Mysteriáni

(neoficiálny názov)
  • Japonsko Čikjú Bóeigun (viac)

Ve sluneční soustavě kdysi existovala planeta jménem Mysteroid, na které žila vyspělá civilizace dávno před lidstvem. Tato civilizace se ale sama zničila atomovou válkou a přeživší mimozemšťané museli osídlit Mars a Měsíc, odkud se vydali ovládnout planetu Zemi a především pozemské ženy kvůli zachování mimozemské rasy, která za stovky let zdegenerovala. Všechny státy světa musí spojit síly, aby čelily mnohonásobně vyspělejšímu nepříteli. Uspějí? (Kmotr76)

Oktavianus

Jak u kaiju bývá obvyklé, film je vizuálně naprosto úchvatný. Třeba závěrečná povodeň řítící se údolím, ale i mysterianská vyspělá technika, nakonec i jejich obří robot na dálkové ovládání, co vypadal trochu jako kuře s anténkama. Veškeré exploze, destrukce, závěrečná bitva. K té bych měl jen drobnou výtku: čeho je moc, toho je příliš, i dobrého se člověk přejí, a po chvíli to začalo být lehce pořád dokola. Podobně bych upozornil na díry v logice příběhu, kteréžto sice do sci-fi nezbytně nutně patří, ale když si jich všimnu i já, tak už musí stát za to. Ale to je jedno, tenhle snímek stojí na vizuálních orgiích - a ty stojí za to. A ve chvíli, co Mysteriani přednesli požadavek, aby jim patřilo nejen maličký území, ale aby se i mohli pářit s pozemšťankami, a rovnou si jich pět vybraných objednali, neudržel jsem se a plesal blahem :-) K tomu přičtěte slušné napětí, atmosféru, skvělou hudbu - a klidně odpustím i představu, že ve chvíli ohrožení se Japonci, Amíci a Sověti, tedy celé lidstvo, zapomenou na sváry a spojí se. Za tuhle naivní představu obvykle ubírám hvězdy, ale dnes to neudělám. Silnější čtyři hvězdy, prakticky čtyři a půl. ()

Kmotr76

Výtečné vědeckofantastičtější kaiju, které se oproti klasickým filmům s monstrem v lecčems liší. To, co my na kaiju občas trochu vadilo (špatné herecké výkony, nudná romantická linie, nudné kecací pasáže, v některých případech až příliš špatné triky... ) chybí a přesto má film tu pravou atmosféru. Hluché místo byste ve filmu těžko našli - je to neskutečně akční jízda od začátku do konce plná na tehdejší dobu výborných triků (od naprosto skvěle vypadajícího robota, přes dechberoucí architekturu mimozemské základy až po nekonečnou laserovou bitvu na konci - vše je naprosto bezchybné!!!), které působí spíš roztomile než přímo směšně. |Ifukube opět válí, tentokrát kromě osvědčených hudebních motivů přidává dosud neslyšené, které navozují úžasně napjatou atmosféru (například první setkání s mimozemšťany). Všiml jsem si mnoho zajímavých v kaiju dosud nevídaných a osvěžujících prvků: 1. sdělení skrz televizi 2. pohledy z kabin strojů - tanků a stíhaček 3. konference Japonska, USA a SSSR se koná v původních jazycích s tlumočníkem, což dodává na autentičnosti (stejně jako bod 2). Musím zmínit na kaiju promakaný příběh, který je sice podle očekávání místy nelogický a jak se patří šílený, zato nepostrádá pacifistické poselství, které u tupého žánru kaiju (ať už je poselství jakékoliv) velmi potěší. Konec je prostě nádherný, skoro jsem brečel (vážně, a nebylo to smíchy!). *-*-*-* Chikyu Boeigun mě neskutečně potěšil a považuji ho za (zatím) nejlepší kaiju, které jsem kdy viděl. Je to zábavné od začátku do konce plné úchvatných triků a přitom v rámci žánru duchaplné. ()

Spinosaurus

Tento film řadím mezi slabší snímky Ishiro Hondy. Pokulhává především v porovnání s Battle in outer space, které je trikově i dějové nabitější. Zde tomu chyběla gradace, je to takové rozkouskované a natažené. Nicméně emzáci jsou hodně cool a z efektů jsem se válel smíchy po zemi. Bohužel je zde hodně opakovaných záběrů, což je další důvod odebrání jedné hvězdičky. ()

Anderton

Japonská verzia návštev z vesmíru vizuálne aj dejovo pripomína najmä Vojnu svetov. Spočiatku sa zdá, že ide o pacifistické sci-fi, avšak časom sa ukážu pravé zámery mimozemšťanov. Myšlienku to ale nakoniec má, i keď sa dlhšie zdalo, že opustenie pacifistickej rétoriky odsúdi film len na audiovizuálnu zábavu. Dnes je to už čisto iba guilty pleasure, ale s výborným tempom a niekoľkými skvelými a niekoľkými wtf scénami. Občas to, podobne ako Vojna svetov, ide aj do hororu, ale báť sa dnes už nebude nikto. ()

honajz2

Japonská verze těch amerických sci-fi z padesátek, ve kterých chtějí mimozemšťané zničit Zemi. Tak jsem celý ten film i bral, jenže kromě úvodních a závěrečných 20 minut mě to moc nebralo. Pár prvků se mi líbilo, třeba ten hodně jednoduchý a přesto svým způsobem zajímavý vizuál mimozemšťanů nebo i ty akční scény, které sice v dnešní době už působí dost zastarale, ale právě v tom je jejich zvláštní kouzlo. Ale jinak mě to docela minulo, děj mi nepřišel ničím zajímavý, taky mi to přišlo celé dost vleklé a ta prostřední část mi dokonce připadala nekonečná. On tenhle typ akčních sci-fi, kterých už vzniklo hromada, není asi nic moc pro mě - nebo aspoň v současnosti mi to nemá moc co dát. Špatné to určitě není, kamera je slušná a i herci docela ujdou, ale víc dát fakt nemůžu. Dvojku asi vynechám. Lepší 2* ()

• Základna mimozemšťanů na Zemi měla být původně umístěna na jezeře, později byla poloha změněna na pevnou půdu vedle jezera po horou Fuji. (Kmotr76)
  • Jedná se o první film z tzv. "TOHO space opera trilogy". Následující filmy jsou Battle in Outer Space a Gorath (1962). (Kmotr76)
  • Film byl do amerických kin uveden dva roky po japonské premiéře. (Kmotr76)