WWW: Karamel je cukr, co už se neuzdraví

(hudobný videoklip)

Jan Zajíček

Scenár:

Jan Zajíček

El_Shafo

Je zajímavé zpětně nahlédnout na původ Wéček. Verze Karamelu z roku 1998 a její víc než deset let (!) mladší ségry z Tance sekyr jsou naprosto neporovnatelné, je to ěnco úplně jiného! Tato verze asi vítězí, protože v sobě má asi mnohem více hravosti a větší paletu nálad - hlavně v onom "refrénu" cítím naprosto božskou ironii. Novější verze mi přijde pak "pouze" depresivní (což je ovšem zase právě to, čeho si na WWW vážím nejvíc!). Klip je taky parádně úchyláckej. Celé je to spíše jakýsi alternativní soul/pop nebo já nevím co - ale jsme v 90. letech, kdy právě hravost hrála asi větší roli než dnes - současná hiphop/rapová scéna by to (předpokládám, rozhodně se v jejích vodách netopím) určitě nevzala; dneska se asi spíše hraje (velmi křečovitě) na bouchačky a na zlatý řetězy než na parodování transparentních brýlí a uvolněnost najazzlého rytmu. Musím podotknout, že tuto píseň bych tipl spíše na Budoár staré dámy! Ale tak to jsou typická Wéčka, od těch musíme vždy čekat ne překračování, ale podkopávání hranic. Skladba, její provedení, text a v neposlední řadě videoklip jsou rozhodně mnohem dál a vpravdě lepší, než co můžeme vidět na Noční můře, kterou Wéčka udělala fakt na začátku (ale i tak je Můra po všech stránkách pozoruhodný počin!), ale opravdový vrchol všeho přijde až skoro za deset let s Neurobeatem. Takový Lexikon (skladba i klip) je přece jen naprostá česká špica. ()