Lyndon B. Johnson - nástupce Kennedyho

(TV film)
  • Nemecko Lyndon B. Johnson - Der unterschätzte Präsident (viac)

Po vraždě JFK byl do vedení a politického řízení dosazen Lyndon B. Johnson. Z dnešního pohledu se dá Johnson pokládat ještě více za politického průkopníka. Díky dříve nepublikovanému zvukovému materiálu a bohatství vzácného archivního materiálu porozumíme realitě jeho situace po střelbě, i tomu, jak dokázal udržet v jednotě vládu i zemi, jež byla v šoku. Sociálně i národně učinil druhý nejdůležitější milník století od Rooseveltova Nového údělu. Byl to on, kdo díky velkému společenskému programu, zákonu o občanských právech a zákonu o volebních právech, a rovněž programům zdravotní péče a zdravotního pojištění, přinesl zákony, jež (a to až dodnes) změnily navždy americkou společnost. (Viasat)

Tominecek

Může pokrok lidstva vyvážit smrt jediného člověka? A smrt milónů (z toho půl milonu Američanů)? Autoři dokumentu se domnívají, že ano, a pokouší se o glorifikaci LBJ jako největšího prezidenta 20. století a druhého největšího v historii USA (po Abrahamu Lincolnovi). LBJ uspěl tam, kde prý JFK selhal (vnitřní politika, občanská práva). Ale už nenabízí motivaci tohoto jednání u člověka, který celou dobu stál po boku JFK a který si nechal doma posluhovat černochy. Naopak se snaží o omlouvání "zatažení" LBJ do konfliktu ve Vietnamu, který občany USA polarizoval a stigmatizoval. LBJ však selhal tam, kde JFK uspěl. JFK se nenechal zatáhnout do konfliktu na Kubě, zabránil jaderné válce a krátce před smrtí rozhodl o ukončení účasti USA ve vietnamském konfliktu. Jeho nástupce LBJ jako první zrušil právě toto rozhodnutí. Jacqueline Kennedyová byla přesvědčená, že se LBJ podílel na atentátu na JFK. Madeleine Brownová, milenka Lyndona Johnsona: "Setkali jsme se na Silvestra 1963. Řekla jsem mu: „Lyndone, v Dallasu se povídá, že jsi měl prsty v atentátu.“ (na JFK) Neuvěřitelně se rozzuřil. Přitom z něj vypadlo, že to udělali moji známí těžaři spolu se CIA. Pak mu došlo, že mi řekl příliš mnoho a bouchnul za sebou dveřmi. Celá jsem se rozklepala. Nemohla jsem tomu uvěřit." Viz dokument JFK: V zákulisí . ()