Bláznivá moudrost

(festivalový názov)
  • USA Crazy Wisdom: The Life & Times of Chogyam Trungpa Rinpoche

Na příběhu výjimečného Čhögjam Trungpa Rinpočheho, brilantního „zlobivého hocha buddhismu", který opustil vlast během invaze čínských komunistů, film přibližuje příchod tibetského buddhismu do Ameriky. Trungpa do Ameriky přijel v roce 1970 a traduje se, že řekl svým studentům: "Zaveďte mě ke svým básníkům". Proslul svou schopností převést starobylé koncepty tibetského buddhismu do jazyka a myšlenek srozumitelných západnímu světu, když zároveň zbořil všechny předpojaté představy o tom, jak se má osvícený učitel chovat. Přestože byl nejprve tibetskou společností tvrdě odsouzen, dnes je Trungpovo učení povážováno západními filosofy a duchovními vůdci včetně Jeho Svatosti dalajlamy za pravé a hluboké. I dnes, více než dvacet let po jeho smrti, vyvolává Trungpovo jméno pobouření i obdiv. Co ho pohánělo a co vlastně znamená "bláznivá moudrost"? Díky výjimečné možnosti přístupu do Trungpova soukromí a exkluzivním dříve nezveřejněným archivním materiálům film přibližuje tohoto muže a mýty kolem něj a pokouší se narovnat některé pokřivené pohledy. (Festival tibetských filmů)

Kokutek

Skvělý dokument o bytosti, která neměla obdoby. Klaním se před jeho moudrostí. Je dar, že můžeme žít v době, kdy jsou mezi námi. ()