Réquiem para el gringo

• Taliansko Requiem per un gringo (viac)
všetky plagáty

Originální španělský western s mysteriózními prvky. Gringo (Lang Jeffries), oděný v charakteristickou jaguáří kůži, se vrací domů a zjišťuje, že jejich rodinnou haciendu obsadil gang mexického bandity Carranza (Fernando Sancho). Bandité týrají peony a zabijí i jeho bratra. Gringo využívá v boji proti zločincům jejich psychologie a svých astronomických znalostí. Závěrečné zúčtování je nastaveno do okamžiků zatmění Slunce. (Mariin)

kkarx

Ještě k výstižnému komentáři Mariina dodám, že hrdina též ovládá geografii. Film tvoří dvě prolínající se linie. V první je nám ukázána hiearchie v Carranzově gangu a kromě Carranzy jsou představeni tři hlavní padouši a jejich motivace. Ve druhé sledujeme Rosse Logana (Lang Jeffries) v jaguářím ponchu na cestě za pomstou. V závěrečné půlhodince se obě linie propojí a přichází dlouhé efektní finále vrcholící při zatmění slunce. K neokoukanému strohému Jeffriesovi nemám žádných výtek - byl dobrou volbou do hlavní role inteligentního pistolníka. Další velké plus je nádherná hudba a pokud máte již ze žánru něco nakoukáno, jistě oceníte i originalitu. // Moc nechápu, kdo má být ten týpek na plakátu, nikdo takový ve filmu snad ani není. :) ()

Mariin

Originální chorizo-western, v němž hrdina využívá svých znalostí meteorologie a astronomie. Mimořádně působivá hudba F. A. Lavagnina (viz též např. hudba k Pokladu Inků) a místy až surrealistické obrazy, dodávají tomuto nevšednímu dílu mysteriózní nádech. Největším nedostatkem je jistá roztříštěnost děje a řada naivních scén s hrdinou, nosícím plášť z jaguáří kůže, představovaným ne příliš charismatickým gringem - kanadským hercem L. Jeffriesem. Slabší čtyři hvězdičky či přesněji 3,5. ()

špaček421

Pistolník v ponču z jaguáří kůže (odkaz na mayského Jaguářího boha?), který nejen že střílí přesně a rychle, ale zároveň je velice inteligentní, chová holuby a zajímá se o astronomii, což všechno využívá v boji proti nepřátelům. Tady by se zapotil mnohem víc, ono když bandu vede lstivý Fernando Sancho, jeho nejlepšími pistolníky jsou indián Aldo Sambrell, nadržený Carlo Gaddi a ještě více mazaný Ruben Rojo, spojivší se s prohnanou Femi Benussi, mohli by být nepřemožitelní. Jenže zároveň nejsou tak úplně svorní, truhla plná šperků láká každého k uchvácení jen pro sebe. Čehož využívá hrdina, trpělivě čekající na svou pomstu... Sledoval jsem anglický VHSrip, který na mě působil dost zmatečně a získal jsem z něj pocit, že je to verze silně přestříhaná a znehodnocená (včetně zvukových efektů). Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že od originální španělské verze se anglická liší jen v detailech! To mě docela zklamalo, myslím, že film by lépe fungoval tak, jak jsem si myslel, že původně opravdu vypadal. Takže to mě zklamalo, nicméně i přes některé věci, co se mi nelíbily (například zvukové efekty nebo nepříliš dobře natočené přestřelky) se mi to celkem líbilo. Slabší čtyři hvězdičky. ()

Tormentor665

Konečně po nějaké době příjemné překvapení! Španělské westerny bývají vizuálně povedené a tento není výjimkou. Hudba parádně sedí a při střelbě na dítě v pohřebním průvodu vystoupala má spokojenost k vrcholu. Srát na technické slabiny (dank Špačkovi, že jsem o nic nepřišel:-D), čím blíže jste císaři, tím víc roste JEHO strach! ()

ilclassico

To byl ale "hrdina". Nemám rád, když hrdina používá v soubojích zákeřné finty a kvůli němu hynou nevinní lidé, jen aby se objevil v správný čas nebo tím správným způsobem. Příběh občas nemá logiku. V rámci žánru za 2,5. ()