Yaldey HaStav

• angličtina Children of the Fall

V roku 1973 sa mladá Američanka vydá do Izraela, kde vyrástol jej otec. Snaží sa nájsť odpovede na rôzne otázky, ktoré jej život sprevádzajú. V tamojšej osade sa stretáva s partiou mladistvých osôb z celého sveta. Verí, že sa jej tam bude páčiť. Už čoskoro ale zisťuje, že na mieste nie je úplne vítaná a v deň najväčšieho miestneho sviatku Yom Kippur sa bude musieť postaviť tvárou v tvár zákernému vrahovi, ktorý postupne likviduje členov jej partie. (Marceloo)

Marceloo

V roku 1973 sa mladá Američanka vydá do Izraela, kde vyrástol jej otec. Snaží sa nájsť odpovede na rôzne otázky, ktoré jej život sprevádzajú. V osade, do ktorej prichádza, sa stretáva s partiou mladistvých osôb z celého sveta, a tak verí, že sa jej na mieste bude páčiť. Už čoskoro ale začne zisťovať, že na mieste nie je úplne vítaná a v deň najväčšieho miestneho sviatku Yom Kippur sa bude musieť postaviť tvárou v tvár zákernému vrahovi, ktorý sa v blízkosti objaví a začne likvidovať členov jej partie. Ani to ale nie je všetko, pretože prichádza zákerný vojnový útok zo Sýrie, ktorý otrasie históriou celej krajiny. - Mám velkú chuť napáliť tomuto hororu päť hviezdičiek, pretože vidieť v dnešnej dobe politicky nekorektný horor, v ktorom vrah likviduje multikulti tínedžerov a židia sú vykreslení ako najväčšie zlo pre cudzincov, je úplným zázrakom. Prečo ich teda nedám? Pretože tieto veci v hororoch nehladám a ani ma nezaujímajú, len ma v podobných prípadoch poteší odvaha tvorcov prísť s niečím takým, čo zvýši tlak Hollywoodom odchovaným mainstreamovým divákom. Tu ma zaujímalo predovšetkým to, ako bude film fungovať v Slasherovej rovine. A v tej sa mu dosť darí. Síce je treba prečkať pretiahnutý úvod a kopu vyložene zbytočných scén, ale keď príde na rad vyčíňanie tajomného vraha, je sa na čo pozerať. Vraždy sú kreatívne, silno nasledujú žánrové pravidlá a krvi pri nich tečie tiež dostatok. Zamrzí výrazne slabé dievča v úlohe Final Girl, pretože ten jej utrápený výraz po celú dobu filmu je len ťažké považovať za slušný herecký výkon. Prostredie izolovaného tábora plného záhad ponúka zaujímavé možnosti pre tvorenie atmosféry a niektoré scény so zabitím majú vybudované poriadne napätie. Na horor z končín, kde ich vela nevzniká, a keď už vzniknú, tak sú to väčšinou artové nezmysly, velmi uspokojivý výsledok. Keby sa režisér nesnažil nasilu venovať sociálnemu podtextu, zameral sa čisto na Slasherovú rovinu a skrátil to, bola by to špička. Takmer dve hodiny času sú totiž na Slasher príliš. Myslím si ale, že subžánroví fanúšikovia s týmto budú viac než spokojní, rovnako ako som ja. + Michael Ironside ()