Pravda je někde tam venku, v tasmánské divočině. Osmidílný dramatický seriál z pera Victorie Maddenové a Vincenta Sheehana v sobě spojuje klasický kriminální thriller s prvky mysteriózního dramatu. Jeho protagonistkou je třicetiletá doktorka Anna Macyová, která se po patnácti letech vrací do rodného městečka Kettering, nacházejícího se uprostřed tasmánské divočiny. Před oněmi patnácti lety zde za záhadných okolností zmizela v místním neprostupném lese mladá dívka a Annu, která byla při tom, od té doby pronásledují výpadky paměti a živé noční můry, plné fantastických vizí. Nazrál čas, aby konečně zjistila pravdu, co se tenkrát stalo. Její příjezd vzbudí v místní komunitě pozdvižení a otevře staré rány. Napětí graduje, když zmizí další mladá dívka, s níž se Anna znala. Seriál, který získal hned několik cen Australské filmové a televizní akademie, atmosférou a celkovým pojetím odkazuje ke kultovnímu Lynchovu počinu Městečko Twin Peaks. Hlavní roli ztvárnila vycházející filmová hvězda Elizabeth Debicki. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (9)

Případ Kettering (2016)

Dva vyloženě slabé díly, ale jinak zástupce tasmánské gotiky, jak když vyšije. Včetně lokací, kamery, nostalgie, smutku, prokletí... Více u jednotlivých dílů. ()

Anna (2016) (E01)

Z prvního dílu (v Austrálii vysílaném jako dvojdíl, v ČT je to žel rozděleno) se nedá moc soudit. Ale - má to velmi slušnou a podmanivou kameru, herečka vypadá docela koukatelně, hudba velmi dobrá, záhady zajímavé, napětí pomalu roste, takže uvidíme. ()

Světla (2016) (E02)

Spousta náznaků, můry, podivní lidé scházející se na seancích o únosech UFO, skvělá práce s kamerou, hory, hluboké lesy, tajuplná hudba, podivná světla. Je to tajemné a napínavé, o to víc se bojím, aby z toho nebyl efekt Lost. Jinak se na to dobře dívá, vztahy se postupně proplétají, atmosféru se daří držet. Tak uvidíme, jestli měli scenáristé příběh promakaný a prokombinovaný, nebo nakonec vařili z vody. ()

Pátrání (2016) (E03)

Takový nijaký díl, v němž se toho moc nedozvíme, co jsme nevěděli nebo už tušili. Doktorka toho také moc neřekne, a postava Anny zde ustupuje postavě Barbary a dramatickému pátrání, kdy zjistíme, že na hřebeny se i psi bojí chodit. Ubylo i ozvláštňujících prvků jako dříve světlušky či můry. Také postav přibylo a i když předtím některé byly velmi srozumitelně představeny, nyní už v tom začíná být krapet zmatek. ()

Pila (2016) (E04)

Od zhruba poloviny o hodně temnější díl, kde se opět objevují jisté mystické prvky (jako vnuknutí, rádio, chlapečkovo varování) a ze závěrečné scény pěkně mrazí. (Jen by mě tedy zajímalo, kdy a jak a jestli se vrátila do lesa pro své auto.) ()

Les (2016) (E05)

Zatím nejnapínavější a nejzáhadnější díl, kde se objevují nové náznaky, ale i útoky psů a mechu a zvířata obecně začínají působit zlověstně. Jen nechápu - ztratila se jedna holka, a tu druhou nechají rodiče pobíhat jako bezdomovce a nikdo se o ni nechce starat? Také je v této epizodě jedna z nejlepších dosavadních lekacích scén celého seriálu. ()

Roy (2016) (E06)

Další spíše vyplňovací díl, kdy se v podstatě nic důležitého nedozvíme, tedy až na to, že už dříve... v Antarktidě... Dějí se další záhady, opět víme, že to souvisí s hřebenem a vrcholkem hory, ale k tématu samotnému toho moc není. Mimochodem, to, že je v místě pořád úplněk, navíc dvojitý, stále nějak nechápu. Jo, a některé postavy se nyní sem tam objeví, jindy dlouho ne, tak nějak nahodile. Začíná haprovat i jistá souslednost, když třeba s jde Annin otec pokecat s Danem, aby se vzáptí objevil v nemocnici u manželky. ()

Šílenství (2016) (E07)

Ok, zdá se, že vše navzdory mystickým prvkům směřuje k racionálnímu vysvětlení (i když je otázka, zda bude vysvětleno pozadí oné jisté dané skutečnosti - a jak to všechno ovlivňovalo některé nejen přírodní, ale i klimatické procesy) a že vlastně spousta situací a problémů vznikla díky jedné úplatnosti a několika mlčením. Mrzí mne, že asi některé prvky vysvětleny nebudou (můry, číslo 666 a krev ve chvílích zla - tam se zdá, že si tvůrci sami asi té propojenosti ani nevšimli, možná ani ptáci a mech - leda vágně jako mutace, noční brýle, radiosignály, přelety, jasnozřivost chlapce apod.) a jiné poněkud zjednodušeně (toxický odpad, světla jako baterky mužů v lesích, kteří něco zakopávali, všechna onemocnění a jejich projevy). A i když jsou staré hříchy zdá se jasné (a je to depka, když všechny ty osudy domyslím), a i když se hrálo na vinu a trest a na Boha, nevím, jestli tomu i sami tvůrci chtěli nebo nakonec dali nějaký vyšší rámec, nejen obecné lidské podrazy a zlo. Uvidíme. ()

Návrat (2016) (E08)

No a na teď by mohla na tento seriál ladně navázat první sezóna Wayward Pines a máme to v cajku. Za mě skvělé zakončení, kdy divák dává do kupy všechny náznaky, aby si z nich chronologicky sestavil řetězec, jenž není blbý a docela obstojně funguje včetně všech znaků a příznaků. V sedmé epizodě přitom tvůrci jen tahali diváka za nos a odváděli pozornost, aby zde vše postavili na hlavu, a přitom logicky, a vše podstatné vysvětlili. Komu chybí doznění, myslím může dát tu první sezonu Městečka Pines ()