Dobrý doktor

• Česko Dobrý doktor (viac)
USA, (2017–2024), 89 h 43 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvorcovia:

David Shore

Hudba:

Dan Romer

Freddie Highmore, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Hill Harper, Chuku Modu, Richard Schiff, Beau Garrett, Tamlyn Tomita, Graham Verchere, Dylan Kingwell (viac)

Dr. Shaun Murphy (Freddie Highmore) je brilantný mladý chirurg. Je však tiež autista a trpí Savant syndrómom - ojedinelým nastavením mozgu, ktoré posúva genialitu ešte kúsok ďalej. Predsudkov sa dočká dokonca aj od nových kolegov - lekárov, ktorí neveria tomu, že Shaun bude schopný dostatočnej empatie a interakcie s pacientmi. Môže človek, ktorý nemá schopnosť stotožniť sa s ľuďmi, prispieť k záchrane ich životov? Shaun využíva svoje mimoriadne lekárske nadanie, aby zachraňoval svojich pacientov napriek skepse svojich kolegov. Hneď v prvý deň dokáže, že je naozaj výnimočný a zachráni prvý život... (TV Doma)

Recenzie používateľa chrispe k tomuto seriálu (80)

V první linii: 1. část (2020) (S04E01)

Hodnotím celkově 1 i 2 část. Tvůrci nám hned v prvních dvou dílech naservírovali koronavirus a mě se to dotklo, protože na jaře 2020, kdy nás média masírovala tak moc, že jsem měla pocit, že jen co člověk vyjde z baráku, tak musí zákonitě umřít, měl můj táta rakovinu a čeho jsem se bála úplně nejvíc bylo to, že se nakazí a umře sám v nemocnici. Tohle tam vypíchli, protože to se dělo, vypíchli taky bezmoc, protože nikdo nevěděl, co bude i naději, že právě i proto, že nevíme co bude, může být to pokračování i šťastný. V Parkově lince jsem doufala ve všechna klišé světa, linka Claire mi přišla hodně nevýrazná, Shaun opět cenu sympatie nedostane. ()

V první linii: 2. část (2020) (S04E02)

Nováčci (2020) (S04E03)

Spousta nových postav! Po krku si tam jdou nějak všichni vzájemně (včetně starých postav). Někdo je větší cíťa, někdo menší. Někdo víc průbojnější, někdo míň. Někdo je sympatičtější, jiný míň. Noví praktikanti nám jsou teda známí a uvidíme, co předvedou. ()

Chyba (2020) (S04E05)

Morganino popichování jsem moc nepochopila. Škoda, že víc nerozvinuli děj kolem Ashera a baletního mistra - tím myslím konverzaci mezi nimi. ()

Doktorka Limová (2021) (S04E06)

Jste vždycky ti silní, kdo podrží, pomůžou, vyřeší. Je těžké si připustit, že to tak najednou není a jste slabí, potřebujete podržet, pomoct vyřešit. Díl k zamyšlení. Dívejme se kolem sebe. Nebojme si říct o pomoc. ()

Princip neurčitosti (2021) (S04E07)

Spíš vycpávkový díl. Tvůrci se snaží o trochu srandy, ale drhne to. ()

Rodičovství (2021) (S04E08)

Začínáme se dostávat do rutiny. Trochu se bojím, že to bude jako s druhou řadou, ale pořád mi přijde, že je to oukej a bavím se. Taky se bojím, že to s dr. Limovou přepísknou a budou tuhle její potíž natahovat stejně jako nemoc u dr. Glassmana a začne to být pruda. ()

Nezodpovědné chování u salátů (2021) (S04E09)

Díl obalený rasovou diskriminací. A jak já vždycky říkám, tohle téma nejspíš nemůže někdo, kdo není Američan, úplně pochopit. Já to vidím tak, že na pohotovost přivezli ženu, evidentně úplně mimo, která blábolí něco o lécích na tlak, na jejichž název si nemůže vzpomenout a které u ní doktoři (v tu chvíli) nenajdou, i když tvrdí, že je má a bere. Takže je jedno jestli je zelená nebo fialová, prostě se jedná. A taky vidím to, že nejvíce rasistické řeči s kopou předsudků o bílých vedla ona. Ale tady nešlo samozřejmě jen o tuto pacientku, poznámky o bílých mužích a běloších všeobecně zazní u více postav. Na druhou stranu byly zmíněny fakta o péči a statistiky. A taky myslím na fakt, že poslední lynč černocha v Americe (oficiální!!) proběhl v roce 1979. Připadá vám to dávno? Mně ne. Sama nevím, jak se k tomu dílu stavět. ()

