Hlavnými hrdinami rozprávky Čertoviny sú dvaja nešikovní čerti Popelák a Uhelák, ktorí sú vládcom pekiel poslaní za trest do sveta, aby do mesiaca priviedli každý jednu hriešnu dušu. Úlohu sa im však od začiatku nedarí splniť, a namiesto toho, aby ľudí zvádzali k hriechom, im neúmyselne pomáhajú. V prestrojení za paholkov sa dostanú na statok a zdá sa, že konečne budú mať úspech. Vypočítavý sedliak totiž chce svoju dcéru Haničku vydať za nafúkaného statkára Kopyta. Hanička však miluje šuhaja Jána, a aby všetko dobre dopadlo, je potrebné vziať si na pomoc pekelné sily. (Cinemart SK)

ČervenýKoberec.cz (Eliška Bartlová)

"Nová česká pohádka Čertoviny Zdeňka Trošky nabízí přesně to, co od daného žánru očekáváme. Milá pohádka, kde je, dle předpokladů, zlo po zásluze potrestáno a láska a dobro zvítězí, se odehrává v kulisách sluncem prozářené vesnice a polí a nepřináší ani velká překvapení, ale ani zklamání." viac

Filmpress.sk (Elena Ťapajová)

"Napriek výhradám sú Čertoviny milá klasická rozprávka. Vlastne sa celkom teším, že si ju po čase ešte raz pozriem na televíznej obrazovke (slovenská Markíza je jedným z mediálnych partnerov). V každom prípade mám rozprávky Zděnka Trošku rada a táto nie je výnimkou." viac

MovieZone.cz (Matěj Svoboda)

"A tím končíme. Čertoviny nemají nijak komplikovaný příběh nebo nečekané zvraty, ale na pohádku to naprosto v pohodě stačí. Troška točil příběh spíš pro menší děti a nic složitého v jeho filmu nenajdete. Hned je jasné, kdo patří do pekla a kdo si zaslouží šťastný život a několikrát tvůrci divákům…" viac