Zelená mlha

(festivalový názov)
  • USA The Green Fog
Experimentálny / Mysteriózny
USA, 2017, 65 min

Ze stovek filmových a televizních záběrů vytvořil Guy Maddin a jeho spolupracovníci Evan JohnsonGalen Johnson podmanivou poctu San Franciscu, ale také pravděpodobně nejznámějšímu filmu, který zde byl natočen: Vertigu Alfreda Hitchcocka. Jde o podobně obsesivně erotické, místopisné a cinefilní dílo jako tento předobraz. (MFF Karlovy Vary)

Goldbeater

Během první třetiny filmu jsem měl docela nutkání odejít z kinosálu, protože mi tato kompilace scén ze San Francisca připadala naprosto nečitelná a chaotická. Pak jsem v tom začal rozpoznávat dějové prvky a napadlo mě, že Zelená mlha velmi volně vypráví příběh Hitchcockova Vertiga pomocí záběrů z jiných filmů, což se mi v průběhu několikrát potvrdilo. Nicméně i přes radost, že se mi povedlo tenhle snímek aspoň trochu rozklíčovat, mi připadal velmi nesourodý, rušivě sestříhaný a hlavně naprosto zbytečný. A co měla symbolizovat ta zelená mlha, se mi už rozluštit opravdu nepodařilo. [KVIFF 2018] ()

Filmmaniak

Film poslepovaný z úryvků z jiných filmů, odehrávajících se v San Franciscu. V podstatě jde o pokus rámcově odvyprávět příběh Hitchcockova Vertiga prostřednictvím narativně a střihově experimentální videomontáže, která má však souvislý děj vždy jen v rámci kratičkých a velmi izolovaných několikaminutových segmentů a nikoli napříč celým filmem, přičemž ono Vertigo to připomíná jen velmi vzdáleně. Tyto segmenty pak většinou rámují scény se třemi muži, kteří stříhají ve střižně film a průběžně si pouštějí různé jeho pasáže, což je docela vtipné meta-řešení, jak tomu celému prapodivnému tvaru dát nějaké zastřešení, nicméně poněkud laciné. Jinak z většiny ostatních scén jsou vystříhané všechny dialogy a do některých záběrů je trikově dodělaná buď zelená mlha, zelený přeliv nebo jiné zelené kouřové efekty, ale jen sporadicky a ne že by to mělo na pohled nějaký hlubší význam. Pár sekvencí je velmi dobrých a sestříhaných nápaditě, jiné jsou překvapivě nekonzistentní (hádka muže a ženy poslepovaná i ze scén, ve kterých se protagonisté nehádají) a celkově se ta hodina dá jakžtakž přežít coby vizuální zajímavost. ()

=woody=

Zdar starým časům! Co je na tomhle filmu fakt cool, z kolika starých vykopávek je poslepovaný. Úctyhodný přehled zásadních filmů, které byly v San Franciscu napříč staletím natočeny. Tři čtvrtě bijáku běží bez jediného slova. Jednotlivé scény tak dostávají s vystříhanými dialogy nový komický rozměr. Velká škoda, že nedrží pohromadě jako jeden celek. Když už si dal někdo tu práci, mohl to dotáhnout k dokonalosti a opravdové poctě městu, nebo Vertigu, nebo něčemu. Film ale bohužel nemá žádnou pointu, žádné poselství, žádný nosný příběh. Zmínky o zelené mlze nejsou uzavřené, na konci se vytrácejí jako ranní mlha nad jezerem. Přes to všechno, věřte nebo ne, jsem se měl docela filmově. Woo. ()

• Mezinárodní filmový festival v San Franciscu oslovil Guye Maddina a jeho spolupracovníky Evana JohnsonaGalena Johnsona, aby vytvořili městskou filmovou symfonii, jež by mohla festival slavnostně zakončit. Trojice svérázných uměleckých osobností k úkolu přistoupila se smělostí a originalitou pro ně vlastní. (Zdroj: MFF Karlovy Vary)