Trofej

Tento podnětný dokumentární film se zabývá složitým a rozporuplným vztahem mezi lovem divoké zvěře a ochranou přírody. V době, kdy se ohrožené druhy afrických zvířat pohybují na pokraji vyhynutí, mnozí chovatelé a lovci tvrdí, že jediným způsobem, jak tyto živočichy zachránit, je přiřadit jim finanční hodnotu, a tím je učinit hodnými ochrany. Může však lov a chov skutečně zabránit vymizení těchto vzácných zvířat? (HBO Max)

Janega

No z tých lovcov trofejí je mi na grc. A z ich dôvodov o "vyššom dobre" neviem či mám plakať alebo sa smiať. Keby bol dokument len o nich dám bez váhania odpad. 1 hviezdu dávam za spracovanie príbehu toho chovateľa nosorožcov. ()

Chmur

Z dokumentu mám trochu rozporuplné pocity. Na jedné straně ve mně určitě dokázal vzbudit silné emoce, na druhé jsem ale příliš nepochopil, o co mu vlastně jde. Přišel mi rozháraný a nebylo mi zcela jasné, na co chce vlastně poukázat. Že je lov a komerční chov zvířat na odstřel správný? Celou dobu jsem si tím nebyl jistý. Osobně si myslím, že pokud mají mít cenné přírodní ekosystémy a v nich žijící zvířata šanci na přežití, musejí nějakým způsobem místním lidem přinést peníze, aby měli motivaci o ně pečovat. Ekoturismus je jedna z možností. Nemám ani nic proti regulovanému odstřelu zvířat za peníze, pokud to půjde skutečně do ochrany přírody. Něco jiného je ale komerční chov několika vybraných druhů zvířat na odstřel. Ne že by mi to v principu nějak strašně vadilo, ale z hlediska zachování přírodního bohatství to nemá absolutně žádnou hodnotu. Zastřelení takových zvířat navíc není žádný lov ale prachobyčejná řezničina. Je to podobné, jako když si jde někdo střelit daňka do obory. Možná, že kdysi dávno mohl být lov divokých a nebezpečných zvířat skutečné dobrodružství, ale v dnešní době s moderními zbraněmi a tunou pomocníků tomu tak skutečně není. Jde jen o to, že si několik zbohatlíků zastřelí zvíře, vyfotí se s ním a pochlubí s trofejí na sociálních sítích. Chybí tomu jakákoliv ušlechtilost. Osobnosti lovců v dokumentu byly ke zvracení. Jeden neměl ke zvířatům žádnou úctu, druhý se oháněl biblí a nadřazenosti člověka jakémukoliv jinému tvoru. Pro mě to byli obyčejní lidští mrzáci, kterým bych přál, aby se někdy ocitli v podobné situaci jako jimi lovená zvířata. ()