V tomto klasickom nemom horore mladá začínajúca operná speváčka Christine Daaé zistí, že má tajomného ctiteľa, ktorý jej chce pomôcť stať sa poprednou umelkyňou. Tento tajomný muž v maske je Erik, známy aj ako Fantóm, príšerne znetvorený samotár, ktorý žije pod parížskou operou. Keď Fantóm unesie Christine a žiada jej oddanosť a náklonnosť, jej nápadník, vikomt Raoul de Chagny, sa ju vydá zachrániť. Tento film sa najviac podobá Lerouxovmu románu a väčšina fanúšikov ho považuje za jeho doteraz najlepšiu filmovú verziu. (Film Europe)

Dedincan

Donedávna som za nemé filmy považoval Laurela a Hardyho, Zrodenie národa či Cestu na Mesiac. Až pri Štyroch jazdcoch apokalypsy mi došlo, čo je to skutočne nemota. Pri poslednom menovanom som vydržal asi pol hodinu, ale Fantóm opery bol o niečom inom. Už ma neprekvapilo, že počas celého filmu nezaznie jediný tón, zvykol som si, že pokiaľ si počas filmu napríklad natierate chleba, niečo vám môže ujsť. Jedná sa o klasický film, ktorému sa v rámci prehľadu určite oplatí povenovať. Ikonické prostredie Parížskej opery, príbeh o nešťastnej láske (, ktorú, žiaľ, pocítil nie veľmi vyrovnaný človek), príbeh, do ktorého sa dá vžiť, aj keď ho nepočujete, s príjemnými hereckými výkonmi. Záver mi prišiel trochu odseknutý, bez nejakého hlbšieho filozofického podtextu. Ako prvý skutočne nemý film, ktorý som zvládol, si však štyri hviezdy zaslúži. ()