Výcvikový tábor: Druhá šance

(TV film)
  • USA Rock and a Hard Place

Dokument pohlíží na uvězněné mladé lidi, kterým je poskytnuta druhá šance – možnost vyměnit dlouhodobý trest odnětí svobody za nový začátek v případě, že se rozhodnou absolvovat výcvik v proslulém nápravně výchovném zařízení ve floridském okrese Miami-Dade. V rámci tohoto jedinečného šestiměsíčního programu se výcvikoví instruktoři snaží vybičovat vězně k maximálním výkonům a přimět je, aby se poučili ze svých předchozích chyb a stali se plnohodnotnými členy společnosti, u nichž je mnohem méně pravděpodobné, že se opět vrátí do vězení. V dokumentu se objeví také Dwayne Johnson, který měl sám v mládí oplétačky se zákonem a stal se tak inspirací pro tento film. Režii mají na svědomí držitelé nominace na Oscara Matthew O'Neill a Jon Alpert. (HBO Europe)

Hanys_

Rock se sice v dokumentu objeví 2x na pár minut, ale to nevadí. Rozhodně zajímavý projekt, který samozřejmě není pro všechny a ne všichni ho taky zvládnou dokončit. Vojenský dril jako druhá šance, způsob trestu vypadá každopádně mnohem smysluplněji, než to, co momentálně vídám v Holkách za katrem. ()

Slasher

Dwayne se chytá nejen projektů supermega-výdělečných, ale i "srdcových" a extra typu WAKE UP CALL (doporučuji), ROCK THE TROOPS nebo právě tohle. A ačkoliv se vám občas může zdát už trochu přeROCKováno, nelze tomu člověku upřít extrémní pracovitost, snahu inspirovat ostatní a neustálý progress (čtěte). Objeví se tu sice jen minutku v úvodu a na konci, ale zaštítil svým jmenem a pomohl s propagací, předně z důvodu, že sám byl jako teenager rozcestí. Je to dokument o několikaměsíční nápravě mladých delikventů "vojenskou" metodou disciplíny a buzerace, přičemž na všech školících je znát, že nechtějí nijak sundat, nýbrž pomoct. Trvalo mi zvyknout mírně na dojem jak z reality show, ale jsme přeci jen v Americe, závěr pak vyvolá emoce. Možná si při sledování uvědomíte pár věcí a vděk za kvalitní zázemí - není automatický pro každýho. Právě takový boot camp se jeví jako férovou šancí, kdy se teprve ukáže charakter. ()

slunicko2

Skvělá inspirace pro naše vězeňství. 1) Recidiva je podle údajů The Miami-Dade County Corrections and Rehabilitation Department 11 %, což je parádní číslo. 2) Zajímavá fakta o projektu jsou zde a zde. 3) Pobyt v uvedeném táboře bych povinně přihodil ke každému nepodmíněnému trestu s tím, že si lze takto trest snížit...a to nejenom pro mladistvé. ()