Záchrana žraloků

(TV film)
  • Francúzsko Les Requins de la colère (viac)
Francúzsko, 2015, 90 min (Alternatívna 52 min)

Ze žraloků se stává ohrožený druh. Každý rok jich je zabito až 100 milionů. Lidé musí začít bojovat proti nelegálnímu rybolovu, jinak těmto krásným stvořením hrozí vyhynutí... Tímto dokumentem nás provede Jérome Delafosse, který se zbývá ochranou žraloků. Žraloci žijí na této planetě již 450 milionů let, ale v současné době jich každý rok rybolovem zabijeme 100 milionů. Největší odbyt je v Číně, kde jsou žraločí ploutve velkou pochoutkou. V mnoha zemích byl rybolov, při kterém jsou uřezávány ploutve, zakázán, ale žraloci se loví i tak. Jérome nás vezme za dalšími lidmi, kteří se ochranou žraloků zabývají. Některé z nich žraloci i napadli, ale tito lidé se k nim neotočili zády, naopak se jeden z nich začal o ochranu žraloků zajímat až po útoku.

Žraloci mají obecně u lidí špatnou pověst, ale vše je zkreslené a přehnané. V oceánech žije více než 500 druhů žraloků, ale potenciální hrozbu pro člověka představuje pouze 5 z nich. Jérome nás seznamuje s různými druhy žraloků a dokonce nás vezme i do Kostariky na Kokosový ostrov, který je chráněný a je jedním z posledních útočišť žraloků. Kostarika začala ochraňovat žraloky jako první, stát si tehdy spočítal, že jim živý žralok vydělá více peněz. Potápění u ostrova vypadá skutečně úžasně a v dokumentu je možné vidět hned několik druhů. I tak ale tento ostrov trápí pytláci, kteří zde nelegálně loví žraloky. Hlídka proti nim bojuje, ale pytláci je vždy vidí na radarech. Jérome doufá, že se podaří tento žraločí ráj uchránit a že si z Kostariky vezmou příklad i další země, protože vyhubení i třeba jen jediného druhu žraloka může znamenat konec veškerého podmořského života. (TV Prima)

Renie42

Dokument, který se snaží vysvětlit, že žraloci jsou krásná stvoření a stojí za to je chránit. Nechutné praktiky čínských neřádů na lodích je neomluvitelné, i když je to v některých zemí zakázané, přesto se najdou ti, kteří jsou schopni za 100 euro si koupit polívku ze žraločích ploutví. Při pohledu na ty strašné záběry na těch lodí jsem chtěla brečet, bylo mi líto a štvalo mě, že ti, co to dělají, jsou lidé. Je mi hanba, že k tomu druhu taky patřím. Zároveň se mi líbilo, jak se lidé se žraloky potápí, jen tak. Nadchlo mě to, že bych to chtěla také zkusit. Já z nich strach nemám, jen respekt. Pokud vyhynou, zhroutí se potravní řetězec, kde to nakonec pocítí každý z nás. ()