Příprava na Mars

(TV film)
všetky plagáty
Nemecko, 2010, 2x44 min (Special Edition: 26 min)

Christian Baumann (rozprávač)

CANNIBAL

Dokumentární film pojednávající o tom, jak parta fiktivních kosmonautů v ruské laboratoři se nechají testovat, co vydrží v uzavřeném prostoru. Pro vědce možná dobrý test, pro mě však nepříliš dobrý a hodně nudný snímek. Už jenom samotný fakt, že testovaný subjekty zůstávají v uzavřené a zapečetěné komoře, mnohem kratší dobu, než-li by trval skutečný let na Mars. Zajímalo by mě, který racionálně myslící člověk, by si vzal na svědomí, vyslat vůbec nějakou posádku lidí na Mars. Navíc, když by šlo o jednosměrný let, bez možnosti návratu. Pokud by se totiž, nějakým zázrakem, už po cca roce cesty posádka nezbláznila a čistě náhodou dosedla na povrch Marsu, určitě by pak všichni zešíleli z toho, že by tam museli žít až do smrti. Reálně si to nedovedu vůbec představit. Nějaká stavba na Marsu by rozhodně nebyla o moc větší, než-li kosmická loď. Je třeba počítat i s nehostinnými podmínkami. Jiná gravitace, kosmické záření, sluneční záření, dva měsíce, atmosférický tlaky, nehledě na pocit neustálé nejistoty, zda bude k dïspozici dostatek jídla, kyslíku a zdroje pitné vody. Takže zatím je to všechno až příliš teoretický a o uskutečnitelném 'úspěšném' letu na Mars, mi to přijde do budoucnosti hodně vzdálený. Spíš to budou stovky let, než-li desítky. ()