Dešifrování (2021) (S04E10)

Vůbec jsem nepochopila, co tam Lea dělala. Její ťukání do notebooku, úpěnlivý výraz když se zapřísahala, že to zvládne, "operace", pochyby... působilo to na mě spíš směšně. Pacienti mě taky neoslovili, napružené Dr. Limové už taky bylo dost. Loučení s nevýraznou postavou bylo divně rozpačité. Za mě nepodařený díl. ()

Všichni občas blázníme (2021) (S04E11)

Je někdo, kdo nefandil klukovi s páteří v...? A... Alex miluje Morgan, Morgan miluje Alex. (čtěte zpěvavě) ()

Modrá očička (2021) (S04E12)

Praktikanti nám odpadají jako přezrálý ovoce ze stromu. Je to špatně? Těžko říct, jejich příběhy se vůbec nerozvíjí a tak vám to ani vlastně není moc líto. ()

Rozlité mléko (2021) (S04E13)

Tvůrci nám to Leino těhotenství malují spíš v tmavých barvičkách a divákovi tak může znít v uších Glassmanům hlas, předpovídající: Všechno se změní! A má pravdu. Strach, pochyby, postupné změny, potřeba záchranného lana na obou stranách, semknutí se. Mně se líbí, že se to nelakuje na růžovo. Za to Claire a otec? Hádejte co bude! No hlavně to nebude žádné velké překvapení, jen hora klišé a dost málo odpovědí na otázky. Tanec na chodbě na mě působil spíš rozpačitě, než aby mě vzal za srdce. ()

Chlapeček, nebo holčička? (2021) (S04E14)

Přijde mi, že tvůrci často dost nesmyslně natahují věci, které sice fungují, ale logicky tomu tak není donekonečna. Z mého pohledu moc nedokážou odhadnout, kdy něco včas utnout, nebo přenést do další fáze a teď je jednou z těch věcí Alex a Morgan. Po skončení tohoto dílu jsem navíc snad poprvé koukala na to, zda scénář napsal muž, nebo žena. ()

Čekání (2021) (S04E15)

Přijde mi, že to poučení je tu podáno poněkud krkolomě. Škoda, na začátku jsem myslela, že tohle bude za 4*. K "šokujícímu" závěru se vyjadřovat nebudu. ()

Dr. Ted (2021) (S04E16)

To, co v této epizodě zažívá Lea je jeden z mých největších strachů. Respekt všem, kteří to zvládnou. Scéna, kdy jde Shaun do pokoje, je pro mě jedna z nejsilnějších tohoto seriálu. (Za to přihazuju hvězdu) Škoda, že to pak zazdili jízdou na vozíku. Někdy stačí míň. Pacientka, která si urputně přeje zemřít podle svého a brzy, taky vede k zamyšlení. Palec hore. ()

Loučení (2021) (S04E17)

To jak moc nemám postavu Shauna ráda se plně ukázalo ve chvíli, kdy jsem si přála, aby neměl pravdu. :D Tento díl je o truchlení, o "lžích pro větší dobro". Celkově ho řadím k těm horším. ()

Odpustit, nebo zapomenout (2021) (S04E18)

Shaun a Lea jedou do přírody, říkám si fajn - změna. A oni z toho udělají takovou ptákovinu. Morgan a Alex prostě kolovrátek, už se ztrácím v tom, co mezi sebou mají nebo nemají. A u Glasáka taky recyklace, aspoň u něj mohlo být trochu toho domácího štěstí aneb ukažte mi postavu, která se má prostě dobře. ()

Mise, první část (2021) (S04E19)

Citová vydíračka po všech stránkách. Soustřeďme se na zázraky. ()

Mise, druhá část (2021) (S04E20)

Fajn rozloučení se čtvrtou řadou. Kdyby tam opět nebylo tlačení na pilu, bylo by to možná i za pět. Díky bohu, že už se to mezi Parkem a Morgan rozseklo. U Dr. Andrewse je překvapení, doufám, že v další řadě bude mít víc prostoru. (Doufám, že Netflix dodá.) Jinak kontrast světa nemocnice v Guatemale a domovské nutí k obecnému zamyšlení. Máme se dobře přátelé, buďme vděční. ()