto žila v úkrytu. Režisérčino osobní putování plné atmosférických, auditivních vjemů (nezapřou se její léta zvukařské praxe) reflektuje v druhém plánu pohnutou minulost Libanonu, ale i současnost a vyhlídky do budoucna. (MFDF Ji.hlava)

Hellboy

Film je jako poetická báseň, osobní dopis, který autorka adresuje svému otci, generálovi libanonské armády, o němž se toho ale divák moc nedozví. Bohužel je tam hodně záběrů, v nichž se prostě nic neděje, a nejsou ani doprovázeny žádným komentářem. A pak film skončí. Metafora (nebo prostě srovnání) toho, že autorka sama se potýká s nemocemi (tinitus, astma) a Libanon je nemocný, podle mě naprosto nefungují. Chápu, že mělo jít o pokus o vyrovnání se s minulostí vlastní i celé země, ale takhle těžkopádně uchopený záměr už jsem dlouho neviděl. ()