Jack Ryan

• USA Tom Clancy's Jack Ryan (viac)
USA, (2018–2023), 25 h 20 min (Minutáž: 40–65 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

John Krasinski, Wendell Pierce, Michael Kelly, Abbie Cornish, Betty Gabriel, John Hoogenakker, Ali Suliman, Nina Hoss, Dina Shihabi, Jordi Mollà, James Cosmo (viac)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (35)

Sokol (2022) (S03E01)

Zkušený analytik CIA Jack Ryan není žádné vyjukané ořezávátko. Je sice chlapíkem z kanclu, každopádně za sebou má vojenskou minulost, a když musí, umí se porvat nebo vystřílet zásobník. Píše se rok 1969 a projekt Sokol nebude pokračovat. Jeho cílem bylo udržet a rozšířit hranice SSSR. Máme tu ovšem současnost a Ryan se v Římě dostává k informaci, že tajný plán na obnovení sovětského impéria znovu dýchá životem. Procestuje toho ale mnohem víc. A třeba takovou Alenku Kováčovou čekají těžké chvíle. ()

Kostlivci ve skříni (2022) (S03E02)

Strach se šíří tradičně z Moskvy, Jack ale zjišťuje, že mnohé může být jinak. Ač je jeho zbraní mozek a schopnost analyzovat, minule dokázal, že se nebojí ušpinit. James Greer mu na dálku posílá pomoc, protože se z něj pomalu stává lovná zvěř. Záhy se objeví ještě jeden starý známý… Samozřejmě není překvapením, že je třetí série pro diváky v České republice obzvlášť zajímavá. Motáme se často nejen kolem Pražského hradu, prezidentovi nepomáhají z invalidního vozíku, navíc hlavou státu je žena. Peníze ovšem sypají američtí producenti, takže prezidentka rozhodně nemá omezené pravomoci. Uvidíme, jak zajímavě budou české lokace využité. Nicméně žádné Vašuty nebo Jákly divák nezpozoruje: jedinou českou hereckou stopou je Tereza Srbová v roli manželky šéfa prezidentské ochranky. ()

Kdo běhá s vlky (2022) (S03E03)

Jack a Mike jsou ve Vídni, zatímco James Greer si pochoduje po Praze. A rád by se po boku prezidentky podíval na fotbalový stadion, v jehož útrobách zemřel ruský ministr obrany. A snaží se jí otevřít oči. Jack, který se na dálku snaží očistit své jméno, má jasno: odpadlá frakce mimo ruskou vládu používá řadu eskalací k zavlečení Ruska a NATO do válečného konfliktu. Provokací měl být i samotný atentát na ministra. Akce lehce přibyla, snad to tak bude pokračovat. Vizuál je tradičně skvělý, má to takové starosvětské napětí, těší mě i padouši připomínající záporáky béčkových produkcí osmdesátých let. Jen postav je zbytečně moc. A pořád se obávám, že se budeme víc pohybovat v politických hrátkách. ()

Strážce smrti (2022) (S03E04)

Říkám si, zda se tvůrci nesekli. Jméno titulního hrdiny je v názvu seriálu, on však trochu hraje druhé housle. A ty mu teda moc nesluší. Kombinace akce a důsledného vyšetřování sice pokračuje, ale politiky je zatím prostě moc. S Mikem rozsekají dosavadní jistoty jednomu obchodníkovi se zbraněmi. Potřebují informace, kde se nachází jaderné zařízení Sokol. Greer stále prstem opatrně ukazuje na šéfa prezidentské ochranky, ovšem ví, že jeho role nebude černobílá. Na soudy je brzy, nicméně pokud první dvě série (nejprve Blízký východ, zejména pak Sýrie, následně Jižní Ameriky, zejména Venezuela) patřily k tomu velmi slušnému v rámci televizní špionážní zábavy, třetí řada zatím docela zaostává. ()

Druz'ya i Vragi (2022) (S03E05)

Jack Ryan není jen jméno slavného analytika z pera legendárního Toma Clancyho, ale s každou sérií také jeden z nejočekávanějších seriálových titulů. Ovšem třetí sezóna zatím očekávání nenaplňuje. Nebudeme si nalhávat, že předchozí série byly dokonale promyšleným politicko-špionážním pokoukáním, kde všechno logicky pasovalo a scénář nikdy nespoléhal na náhody. Nebyly. Ale na televizní poměry to byla řemeslná extratřída s jasným tahem na branku. I když se to krapet zlepšuje, pořád to není ono. Šéfka Wrightová je definitivně na Jackově straně, jeho úsudku věří. Radek, šéf prezidentské ochranky, si pobyt po boku hlavy státu dobrovolně prodloužil. Akce uvnitř opuštěné základny v Rusku znovu zbytečně utopená ve tmě. Jinak je obecně vždy potěšující vidět české lokace v takové produkci, z Prahy se nicméně určitě dalo vytěžit víc. ()

