Vincent (Jan Komínek), rozvážny a mierumilovný mladík, ktorý rád číta a maľuje, je pravým opakom svojho otca (Lukáš Vaculík). Ten má ako vyslúžilý a ambiciózny rytier silnú potrebu svojho syna neustále opatrovať a zahŕňať ho dôležitými radami. Dokonca ho sprevádza aj na skusy do sveta. Na ceste sa stretnú s černokňažníkom, vystavia nebezpečenstvu ríšu víl a musia svoju chybu napraviť. A samozrejme oslobodiť aj krásnu princeznú (Lucie Černá). Nakoniec rytier pochopí, že nie všetko sa dá vyriešiť mečom, a Vincent si uvedomí, že so zlom je nutné bojovať. Láska krásnej princeznej a pol kráľovstva k tomu je potom zákonitou odmenou... (TV Markíza)

Kimon

ČT1 nám nadělila štědrovečerní utrpení. Neprofesionální herecké výkony, otřesné dialogy, jasný propadák první třídy bez jakéhokoli něžného pohádkového kouzla. "Děkujeme celému vedení ČT1" za fakt "skvělý dáreček pod stromeček v roce 2016". Horší už to nemohlo být. Souhlasím se stručným, ale výstižným komentářem uživatele Radek99. ()

pakobylka

Pohádka, která se přidržuje zavedených a léty prověřených pohádkových metod a postupů ... možná jí takový přístup dodává potřebnou sebedůvěru - nebo prostě jenom ctí tradici. Vývoj zápletky tudíž až tak nepřekvapí, nicméně ... klasická pohádka tady nemusí být nutně od toho, aby za každou cenu překvapovala. "Pravý rytíř" se přitom inovace úplně nezříká, neboť jeho dialogy jsou vesměs zábavné a ryze současné - a přitom nevzbuzují averzi: Zapojují se do děje s obdivuhodnou lehkostí a samozřejmostí, nenarušují atmosféru ani kompozici a jejich ponaučení jsou sice výchovná, leč vesměs nenásilná - a nezávazná. Škoda jen maličko prkenného herectví, které je patrně důsledkem maličko prkenné režie - bohužel je všudypřítomné a zcela zbytečně trochu kazí celkový dojem. Přesto je výsledkem sympatická a pohodová záležitost, která částečně rehabilituje pohádkovou tvorbu ČT - a do 4* jí mnoho neschází. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Prostředí 8/10/// PLUS: předně se mi to po obrazové stránce a vlastně i hudební moc líbilo, nikdo z herců nepřehrává, Hanzlík si opět vystřihl zápornou postavu, stejně tak jsem si užil Martina Krause, řekl bych dobře a samozřejmě čitelně napsané postavy. MÍNUS: jednodušší, nenáročné a v některých věcech fakt televizní, vadila mi hovorová čeština/// Shrnutí: Vytvořit v dnešní době za současných podmínek pohádku je podle mě nelehký úkol, spousta námětů už byla zpracována a pokud si někdo troufne na originalitu, může na to doplatit. Pravý rytíř je nenáročná pohádka, která ovšem zabaví a rozhodně nenaštve, tak jako se to často stává u jiných. Bude zajímavé sledovat jako obstojí ve srovnání s dalšími vánočními snímky./// Celkem 72%/// ()

Vyrida

Tak já nevím, ale zhruba první půlka pohádky se mi docela i líbila. Hlavně Lukáš Vaculík svou postavu udatného rytíře zahrál dobře a svým hereckým nadáním nejenže vyčníval nad ostatními, ale dokázal mě i sem tam mile pobavit. Záběry z druhé půlky z okolí temného hradu už tak půvabné nebyly a ani samotná konfrontace s úhlavním záporákem nestála za řeč. Už jsem v minulosti viděl nějaké ty zlé černokněžníky a pan Hanzlík mezi ty nejděsivější patřit asi nemůže. Možná by to chtělo ještě přidat na nějaké akci či humoru a byla by z toho alespoň hezká průměrná pohádka. ()

dopitak

Tipoval jsem mezi Hanzlíkem a Kratinou druhého jmenovaného, byl moc hřmotný. Komínek je na celé pohádce ještě tak to nejmenší zlo. Horší jsou špatný scénář, nudní herci (Kraus se fakt snaží, ale nejde to) a zvláštní princezna. A pak ta střela kuší do zad Pauhofky, místo do HRUDI! Největší tragédií jsou ovšem pohádkové postavy - zlý čaroděj, trpaslík. Kdo to je Martin Dolenský? Jo aha, Můj vysvlečenej deník. To stačí. ()

• Film se natáčel na hradech Landštejn, Roštejn, v Dolském mlýně, Hřensku, Kamenici, v brdských lesích, Kestřanech, Mostě, Bedlnu u Jesenice a v Jindřichově Hradci. Pohádka se natáčela mimo jiné i na hradě Loket v Karlovarském kraji. Příprava veselky a definitivní přemožení čaroděje v závěru pohádky se odehrávaly na hradě Roštejn nedaleko Třeště. (rakovnik)
  • „Je to výsostně klukovská pohádka, tím pádem pro ženské publikum. Najdeme tam romanci, velké zlo i množství triků,“ říká režisér Martin Dolenský. (SONY_)
  • „Vincent je rozvážný, mírumilovný, umělecky založený a kultivovaný mladý muž. Je naprostý opak svého otce,“ uvedl Jan Komínek (rytíř Vincent). (SONY_)