Candle in the Tomb

• Čína Gui chui deng zhi jing jue gu cheng (viac)

zayac

Parádny seriál o hľadačoch hrobiek, ktorý Vás prevedie od predmestia Pekingu cez podzemný hrob starobylého generála v lesoch centrálnej Číny (vrátane monumentálneho japonského bunkra postaveného povedľa hrobky) až po zamrznuté hory a Taklamakanskú púsť. Seriálová adaptácia populárnej predlohy autora Zhang Mu Ye má výrazne lepšiu produkciu, výpravu, réžiu, kameru aj herecké obsadenie ako filmový Mojin, ktorý obsažnosti a výpravnosti seriálu nesiaha ani po členky. Hlavný hrdina Hu Bayi je dostatočne autentický a jeho uvravený, občas trochu zbrklý a chamtivý, ale verný a odvážny parťák Fatty v podaní Da Zhaa miestami pripomína mladého Samuela L. Jacksona v čínskom prevedení. Občas tu nájdeme známky propagandy a odkazov na Veľkého Maa v dialógoch (dej sa odohráva v 80tych rokoch 20ho storočia, predohra Weasel Grave odohrávajúca sa v 70tych rokoch má propagandy viac, naopak Wrath Of Time zo začiatku 20ho storočia žiadnu, čiže to zrejme zodpovedá aj historickým reáliám) a niektoré digitálne efekty (agresívne žravé mravce v púšti) majú k dokonalosti ďalších sérií čo doťahovať, ale nad tým sa dá vzhľadom na výpravnosť a pestrosť deja poľahky prižmúriť oko. Prvá epizóda pripmínajúca skôr úvod kung-fu filmu s Bruceom Leem je len solídny rozbeh, po ktorom dej naberie obrátky.  Osobitná poklona Wangovi Xiaofengovi za priam Zimmerovsky mrazivú hudbu, ktorá dokáže vyvolať zimomriavky, podfarbiť monumentálne scény aj jemne dokresliť bežné rozhovory v dôležitých momentoch. Keby hodnotenie mali riešiť percentá, tak poľahky 85%, pár percent dolu za niekoľko nedotiahnutých vizuálnych efektov a niektoré naivnejšie postavy v podaní mladých študentov profesora archeológie na výprave do Taklamakanskej púšte. Občas je mysteriózno deja trochu pritiahnuté za vlasy, ale to je koniec koncov aj Indiana Jones, ktorý mi po zhliadnutí tohoto seriálu ani trochu nechýba. Samostatnou kapitolou je pridaná hodnota v podobe pestrých informácií o históriia mytológii Ríše Stredu, samozrejme v dimenziách mysteriózneho dobrodružného filmu. ()