Sága rodu Strettiů

(TV film)
všetky plagáty

Umění, které neokázale pokračuje mnoha generacemi. Životy jeho protagonistů jsou úzce spjaty s klášterem v Plasech... Působení rodiny Stretti zanechalo v Plasích v Plzeňském kraji hlubokou kulturní stopu, která pokračuje až do současné doby. Město vzniklo kolem stejnojmenného cisterciáckého kláštera, který je nyní národní kulturní památkou. Prvním v Plasích často vzpomínaným členem rodiny byl MUDr. Karel Stretti, který zde byl ve službách rodu Metternichů jako osobní lékař. Od roku 1873 do roku 1886, kdy rodina v Plasích žila, podnítila řadu kulturních aktivit v oblasti divadelní, hudební a výtvarné. Především synové Viktor a Jaromír se jako renomovaní výtvarníci vraceli k tématice Plas ve svých uměleckých dílech. Viktor Stretti se stal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle „vedut" jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury. Zavedl v Čechách také zvyk rozesílání grafických novoročních přání PF.

Jaromír Stretti-Zamponi exceloval souborem grafických listů, lepty a litografiemi s pražskými, pařížskými a italskými motivy s citlivým vystižením atmosféry. V těchto tradicích pokračoval i Mario Stretti. Profesor akad. mal. Karel Stretti patří mezi elitu evropských restaurátorů, jako první objevil pod malbou neznámého autora z 18. století malbu Tintoretta – Klanění pastýřů. Na její obnově pracoval 9 let. Oceněn byl mnohokrát, např. za restaurování souboru deskových maleb v kapli sv. Kříže na Karlštejně. Je vedoucím katedry restaurování AVU a jeho syn Jakub Stretti je rovněž uznávaným malířem. (Česká televize)