Duchové (2022) (S03E06)

Až se šestým dílem můžu Ryana znovu označit seriálovým popcornem se vším všudy. Dosud úplně nešlo říct, že produkce vysypala hodně z prasátka a že na výsledku to bylo zatraceně vidět. Řada akčních scén byla utopených ve tmě, jindy se o nějaké velkoleposti úplně mluvit nedalo. Navíc tvůrci doteď pokud přitvrdili, tak na politických hrátkách. Přitom stačí třeba taková fajn naháněná uvnitř velvyslanectví USA nebo následně v pražských uličkách. Pak se na čas proslaví patnáctitisícový Nymburk, situace okolo tunelu je fajn. Zároveň je patrné, že atentát na ministra i právě výbuch v tunelu jsou součástí něčeho většího. Nejlepší díl třetí série!! ()

Moskevská pravidla (2022) (S03E07)

Minulý výbuch v tunelu i atentát na ministra jsou součástí něčeho většího: konkrétně ruského převratu. Zdá se, že do Prahy se už nepodíváme. Tak či onak mohly být české lokace využité lépe, omezují se na pár ulic, čáslavské letiště nebo Pražský hrad. Hlavní město má řadu lákavých kulis, využil bych je víc. Tím pádem se zase „vrátila“ politická část, která prostě strhující zrovna není. A možná i škoda utlumenějšího (herecky, na začátku série i v případě prostoru) Johna Krasinského, naopak chlapík na špinavou práci s tváří Michaela Kellyho je tradičně moc fajn. ()

Hvězda na zdi (2022) (S03E08)

Tak tu máme finále a naprosto platí, že se bude hrát o vteřiny a hodně spoléhat na náhody. Jinak vypukne třetí světová válka. Na druhou stranu třeba takové dění na americké/ruské válečné lodi napínavé je. Ryanovi budou zase všichni na dálku tleskat, když to ale shrnu, tak prostě v případě třetí série šlo (bohužel) o poměrně průměrnou politickou hru (s moc fajn šestým dílem) a množstvím postav, které byly až příliš schematické. Místy tomu ale vcelku stylové napětí starosvětského žánru upřít nelze. ()

Season 4 (2023) (S04)

„Tohle je Jack Ryan. Budete ho poslouchat na slovo!“ A je jedno, že mu před pár hodinami v zajetí na záda lili horkou vodu a do ran sypali sůl, jeden z jeho kámošů ho stejně klidně poplácá po ramenou. Ta skvělá a úžasná Amerika zase jednou čelí bezprecedentní hrozbě. Seriál začal na Amazon Prime Video na sklonku srpna 2018 a mezi fanoušky se okamžitě zařadil mezi ty vůbec nejpopulárnější projekty. Vydařila se i druhá řada, ve třetí už to výrazněji drhlo. Polovina čtvrté série sice potěší návratem všech starých známých, ale zároveň nenabídne pořádnou akci, pořádné napětí ani pořádné dialogy. Je to nezáživné, zamotané, plné příběhové vaty. Jeden pomůže s nejbližšími druhému, ten se zase postará o rodinu dalšího. A Jack se evidentně bude muset rozhodnout, zda bude i nadále věřit v systém, za jehož ochranu léta bojoval. Upřímně jsem rád, že to celé končí, nicméně třeba akce na mexických hranicích celkový dojem docela zachraňuje. Seriálový popcorn je pryč, už to místy drhlo, i když po Ryanově výstupu na půdě Senátu (ukončení série doma ve Spojených státech se dalo očekávat) mu zase budou všichni na dálku tleskat. ()

Triáž (2023) (S04E01)

Seriál začal na Amazon Prime Video na sklonku srpna 2018 a mezi fanoušky se okamžitě zařadil mezi ty vůbec nejpopulárnější projekty. Vydařila se i druhá řada, ve třetí už to výrazněji drhlo. Úvod čtvrté je utopený ve tmě, postupně nás ale potěší návrat všech starých známých. Hraje se tu o to, že CIA možná stojí za vraždou zahraničního vůdce. Právě bývalý ředitel Miller v agentuře zanechal nemilé dědictví. Ovšem první díl nenabídne pořádnou akci, pořádné napětí ani pořádné dialogy. ()

Sbližování (2023) (S04E02)

