How to Save Us

USA / Austrália, 2014, 78 min

George Stobbart

Chlapík sa vydáva hľadať svojho brata do Tasmánie, ktorá je po neistej karanténe opustená. Zisťuje, že tu prebývajú démonickí duchovia, ktorých môže za pomoci elektroniky lokalizovať a vyhýbať sa im kým sa dá. Režisér, scenárista a hlavný herec zároveň; Jason Trost je talent. Za 20 000 doláčov vytvoril film, ktorý nielen že dobre vyzerá, ale aj funguje, nie je sprostou vykrádačkou, má vlastný svet i niekoľko fajn nápadov (cintoríny, prezentácia monštier / duchov..). Hoci v podstate ide len o jednoduché, atmosférické putovanie, dobre sa na to pozerá a poteší hlavne divákov, ktorí nepohrdnú pomalším kúskom. Odohráva sa to v pôsobivo nasnímanom prostredí, v ktorom excelentná kamera vytvára pohlcujúcim spôsobom atmosférický a zdanlivo opustený post-apo svet, kde vo vzduchu neustále visí neviditeľná hrozba. Miestami sa síce dostavuje monotónnosť a ako sa film blíži k záveru, tak silný dojem postupne slabne, ale našťastie to má krátku stopáž. Škoda, že sa nedostavilo silnejšie finále, ktoré by to trochu rozpumpovalo, či aspoň uzavrelo výraznejším spôsobom, ale na mňa to aj tak dosť zapôsobilo. ()