Papírový dům (Netflix verze)

• Španielsko La casa de papel (Netflix version) (viac)
Akčný / Krimi / Thriller / Mysteriózny
Španielsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvorcovia:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Perić, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (viac)

Recenzie používateľa TheSpearCZ k tomuto seriálu (6)

Papírový dům (Netflix verze) (2017)

Dámy a pánové, tohle je pecka největšího kalibru, suverénně nejlepší seriál, který jsem za poslední dobu viděl, který má doslova VŠECHNO (!!!), co jsem si kdy mohl od seriálu tohoto žánru přát a řekl bych, že La casa de papel je takový majestátní souhrn mých oblíbených seriálů v jednom (hustým napětím a až nervy drásajícími zvraty připomínající první sérii Prison Break, španělsky mluvícím Narcos...) Nevím jestli se tomu dá říkat guilty pleasure (přeci jenom seriál je sám o sobě populární už v této době, kdy vyšla čtvrtá série), ale tohle je taková bomba, na které si prostě nemůžu neujíždět. Samotný příběh o vloupání, které je vymyšleno doslova GENIÁLNĚ GENIÁLNÍM PROFESOREM, což je upřímně nejspíše moje nejoblíbenější seriálová postava vůbec (nemyslím si, že má momentálně konkurenta), ale v závěsu stojí celý jeho tým od vynikajícího Berlina (za profesorem opravdu zaostává jen o malý kousek za profesorem), sexy Tokyo, sympaťáky Ria s Denverem, kopáče Moskvu nebo atraktivní Nairobi. Potěšili samozřejmě i Oslo a Helsinky. Našlo se tu také nespočet hlášek, které v žádném případě sem nechci psát (jen si je vychutnejte!!!) a došlo také na spoustu sexu (v trezoru, hangáru... proč ne!) Tenhle seriál je skvost Netflixu, skvost španělské kinematografie a jedna velká slast pro mě samotného. Zážitek jako sem už dlouho nezažil při sledování seriálu! 1. série - 100% BELLA CIAO! Tam, kde skončila první řada jsem očekával výborně zpracované pokračování téhle nekompromisně nabitě napínavé jízdy a přesně to jsem taky dostal. Druhá série byla bohužel kratší, nutno ale říci na úplně stejné úrovni jako série předchozí. Jediná výtka, kterou jsem zde našel je více nelogičnosti oproti první řadě, už to není taková ta "dokonalá hra" od Profesora a hraje se spíše na náhodu, jenže ten seriál mě tak moc pohltil, že jsem jednoduše schopen tohle přehlédnout. Největšími momenty tu rozhodně jsou ztráty v řadách "odboje" a poté samotný únik, ze kterého jsem měl menší obavy, ale zachoval si důstojnost a neskončil debilně jako většina seriálů, které po dvou řadách ztratí dech. 2. série - 100% Naše oblíbená parta se po uzavřeném konci druhé série opět vrací a okamžitě jde poznat (i kdybych to nevěděl předtím), že seriál odkoupil právě od třetí série Netflix a hlavně v prvním díle to bylo dokonale znát, že se prostě něco změnilo, ale výsledný dojem je stále výborný. Parta se nám pozměnila, většina nových postav má charisma (Palermo a Bogota top!!), ale jsou tu i takový, kteří se mi úplně nepozdávají, například nevýrazný Marseille, kterému ale dám čas, jelikož se objeví i ve čtvrté sérii. Do toho tu máme stálice (i mrtvého Berlina, který je prostě nejlepší!!) a nový plán v podobě krádeže zlata z Národní španělské rezervy a vysvobození Ria. Nesmím také zapomenout na novou těhotnou inspektorku, která hraje záporačku výborně a pořádně zatápí Profesorovi a jeho partě. Celkově se tu nachází o něco více "Cringe" a "WTF" momentů než v první a druhé sérii, které by se v životě neuskutečnily, ale až na jeden veliký (při vstupu do budovy jít bez masek, i když jste nejhledanější osoby na světě, to už bylo moc i na mě) musí člověk pochopit, že to je prostě seriál a ten je třeba si užívat. Z konce mám lehce rozpačité pocity, hlavně z toho, že to nebylo nijak ukončeno (i když šokujících momentů tu bylo sakra hodně), na druhou stranu lépe naladit na čtvrtou sérii nešlo a já se budu jen a jen těšit. PS. je mi líto těch chudáků, kteří stále hodnotí hnusným hodnocením i tuhle sérii, však když se mi něco absolutně nelíbí, tak na to dál nekoukám. "Tohle už není přepadení. Ani střet se systémem. Tohle je válka." 3. série - 90% Je to až ostuda, ale to co jsem u třetí série ještě Netflixu prominul, to u čtvrté už se prostě nedá a tím myslím především celou linku s Gandíou, coby novým záporákem, který je jako chladnokrevný zabiják výborným záporákem, ale to do jakých situací se dostával a to, že ho prostě nezabili je MOC. Jako chápu, je to seriál, ale i seriál má v těchto ohledech nějaké hranice a Netflix mi v tomhle ohledu přijde, že prostě odkoupil to, co bylo momentálně na seriálovém trhu nejžhavější a poté z toho chtěl vytřískat co nejvíc (což je pochopitelné, business je business), ale čtvrtá série na to doplatila jako blázen. Kromě toho přibyla další kvanta absolutních nelogických manévrů a řešení, jak od policie, tak i z Profesorovi strany, která mi opět v předešlých sériích nevadila (resp. jsem to přehlédnul, protože mám seriál osobně velice rád), ale tady ve čtvrté sérii toho je opět MOC. Co potěšilo byla samotná poprava Nairobi (i když její postava patřila k těm oblíbenějším), tak musím uznat, že to vypadalo dobře a slzy ukáply. Poslední díl ve výsledku potěšil, i když o nějaké napravené reputaci se nemůžu vůbec bavit a vše nám uzavře poslední pátá série, na kterou se stále těším, ale očekávání nebudu mít žádná, jednoduše proto, že Netflixu nevěřím. Jsem zvědavý co Sierrová udělá s Professorem. 4. série - 80% Tak po čtvrté sérii se nám ihned navazuje tam, kde vše skončilo a prvních pět dílů je na tom kvalitativně zatím dost podobně právě se čtvrtou sérií. Největšími zklamání tu jsou rozhodně nepřehledné přestřelky, kterých je tu poměrně hodně a na kterých si tvůrci mohli dát více záležet (hold Španělé jsou více přes emoce, akce v tomto seriálu lehce hapruje) a poté poslední díl, u kterého jsem možná trošku zaujatý, ale zbavit se už několikáté velké hvězdy seriálu neháže dobré světlo na finálních 5 dílů, které přijdou v prosinci. Krom toho jsem si ale všech pět dílů užil s nadhledem. 5. série Part 1 - 80% Tak nám dnes - 3.12. 2021 dorazilo posledních pět finálových epizod tohohle, dnes již můžu říct, kultovního strhujícího seriálu, který nám čtyři roky zpátky naprosto vyrazil dech vším, co máme v seriálech rádi od neustálého napětí, naše oblíbené postavy pojmenované po všech možných městech až po infarktové zvraty, které dost většinou způsobovala nejspíše nejoblíbenější postava ze všech - Profesor. A přesně tohle najdeme i v posledních pěti dílech. Musím pochválit tvůrce, že za pochodu dokázali vymyslet takových geniálních scénářů, díky kterým jsem měl možnost si tenhle seriál naprosto vychutnat a legitimně s postavami sdílet obě loupeže. Ale taky k posledním pěti dílům, oproti PART 1 nám tu opět zmizely jediné dvě slabiny a to občasné nelogické činění postav a nepřehledné přestřelky, která tu už nebyla ani jedna a naopak se tu přiostřilio ve všech pozitivech. Highlightem posledních dílů je tu Sierrová, která tu vyloženě kraluje, což je něco, co bych po událostech z PART 1 absolutně nečekal. A nebudu lhát, když řeknu, že jsem se bál samotného konce, ale tvůrci prokázali svoji kvalitu, a i když lidé čekali jiný konec, tak tu po právu nemůžou nic namítávat, protože konec (a všech posledních pět dílů) byl naprostý emocionální kolotoč, ve kterém jsou Španělé nejlepší a seriálem LA CASA DE PAPEL si to jenom obhájili. Brilantní a chytré zakončení příběhu páté série. Bude mi to chybět. 5. série Part 2 - 95% () (menej) (viac)

