Le Monstre

Krátkometrážny / Horor / Fantasy
Francúzsko, 1903, 2 min

Réžia:

Georges Méliès

Krátký příběh oživlého kostlivce o tom, kterak tancuje pod taktovkou Georgese Mélièse (Elrond88)

bangee

Pokud chápu dobře, nějaký princ - člověk příde o svoji manželku, hledá derviše - mnicha, který sídlí u základů Sfingy. Princ - člověk mu slíbí odměnu, když mu oživí ženu. Derviš ženu vyvolá, ale jenom na oko, nechá si zaplatit a pak uteče. Středoborem celého snímku je právě ta proměna kostry na dívku, která se tam plouží a točí a roste a napíná... Na tu dobu výborné střihové triky, nicméně mám pocit, že Meliés nic jiného neuměl, nebo nedělal. Ale zatím jsem ho viděl jenom parkrát, takže ještě nemůžu říct. A nesmí chybět vtipná pointa na konec... ()

YURAyura

10/10 http://www.youtube.com/watch?v=Gxh0bXxzaKI Pro Meliese mam slabost, co ten clovek delal pred 100 lety prukopnicky, z toho zily pohadky v ceskoslovenske televizi jeste v osumdesatych letech, takovy je to machr! Sice je to takove trochu kabarene lacine, ale Copperfied by se na tom mohl taky jeste ledasco priucit. Jak resurektovat kostru v bilem ohavu ;]] ()

Jazzzz

Upřímě nevím jak to mám hodnotit, je to více jak 100 let staré a na svoji dobu určitě úžasné. Ale jak to už u kratkometrážních filmů bývá chybí tomu jisté prvky, které já osobně potřebuji k tomu, abych to mohl považovat za film. Jde spíš o muzejní raritu, která ukazuje jaké byly začátky filmové tvorby. ()

dwi

Georges Melies byl jeden z největších průkopníků francouzské kinematografie, jenž svými triky a dějovým vyprávěním pozvedl film tak, jak se jeho současníkům ani nezdálo. Jeho převedení hraného divadla do filmové podoby mu vyneslo zpočátku slávu, která však s postupujícím věkem stále více uhasínala. V této dvouminutové hříčce zřetelně vidíme jeho fascinaci kouzelnictvím, které značně vnášel do svých děl. Vyvolávání monstra a následně jeho katatonické poskakování dnes vzbuzuje úsměv na rtech, ale na dobu, kdy byl snímek natočen a ve srovnání s ostatní tehdejší "filmovou" produkcí, zasluhuje respekt. ()