Příběhy zahrad

(TV film)

Vypovídají o nás víc, než si myslíme. Jsou součástí života i historie. Nejkrásnějšími zahradami Čech a Moravy nás v dokumentárním filmu režisérky Ljuby Václavové provedou Václav Cílek, M. C. Putna, Zdeněk Lukeš, Markéta a Petra Veličkovi. Zahrady byly odpradávna součástí naší kultury. Symbolizovaly biblický ráj, tedy bezpečný prostor, ohrazený od okolní nebezpečné přírody. Každá z člověkem založených zahrad má svůj příběh, který vypovídá nejen o rostlinách, ale především o svém zakladateli, kultuře a době, v nichž vznikala. Objevuje příběhy a poetické obrazy zahrad, které se díky času a pomíjivosti lidského bytí již pomalu stávají spíše pohádkovým snem, ale mohou diváky inspirovat k zamyšlení i nad tvorbou krajiny, protože jsou její kultivovanou součástí. V průběhu času se do podoby zahrad silně propisuje i další doba, která mění nejen vkus potomků tvůrce přírodní architektury, ale dokladuje i úctu či neúctu dalších generací ke kulturním památkám, k nimž zahrady samozřejmě patří. Za obou totalitních režimů byla velká část našich zahrad poničena a nová, uspěchaná, virtuální doba jim nevěnuje vždy dostatečnou pozornost. Tvůrci dokumentu tak hledají odpověď na otázku, jak dnes nejspolehlivěji zachránit nejen přírodní, ale kulturní dědictví, které zahrady představují... Na cestě nás budou provázet literární historik Martin C. Putna, přírodovědec Václav Cílek, historik architektury Zdeněk Lukeš, krajinářští architekti Markéta a Petr Veličkovi a řada dalších, kteří o „své" zahrady dbají a pěstují je. Kameramanem je Josef Nekvasil, hudbu složil Jiří Václav, střih Miloš Málek. Film patří k posledním pořadům, na kterých spolupracovala dlouholetá dramaturgyně České televize Olga Janků, která se výrazně podepsala na bezpočtu vzdělávacích pořadů České televize (zemřela 4. 1. 2017). (Česká televize)

Jirkacek

Dokumentární snímek Příběhy zahrad se dostal do mého zorného pole zejména kvůli Václavu Cílkovi, který nás provázel coby moderátor spolu s dalšími autory tímto pozoruhodným dílem. Pana Cílka velice obdivuji, jelikož dokázal zpopularizovat tak nudnou vědu jako je geologie a také zato, že netradičním způsobem přinesl na TV obrazovky nové pořady z řad historie a přírody. Smekám před vámi pane Cílku za váš počin a díky za to, že se jako chodící studna historických informací s námi o své vědomosti podělíte. Famóznímu geologovi zdatně v zahradních příbězích pomáhali M. C. Putna, Zdeněk Lukeš, Markéta a Petra Veličkovi. Všichni tito vzdělaní lidé nám doma velmi zajímavým způsobem přiblížili jak zahrady vznikaly, kde se tak dělo, jak se o ně pak jejich majitelé starali či nestarali a co je třeba v budoucnu čeká. Nejvíce se mi na pohled líbily ty zahrady zámecké, nicméně tou nejzajímavější byla kamenná na místě synagogy jako pietní místo. Vyprávění to bylo věru poučné a zajímavé, ale někdy trochu nudnější, proto ode mne Příběhy zahrad získávají tři zahradní hvězdy ***. ()