Případ Jacka Kinga

(TV film)
  • Francúzsko L'Affaire Jack King (viac)
všetky plagáty
Francúzsko, 2015, 53 min

Tajný agent britské vládní organizace MI5 s krycím jménem Jack King měl v období druhé světové války proniknout mezi spojence nacistů a zabránit jim v předávání jakýchkoliv informací... Mezi lety 1940 a 1945 se agentu tajné britské služby MI5, který je znám jako Jack King, podařilo infiltrovat skrytou fašistickou síť ve Velké Británii. Vydával se za důstojníka Gestapa v utajení. Jeho hlavním úkolem bylo zajistit strategické dokumenty odcizené nacistickými sympatizanty. Jak byla tato operace naplánovaná a jak proběhla? Jakou roli skutečně sehrála během druhé světové války britská tajná služba? A kdo přesně byl muž ukrytý pod kódovaným jménem Jack King? (TV Prima)

Volodimir2

Príbeh Jacka Kinga poslúžil spisovateľovi Johnovi le Carrému k vytvoreniu postavy agenta Georga Smileya. Tvorcovia dokumentu sa nám snažia priblížiť britské tajné služby v priebehu 2. svetovej vojny. Identita Jacka Kinga je odhalená, nenápadný bankový úradník v roku 1942 prenikol medzi domácich priaznivcov nacistov v Británii a bránil im v predávaní utajovaných informácii do Tretej ríše. Britské tajné služby čas od času odtajnia svoje staré operácie a tak v roku 2015 MI 5 oznámila, že za 2. svetovej vojny mala svojho agenta Erica Robertsa, ktorý sa predstavoval ako Jack King, fiktívny agent obávaného nemeckého gestapa. Tak sa mu podarilo dostať do blízkosti Marity Perigeovej, ktorá bola agresívne proti britská a spravila by čokoľvek, aby uškodila kráľovstvu aj preto musela byť pod dozorom. Ďalšia Hilda Leechová získala pre Nemcov informácie o vývoji nového lietadla na prúdový pohon. Astrológ Edgar Whitehead získal zase údaje o obojživelnom tanku. Hans Kohout sa dozvedel podrobnosti o protivzdušnej obrane. Nancy Brownová vedela prísne tajné veci o britskom vojenskom potencionále. Ale všetci tieto informácie odovzdali Kingovi, ktorý tvrdil, že je v spojení z Berlínom. Vďaka statočnosti tohto nenápadného muža mala kontrašpionáž britských nacistov po celú dobu vojny pod kontrolou. Odhalil desiatky týchto ľudí. Operácia proti nim skončila až v roku 1949, štyri roky po vojne. Výborný dokument, ale zase je potrebné mať nejaké vedomosti z britskej kontrašpionáže, aby som si mohol vytvoriť ucelený obraz. ()