Série 1 (2017) (S01)

Dámy a pánové, tohle je pecka největšího kalibru, suverénně nejlepší seriál, který jsem za poslední dobu viděl, který má doslova VŠECHNO (!!!), co jsem si kdy mohl od seriálu tohoto žánru přát a řekl bych, že La casa de papel je takový majestátní souhrn mých oblíbených seriálů v jednom (hustým napětím a až nervy drásajícími zvraty připomínající první sérii Prison Break, španělsky mluvícím Narcos...) Nevím jestli se tomu dá říkat guilty pleasure (přeci jenom seriál je sám o sobě populární už v této době, kdy vyšla čtvrtá série), ale tohle je taková bomba, na které si prostě nemůžu neujíždět. Samotný příběh o vloupání, které je vymyšleno doslova GENIÁLNĚ GENIÁLNÍM PROFESOREM, což je upřímně nejspíše moje nejoblíbenější seriálová postava vůbec (nemyslím si, že má momentálně konkurenta), ale v závěsu stojí celý jeho tým od vynikajícího Berlina (za profesorem opravdu zaostává jen o malý kousek za profesorem), sexy Tokyo, sympaťáky Ria s Denverem, kopáče Moskvu nebo atraktivní Nairobi. Potěšili samozřejmě i Oslo a Helsinky. Našlo se tu také nespočet hlášek, které v žádném případě sem nechci psát (jen si je vychutnejte!!!) a došlo také na spoustu sexu (v trezoru, hangáru... proč ne!) Tenhle seriál je skvost Netflixu, skvost španělské kinematografie a jedna velká slast pro mě samotného. Zážitek jako sem už dlouho nezažil při sledování seriálu! 1. série - 100% ()

