Před čtyřmi měsíci byl v malém středočeském městě Buchnov zavražděn romský mladík Denis Janeček. Do Buchnova se vypraví dokumentarista Lukáš, který Denise i jeho údajného vraha Jiřího Kováče zná z dětství. Proslýchá se, že Denisovu smrt má na svědomí více lidí, což by Lukáš rád prověřil. Místní se však o incidentu odmítají bavit, pomoci se mu zdráhá i Denisova matka Marika. Nadějí je pro Lukáše samotný Jiří, který se svým činem rád vychloubá. Pomoc si slibuje také od Denisova bratra Tomáše, s nímž Jiří pracuje pro místní podnikatelku Magdu, a také od dcery starostky a místního lékaře Heleny. Tu Denis údajně znásilnil. (Česká televize)

honajz

Na tomhle že makalo sedm scenáristů a tři dramaturgové? Ty brďo, to by Dietl čubrněl! Naprosto nezajímavé, neživotné a nejpitomějšími možnými způsoby představené postavy, které deklamují twitterové výkřiky v případě bílých "rasistů", nebo rádoby drsně hovoří v případě nebílých, ale jen tak, aby se neřeklo. Celé to vypadá tak - prvoplánově agitačně, až se chce člověku brečet. korunu všemu nasazuje to Dvořákovo deklamování, které nezní nijak věrohodně (ještě aby!) ani procítěně, aby tomu divák náhodou ještě neuvěřil. Diváka nutno správně politicky profilovat. Proto na romském sídlišti nikde není nepořádek, nikde vytrhaná a spálená okna, nikdo si nehraje s kudlou a mladý Rom dokonce má dvě zaměstnání! Člověk se zkušeností z Ústí nad Labem z ulic kolem skláren však ví svoje a podobná z prstu vycucaná a nereálná agitka ho asi nedojme. Btw - z čeho hlavní hrdina žije a z čeho platí nájem? ()

Sidonka odpad!

Odpad v nejhorší podobě, jaký si lze vůbec představit. Scénář patrně psali žáci při slohovém cvičení na základce a konkurz vyhráli herci, co neumějí hrát (až na dvě známé tváře). Po prvním díle této podřadné, neobjektivní agitky plné černobílých charakterů mi začíná být navíc jasné, že bílej člověk je buď retardovaný člověk, zkorumpovaný hajzlík, úchyl zneužívající vlastní dceru nebo nenávistí sršící baba za zenitem, kdežto romové budou patrně utlačovaní tichošlápkové, kterým neustále někdo neoprávněně křivdí. Když už jsme u té nerovnoprávnosti: když mě vykradli byt a viděla jsem stát zloděje nad svojí postelí, předhazovali mně u policejního výslechu jestli opálený muž nad mojí postelí nebyl náhodou cikán a zda se můžu podívat na pár fotografií, protože asi kolem 90% objasněných loupeží v naší čtvrti bohužel spadá na toto etnikum. Když jsem se jich zastávala a říkala, proč to o cikánech říká, tvrdil, že to říkají statistiky a pokud chci pomoci vyšetřování, ať se podívám na recidivisty a jakou mají barvu pleti, za to nikdo nemůže, třeba tam svého útočníka najdu, třeba ne, ale ať se alespoň podívám. Jasně, měla jsem dvě kamarádky, které byly romského původu a byly super, nicméně když máte za sousedy rozvětvenou nepracující rodinku, která každou noc řve až do rána, je vám jedno, jaké jsou národnosti a barvy pleti, jenom chcete mít klid, protože musíte jít druhý den odpočinutí do práce. Mohla bych psát ještě dlouho o tom, že například jedna z těch kamarádek se vyhýbá svému etniku, protože s nimi má špatné zkušenosti, ale říci to může jedině ona, protože já bych za tento výrok šla asi před soud pro hanobení rasy, etnické skupiny a stala bych se údajnou nacistkou. Každý máme nějaké zkušenosti, nikdo neříká že všichni jsou špatní (kromě tohoto filmu, kde asi všichni špatní bude většinová společnost), kdo sympatizuje s romskými ghetty, ať se tam klidně přestěhuje, když nic z toho, co se o nich říká, není pravda. Ale přestaňte nás diváky urážet podobnými film.splaškami, které uráží to,čemu říkám objektivní mnohovrstevné umění. A teď mi můj komentář můžete klidně smazat, protože je politicky nepřípustný. Pokud v podobných agitkách chcete pokračovat, budiž, ale v rámci objektivity natočte třeba i něco o tom, jak přijímá většinová společnost například psychicky nemocné, společností vyloučené lidi apod, protože jistým problémům, které jsou ve společnosti ještě větší tabu, se prostor téměř nedává. ()

Folinka

Námět mě vcelku zaujal. Ovšem provedení samotné, zdá se býti poněkud nešťastné. Škoda, celkem si dokážu představit, že by se dal příběh zpracovat mnohem poutavěji a zajímavěji. Samotné postavy jsou vcelku nezajímavé, dialogy příšerné. Není postava, se kterou by se člověk mohl ztotožnit.. a jejich jednání je tak nepředvídatelné, že je totálně neuvěřitelné:)) Nic moc, znovu už to určitě vidět nechci. Komentář píšu před shlédnutím posledního dílu, na který se teda ještě podívám. ()

Misoponia

Velká očekávání, hodně reklamy, ale překvapení se nekoná. Srovnání s Pustinou je spíš úsměvné. První díl nudný, pomalý, s rušící a k příběhu se nehodící hudbou. Mám pocit, že Česku chybí kvalitní tvůrci hudby k filmům. Proč všude cpát klavír a basu? Neexistují jiné hudební nástroje? Co takhle trochu elektroniky? Hudebně jsme ve filmech (s několika málo výjimkami) sto let za opicemi. Matěj Anděl nevýrazný. Uvidíme, co další díly, ale tohle byla nuda a šeď. ()

mh.mail

20% - Námět seriálu údajně vznikl na nějakém studentském workshopu. Výsledek tomu přesně odpovídá. Hlavní hrdina je nesympatický, vlezlý a arogantní, patrně v důsledku svého přesvědčení, že je lepší člověk ("S tebou jsem chtěl taky mluvit!"). Je zajímavé, že proti jedněm stereotypům se tu bojuje jinými stereotypy, jen s opačným znaménkem. A co policie? Ta tu smrt nevyšetřuje? Pouze jsme se dozvěděli, že po čtyřech měsících propustila údajného pachatele na svobodu. Proč? Jaký k tomu měla důvod? A to jako dál nepátrají? Tendenční a manipulativní, nicméně jsem zvědav, jak v tom budou autoři pokračovat a kam až dospějí (něco je průhledné už teď, ale třeba překvapí). ()