Říkal jsem si, že by Michael Peña úplně nehrál bad guye. Ryan má znovu spustit operaci Pluto, která se přímo týká bývalého ředitele CIA Millera, který má být napojený na barmskou Triádu, díky které by upevnil moc jednoho mexického kartelu. A nemá jít jen o drogy, nýbrž o sblížení drogového kartelu s teroristickou organizací. Té by neomezené finanční zdroje sakra pomohly. Stále je to nicméně na můj vkus méně záživné. Snad to nebude znovu tak moc zamotané, až to bude lehce směšné. ()

Oběti (2023) (S04E03)

Jack, pověřený úkolem vyčistit CIA, se vydává do Mexika, ale žádné inferno to není. Nechci být zatím skeptický, ale těch šest dílů bude zřejmě stačit, protože i tak je příběhové vaty až až. Mike je zatím nevyužitý, James Greer se tu trmácí a spíš řeší rodinné (se synem) vztahy. A Jack se evidentně bude muset rozhodnout, zda bude i nadále věřit v systém, za jehož ochranu léta bojoval. Místy nudné, místy nevtahující. ()

Bethesda (2023) (S04E04)

Zatímco v první a druhé sérii jsme se pohybovali na Blízkém východě (zejména Sýrie) a v Jižní Americe (zejména Venezuela), třetí nás vzala především do Evropy (Praha, Řím). Poslední řada má od každého trochu, ač asi nejvíc času trávíme v Barmě, Mexiku, Švýcarsku a tentokrát i Chorvatsku. Konečně přišla i nějaká ta akce, která zejména v prvních dvou sériích hrála důležitou roli, každopádně rádoby složitá spiknutí (rozuměj hlavně nepřehledná) stále hrají prim. Toho času jeden z nejrealističtějších seriálů… teď už ale prostě nevěřím. Postavám, situacím, zvratům. ()

Wukong (2023) (S04E05)

„Máte ten luxus dívat se na svět v černobílých barvách. Pro nás ostatní je to svět plný bolesti a snaha vynahradit si to nezná mezí!“ Zločinec ano, ale také rodinný muž. Jeden zachrání jeho nejbližší, druhý se postará o rodinu dalšího. Pánové jsou v Barmě a konečně jsme se ocitli v poněkud akčnějším hávu. Naštěstí to není utopené ve tmě, jak v několika předchozích případech. Zatím rozhodně nejlepší díl. ()

Ověření konceptu (2023) (S04E06)

Ta skvělá a úžasná Amerika zase jednou čelí bezprecedentní hrozbě. Mike měl minule v helikoptéře vzácný náklad, takže si Jack zhluboka oddechl, nicméně právě on má teď na hlavě pytel a hlavu plnou chmurných myšlenek. A je to znovu Mike, který jej o pár hodin později plácá po ramenou, zatímco v zajetí mu právě na záda lili horkou vodu a do ran sypali sůl. Chavez jej ze zajetí vytáhne překvapivě snadno. Přesto poslední dva díly významně zachraňují celkový dojem ze čtvrté řady. Zejména akce na mexických hranicích je velmi slušivá, ač teda po zuby ozbrojení protivníci padali k zemi jak hrušky. Elizabeth Wright čerstvě složila přísahu coby nová ředitelka CIA a její pravá ruka, lyšák podšitá, pak na půdě Senátu (ukončení série doma ve Spojených státech se dalo očekávat) plamenně popíše slabiny systému, „vysvětlí“ nám, že věřit vlastní vládě může být ošemetné a senátorovi za Texas začne být zatraceně horko. ()

Daredevil nabírá nové tvůrce

Daredevil nabírá nové tvůrce

29.10.2023

Nedávno vyšla zpráva, že Marvel kompletně překopává svoji televizní strategii a uchýlí se nyní k tradičnímu formátu pilotů, showrunnerů a tzv. writer’s room (menších skupinek scenáristů, kteří mají… (viac)

Poslední řada Jacka Ryana dorazí už v létě

Poslední řada Jacka Ryana dorazí už v létě

10.05.2023

Amazon oznámil, že čtvrtá a zároveň poslední řada seriálu Jack Ryan dorazí na obrazovky oficiálně už 30. června. V rámci projektu se jedná o nejkratší mezeru mezi jednotlivými sériemi – mezi první a… (viac)

Filmový Rainbow Six je na cestě

Filmový Rainbow Six je na cestě

17.01.2023

Studio Paramount čerstvě oznámilo novou adaptaci Toma Clancyho. Tentokrát se bude jednat o román Rainbow Six, jenž bude navazovat na snímek Tom Clancy: Bez výčitek a tudíž se v něm vrátí i Michael B.… (viac)

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení