Modrá krev - Série 3 (2023) (séria)

Salmové (S03E01)

(epizóda)
Česko, 2023, 53 min

František Kinský (sprievodca)

Proti proudu. Tak zní heslo rodu, jehož potomci se snaží kráčet proti podivným dějinám naší země v minulém století... Rod Salmů má v erbu mimo jiné dvě ryby, konkrétněji dva lososy. V němčině se totiž losos řekne Lachs anebo taky Salm. Nejstarší prapředek rodu Salmů je Siegried hrabě v Moselgau a Lucembursku ve století desátém. Později se rod dělil a větvil do nepřehlednosti. Salmové žijící u nás odvozují svůj původ od dolnoltrinských vévodů a hradu Reifferscheidt v dnešním Německu nedaleko Trevíru. Roku 1628 císař Ferdinand II. přiznal Salmům z Reifferscheidtu jako jedinému rodu starý hraběcí stav a členové rodu používají titul starohrabě. Zakladatelem moravské větve Salm-Reifferscheidt-Raitz byl starohrabě Antonín Karel (1728–1769). Ten se oženil s hraběnkou Raffaelou z Roggendorfu a od jejích bratrů koupil statky Rájec nad Svitavou a Blansko. Raitz v němčině znamená Rájec a on ho přidal do jména rodu... František Kinský si bude mimo jiné povídat s Marií Alžbětou (Elisabetha), která na prahu devadesátky fascinuje svou vitalitou. Po létech strávených v exilu půvabně mluví plynnou češtinou s citelným akcentem. Ale ne německým, jak by se dalo očekávat, nýbrž moravským. Sama o sobě říká: “Jsem dvojživelník, žiju ve Vídni a v Šošůvce.” Šošůvka je malá obec vedle Rájce nad Svitavou. Tam má Marie pronajatou hájenku. Marie Salmová od devadesátých let minulého století usilovala o vrácení rodového majetku, ale zámek v Rájci se jí získat nepodařilo. V restituci získala 700 hektarů lesů v okolí. Tento díl dokumentárního cyklu Aleny Činčerové bude mimo jiné vzpomínkou na tuto mimořádnou dámu. Marie Alžběta Salm-Reifferscheidt-Raitz 15. června 2022 zemřela. (Česká televize)

subic

No tak vidiš, já už pokračování ani nečekal, takže milé překvapení. Rod, který má své počátky v 10. století. Musím říct, že paní starohraběnka Marie Alžběta je velmi sympatická dáma. A zajímavost, její bratr Hugo financoval počátky speleologie v Moravském krasu. ()

jungewolf

Jednoznačně 5 * a 85 % . Už se těším na 2.díl: Bořek-Dohalští z Dohalic. Typické byly dramatické okolnosti útěku paní starohraběnky Marie Alžběty Salm-Reifferscheidt-Raitzové s manželem na podzim 1957 přes (komunistickou) Jugoslávii, přes Bělehrad a slovinskou Lublaň. Pasy nechali ve vlaku do Bulharska, kam je bolševici "milostivě" pustili na dovolenou. Nedivím se, že je Salmům rodovým vzorem Hugo František, starohrabě ze S.-R., spoluzakladatel Moravského zemského muzea v Brně, který také modernizoval blanenské hutě + textilní průmysl na Moravě. Též propagoval a financoval(!!!) očkování dětí proti neštovicím(1808), financoval vývoj séra proti vzteklině a dělal osvětu pro boj s epidemiemi. Příznačné je jejich rodové heslo: Contra torrentem=proti proudu. Vychází z biblického textu: Neodporuj před tváří mocného a nepokoušej se jít proti náporu proudu. ***Natáčelo se na zámcích: Rájec n/Svitavou, Blansko, Jevíčko, Tovačov, Světlá n/Sázavou a Dačice (v dačic.cukrovaru vznikl český vynález - kostka cukru). Dále na : zámek a Moravské kartografické muzeum Velké Opatovice, Moravský kras a Salmovský palác v Praze. A též v Hofburgu, Votikirche(kostel), Radničním náměstí(Rathausplatz) a Josefově nám.(Josefsplatz) ve Vídni. ***U Zajímavosti 2 u Františka Kinského je napsaná pěkná blbost. Autor (sator) neví, že o žádné incesty nešlo? Naopak : panovnické+šlechtické rody si od 18.století hodně hlídaly, aby nedocházelo ke sňatkům mezi blízkými příbuznými !!! Nechtěli totiž dopadnout jako španělští Habsburkové, kteří díky sňatkům se svou rakouskou větví nakonec r.1700 vymřeli .....  . ()

Luluk

Úžasný dokumentární seriál a zvláště tento díl, který pojednává o Salmech, protože žiju v Blansku, určitě na pozemcích  této šlechtické rodiny. Paní hraběnku jsem měl tu čest poznat osobně jako zaměstnanec restaurace v Rájci-Jestřebí, kam občas zašla i se starým hrabětem Kinským a dalšími. Je zvláštní slyšel místní, s jakým obdivem a úctou o starohraběti a rodině Salmových mluví a vzpomínají. ()