Unnuap Taarnerpaaffiani

• USA When the Darkness Comes

ricci.s

O dvoch kamarátoch, ktorí sa rozhodli vstúpiť do prekliateho domu, aby zistili, či je naozaj prekliaty. A podľa očakávania prekliaty bol. Kleist je asi jediným súčasným režisérom hororov z Grónska, čo rozhodne nie je zem zasnúbená tomuto žánru, tak ho podporím aspoň slabšími dvoma. Ale ináč to za veľa nestojí. Vizáž ducha je smiešna, hudba je miestami vhodná skôr do komédie, dialógy a scenár sú hlúpučké a naivné, a akonáhle sa to snaží vydesiť, je to celé na smiech. Záverečné rozuzlenie to máličko ťahá z biedy. Vlastne je to rovnaká hlúposť ako jeho predchádzajúci film, akurát sa upustilo od prírodnej scenérie (čo je škoda), no našťastie je to o polhodinu kratšie, a tak som to prežil bez následkov. ()

honajz

Asi je nutno hodnotit v rámci amatérského filmu, protože film jen opakuje prověřené hororové postupy a využívá k tomu co nejnižší možný rozpočet. Hudba je chvílemi poněkud okopírovaná z Fontány. Ale jinak je to slušný film - má dobré a uvěřitelné herce, dobrou kameru a v některých chvílích i výpravu (žel s výjimkou některých interiérů - třeba rozhovor v kuchyni na večírku je jak z home videa). Na nízkorozpočtový film se mi líbily i triky, a velmi dobře je zvládnutá práce se světlem - třeba ve chvíli, kdy Minik usne při čtení časopisu, se světlo z pohodové žluté změní na chladnou modrou, což je pro mne jako diváka o hodně lepší vystrašení, než kdyby někdo bafl - ta modrá symbolizuje i ochlazení v místnosti, prostě dobrá příprava půdy na následující sen. Mrzí mě jen, že některé motivy nebyly více rozvedeny (třeba o Hansovi se toho až tak moc nedozvíme) a že film končí klasickým klišé, přičemž mě by potěšilo, kdyby z Minika třeba konečně přestal být zamindrákovaný pecivál, vždyť to v sobě má., aby byl energický. Maliku Kleistovi chyběla žel odvaha zkusit něco svého, dát filmu nějaký šmrnc navíc a využít třeba nějakou grónskou legendu (třeba tu o Nalikkatteeq, která hostům žere plíce, když se zasmějí, o nemluvněti, které snědlo své rodiče či mrtvých, kteří zvonili lidem v uších, případně o hostech, kteří při odchodu zmizí, když jim nenabídnete jídlo - jejda, to by byly filmečky! :-)). Ale i tak je to poctivý kus filmařiny a talent Malik Kleist má. ()

honajz2

Tak jsem narazil na druhého režiséra, co umí natočit sen tak, aby vypadal jako sen (první byl Peter Weir). Fakt, tímhle (a nejen tímhle) mě Malik naprosto dostal. Sehnat tenhle film je problém - v Česku není jak, torrent na to je, ale je k ničemu (za zhruba půl roku jsem stáhl 20%...) a protože grónskou kinematografii mám fakt rád, rozhodl jsem si film koupit. Trvalo to pár měsíců, ale povedlo se. Takže bych tu chtěl poděkovat Maliku Kleistovi, že jsem si ten film mohl u něj koupit. No, dneska byl konečně klid na to si tenhle film pustit. A musím říct,.. Investice do toho fakt nelituji. Malik se oproti jeho debutu, který je dlouhý, má dlouhý úvod a celý se odehrává ve dne (a ano, je to horor), zlepšil skoro ve všem. Film má zajímavý úvod, co netrvá polovinu filmu, sympatické hlavní postavy, dokonce tu i pár lekaček funguje a objeví se i napětí. Herci hrají překvapivě dobře. Hudba je tu občas i celkem slušná, třeba hned v úvodu se to tam zajímavě hodí. Nenudí to a i když duch tu vypadá spíše směšně, je tam znát snaha. Ono taky, rozpočet na tohle musel být fakt nízký, tak co víc chtít? Kamera je taky docela dobrá. Závěr je zajímavý. Když to srovnám s ostatními duchařinami, tahle se od nich celkem liší a je svým stylem dost zajímavější, než třeba ty, co se dostanou do Česka. Vlastně jediné, co mi na filmu vyloženě vadí je scéna se psem, pár nepovedených momentů a grónská příroda taky nebyla, ale jinak jsem spokojený. Ale i když nebyla příroda, svědčilo to Malikovi víc. Jsem fakt rád, že jsem ten film sehnal a doufám, že Mailk Kleist ještě někdy něco natočí, jelikož je vidět, že to dělá pro radost a má na to, takže mu tady z Česka fandím a držím palce, ať se pustí do ještě nějakého filmu. 4* ()