Slyšet očima

(festivalový názov)
  • Rakúsko Seeing Voices

Rakousko je jedním z mála států, který uznal znakový jazyk jako další oficiální řeč pro svou zemi. I přes možnosti tlumočení se však situace tamní neslyšící komunity nedá považovat za ideální. Neslyšící politička Helene Jarmer, jedna z postav snímku, se to snaží změnit. Mladí neslyšící manželé Hagerovi přemítají, do jaké míry nedoslýchavost ovlivní život jejich čerstvě narozeného syna Emila. Studentka Ayse se snaží zvládnout vstup do svého prvního zaměstnání. Observační dokument zachycuje střípky ze životů několika neslyšících a zaměřuje se přitom na sílu a barevnost paralelního světa znakového jazyka. (Jeden svět)

PoprockCZ

Je zvláštní se dívat na prakticky němý film, bez hudby. Místy je to dost nudné, ale zajimavý vhled do života těchto lidí. Znakový jazyk je opravdu hlavně obrazný, takže i když neznáte konkrétni znaky, při troše snahy něco porozumíte. Navíc dokument je v němčině, tak jsem si zas lehce procvičila porozumění. ()

poz3n

Dokument, který asi potěší neslyšící, anebo ty, kteří se světem neslyšících zabývají. Z mého pohledu, člověka, který je obeznámen s pouhými základy, je Seeing Voices ne tak úplně dobře odstrukturovaný dokument. Nejsem si totiž ani moc jistý, zda dokument cílí na běžného diváka za účelem ho poučit, anebo dokumentuje situaci neslyšících v Rakousku pro to, aby se o ní dozvěděla zasvěcená komunita v jiných zemích. Například nevysvětlení výrazů a informací, které jsou v dokumentu používány napovídají, že druhá možnost je správně. Zajímal by mě dokument o běžném životě neslyšících v kontextu většinové společnosti, zajímal by mě i dokument cílící na právní problematiku, který by poukazoval na (ne)smyslné zákony, které v zemi fungují. Seeing Voices jakoby se snažil o obojí, ani jednomu se však nevěnuje se stoprocentní péčí a to mu podle mě trochu škodí. 6/10 ()