Válka osiv

(festivalový názov)
  • Francúzsko The Seed War
všetky plagáty

Francouzský dokumentární snímek se nás ptá: Maji být osiva obchodovatelnou komoditou, nebo spíš životně důležitým přírodním zdrojem jako je voda, kterou pijeme, či vzduch, který dýcháme, a který má být sdílený ve prospěch celého lidstva? Film ukazuje, že semena jsou nedílnou součástí stabilní potravinové produkce, přesto zemědělci ztrácejí nárok na uchovávání a setí svých vlastních. V Evropě se aktuálně připravují přísnější pravidla pro používání zemědělského osiva. Ta se snaží ovlivnit i mocní hráči z agrárních megakorporací, které ovládají více než polovinu trhu. Napříč Indií, Francií, dokonce i polárním kruhem, dokumentární snímek Válka osiv odhaluje tichou, neznámou a nebezpečnou válku, jejíž výsledek může být pro naší potravinovou bezpečnost i nezávislost rozhodující. (MFF AlimenTerre)

fernandez

Viděno v rámci festivalu Země na talíři, myslím, že je dokument ke shlédnutí na youtube. Film se snaží ukázat realitu dnešního zemědělství, jak funguje systém korporací ovládajících téměř celý trh s osivy a jaký to má dopad na běžného farmáře a životní prostředí. Vidíme příklady z Francie a Indie. Pro mě v dokumentu nezaznělo nic moc nového, tématiku mám nakoukanou z jiných dokumentů, které jdou více do hloubky. Pohled dokumentaristy je nezaujatý, ale pro mě příliš jednostranný. Chtěla bych vidět i druhou stranu mince: Komu vlastně dávat za vinu zničení biodiverzity polí? Proč farmáři podporují "zlé" velké korporace a bouří se proti nim jen malý zlomek z nich? Jakou roli v tom hrajou vlády a EU? Lehce se to v dokumentu nakousne, ale více se pozornost soutřeďuje na "nekalé" a "vykořisťující" praktiky korporací. ()