Série 2 (2017) (S02)

BELLA CIAO! Tam, kde skončila první řada jsem očekával výborně zpracované pokračování téhle nekompromisně nabitě napínavé jízdy a přesně to jsem taky dostal. Druhá série byla bohužel kratší, nutno ale říci na úplně stejné úrovni jako série předchozí. Jediná výtka, kterou jsem zde našel je více nelogičnosti oproti první řadě, už to není taková ta "dokonalá hra" od Profesora a hraje se spíše na náhodu, jenže ten seriál mě tak moc pohltil, že jsem jednoduše schopen tohle přehlédnout. Největšími momenty tu rozhodně jsou ztráty v řadách "odboje" a poté samotný únik, ze kterého jsem měl menší obavy, ale zachoval si důstojnost a neskončil debilně jako většina seriálů, které po dvou řadách ztratí dech. 2. série - 100% ()

Série 3 (2019) (S03)

Naše oblíbená parta se po uzavřeném konci druhé série opět vrací a okamžitě jde poznat (i kdybych to nevěděl předtím), že seriál odkoupil právě od třetí série Netflix a hlavně v prvním díle to bylo dokonale znát, že se prostě něco změnilo, ale výsledný dojem je stále výborný. Parta se nám pozměnila, většina nových postav má charisma (Palermo a Bogota top!!), ale jsou tu i takový, kteří se mi úplně nepozdávají, například nevýrazný Marseille, kterému ale dám čas, jelikož se objeví i ve čtvrté sérii. Do toho tu máme stálice (i mrtvého Berlina, který je prostě nejlepší!!) a nový plán v podobě krádeže zlata z Národní španělské rezervy a vysvobození Ria. Nesmím také zapomenout na novou těhotnou inspektorku, která hraje záporačku výborně a pořádně zatápí Profesorovi a jeho partě. Celkově se tu nachází o něco více "Cringe" a "WTF" momentů než v první a druhé sérii, které by se v životě neuskutečnily, ale až na jeden veliký (při vstupu do budovy jít bez masek, i když jste nejhledanější osoby na světě, to už bylo moc i na mě) musí člověk pochopit, že to je prostě seriál a ten je třeba si užívat. Z konce mám lehce rozpačité pocity, hlavně z toho, že to nebylo nijak ukončeno (i když šokujících momentů tu bylo sakra hodně), na druhou stranu lépe naladit na čtvrtou sérii nešlo a já se budu jen a jen těšit. PS. je mi líto těch chudáků, kteří stále hodnotí hnusným hodnocením i tuhle sérii, však když se mi něco absolutně nelíbí, tak na to dál nekoukám. "Tohle už není přepadení. Ani střet se systémem. Tohle je válka." 3. série - 90% ()

Série 4 (2020) (S04)

Je to až ostuda, ale to co jsem u třetí série ještě Netflixu prominul, to u čtvrté už se prostě nedá a tím myslím především celou linku s Gandíou, coby novým záporákem, který je jako chladnokrevný zabiják výborným záporákem, ale to do jakých situací se dostával a to, že ho prostě nezabili je MOC. Jako chápu, je to seriál, ale i seriál má v těchto ohledech nějaké hranice a Netflix mi v tomhle ohledu přijde, že prostě odkoupil to, co bylo momentálně na seriálovém trhu nejžhavější a poté z toho chtěl vytřískat co nejvíc (což je pochopitelné, business je business), ale čtvrtá série na to doplatila jako blázen. Kromě toho přibyla další kvanta absolutních nelogických manévrů a řešení, jak od policie, tak i z Profesorovi strany, která mi opět v předešlých sériích nevadila (resp. jsem to přehlédnul, protože mám seriál osobně velice rád), ale tady ve čtvrté sérii toho je opět MOC. Co potěšilo byla samotná poprava Nairobi (i když její postava patřila k těm oblíbenějším), tak musím uznat, že to vypadalo dobře a slzy ukáply. Poslední díl ve výsledku potěšil, i když o nějaké napravené reputaci se nemůžu vůbec bavit a vše nám uzavře poslední pátá série, na kterou se stále těším, ale očekávání nebudu mít žádná, jednoduše proto, že Netflixu nevěřím. Jsem zvědavý co Sierrová udělá s Professorem. "Tuhle válku vyhrajeme... pro Nairobi." / "Šach mat, ty parchante" 4. série - 80% ()

Série 5 (2021) (S05)

Dahmer zavraždil Bridgertonovi