Tak som to skúsil

• Česko Tak jsem to zkusil (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dokumentárny
Slovensko, 2015, 13 min

Réžia:

Pavol Korec

Oblast laboratorního výzkumu optiky a nanotechnologií na první pohled nenabízí dramatickou honbu za vědeckými objevy. Ani vzrušující a vášnivé diskuze na téma nejnovějších technologií optických vláken nebo příčin zbarvování motýlů v přírodě pomocí členitých struktur křídel. Přesto je to pro mnoho vědců a vědkyň téma, které člověka dokáže uhranout třeba i po zbytek života. Stejně jako se to stalo vědcům z Žilinské univerzity v Žilině Dušanu Pudišovi, Ivanu Martinčekovi a Peteru Gašovi, kteří objevili způsob přípravy optických vláknových vlnovodů z polydimethylsiloxanu. Dokument Tak jsem to zkusil více než o samotném objevu vypráví o týmu zapálených vědců, kteří na jednu stranu tráví čas v laboratořích u mikroskopu a v učebnách zkoušejí nadějné studenty a studentky, na druhou stranu se neváhají pro trochu inspirace pohroužit do procházek po žilinských loukách a lesích a do pozdního odpoledne diskutovat o možnostech nanotechnologií v optice. Věda pro ně totiž není povolání, ale zábava. (Academia Film Olomouc)